Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Витамин К

Дискусија во 'Бебе' започната од mamita83, 27 април 2015.

 1. mamita83

  mamita83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2014
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  416
  Ме интересира дали некоја мајка од форумов има одбиено вбризгување на витаминот К кај новороденчето, и дали давале орален витамин К? кој знам дека се дава во Германија на новороденчињата, како се дозира?, од каде го купивте? дали имавте проблем при одбивањето на ГАК?
   
 2. SnowWhite91

  SnowWhite91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  1.397
  Ние заради тој витамин К останавме во болница (Чаир) уште еден ден. Третиот ден, таман пред да не испуштат синко исплукал крв, па мораа да му дадат уште една доза (не знам дали се дава орално или со инекција) и мораа да го следат уште 24 саати. После тоа во консултација со матичниот педијатар разбрав дека на некои деца една доза не им е доволна, па затоа се случило тоа што се случи, но дека тоа не е ништо страшно. Само ми кажаа дека добро е што се случило во болница, а не дома затоа што во тој случај ќе сме требале да лежиме на детска клиника за да можат таму да му дадат уште една доза и да го следат како ќе реагира.
   
 3. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.584
  Допаѓања:
  67.718
  Пол:
  Женски
  Nie pred edna nedela lezevme na detska klinika togas imase bebus 7 dena i dojde pedijatar vo soba i go pregleduvase i i rece da doktorkata da primi bebus k vitamin, vrska nemav sto e toa... Ne ni prasav zatoa sto bea drski i bezobrazni se so prasuvav loso, otsecno mi odgovaraa. Dojde doktorka mu stavi K vitamin, antibiotik sto go primase kako terapija i bebevo spiese 5,6 saati edvaj go razbudiv koma bese, duri uste takov sonliv cicase i pak posle spiese...
   
 4. N.Kety

  N.Kety Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  1.219
  Допаѓања:
  1.760
  jas gi davam oralno,taka mi kazaa koga ne otpustija od bolnica,davav prvite 3 meseci po 15 kapki kombinacija od vitamin k i d e posle prodolzivme samo so vitamin d po tri kapki na den.pedijatar gi prepisuva i se zemaat vo apteka
   
  На mamita83 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mamita83

  mamita83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2014
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  416
  N.Kety ги купи тука во Македонија, во наше породилиште така те советувале и ако сте од Скопје кој педијатар ви го дал советот? Јас колку што знам тука даваат инјекција. Те молам пиши ми каде точно сте ги купиле, за да знам каде да барам. 15 капки од витаминот К или комбинацијата била (12 капки вит К и 3 капки вит Д)?
   
 6. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.654
  Допаѓања:
  279.335
  Пол:
  Женски
  Ама не давај на своја рака.Прашај првин педијатар дали треба или не.
   
 7. mamita83

  mamita83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2014
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  416
  Joy1 јас уште сум 7-ма недела трудна, сакам да се информирам да знам како да постапам. Секако ќе се посоветувам со доктор специјалист, но тука на сите бебиња во првите 6 часа од како ќе се родат им се инјектира мала стандардна доза на витаминот К за кој прочитав некои истражувања кои не ми се допаднаа. Па дознав дека наместо да се инјектира имаш опција да дадеш орално со што ем го заштитуваш новороденото од внатрешно крварење, ем веројатно ги избегнуваш нус појавите од инјекцијата. Некои доктори велат дека нема потреба да се дава на сите новороденчиња туку само доколку се јави крварење, ама ова оралниот витамин К ми е прифатливо решение.
   
 8. N.Kety

  N.Kety Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  1.219
  Допаѓања:
  1.760
  jas ne se porodiv vo mk.
  inaku ima nekade preku inekcija gi davaat nekade so kapki a @joy1 kolku jas sto sum zapoznaena vitamin d e zadolzitelen do godina/godina ipol e sega po kolku kapki toa pedijatar kazuva.
  mene licno ne mi se dopaga opcijata "inekcija" i fala bogu nema taka ovde.
  prasaj si go pedijatarot toj ke ti kaze koe kapki i po kolku inaku bese sisence na koe pisuva "putein DK" ZNACI VITAMIN D I K zaedno
   
  На mamita83 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.654
  Допаѓања:
  279.335
  Пол:
  Женски
  За витамин д знам дека е задолжителен .Јас зборувам за витамин К во вид на капки.Искрено прв пат читам-слушам сега дека и него го даваат на бебињата како капки.Затоа реплицирав...
   
 10. N.Kety

  N.Kety Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  1.219
  Допаѓања:
  1.760
  aham,eve vo italija vo vid na kapki go davaat.
  i poubavo e taka od moja gledna tocka.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mamita83

  mamita83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2014
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  416
  И витаминот К се дава на секое новороденче, заради тоа што кај некои новороденчиња се случува внатрешно крварење но тоа е многу ретко, и заради тоа таква е процедурата од 1960 година мислам па навака. Па некои истражувања правени во Англија го поврзуваат витаминот К со детската леукемија, продолжено траење на бебешката жолтица кое исто можело негативно да влијае. Велат дека доколку мајката пред да се породи и за време на доењето јаде доволно лиснат зелен зеленчук бебето ќе има доволно витамин К природно, но сепак во Германија превентивно даваат орален витамин К, стандардно како и Д витаминот.
   
 12. bambusce

  bambusce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2014
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  594
  Првиот ден кога се породив ми кажаа дека син ми поратил крв и му дале витамин К а дали орално или со инекција незнам.Не ми кажаа ништо за дополнително да давам(за Скопје на клиника зборувам)
   
 13. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.584
  Допаѓања:
  67.718
  Пол:
  Женски
  Na moeto since na detska klinika so inekcija mu go dadoa, on si primase infuzija i vo iglata sto mu bese na raceto mu stavija k vitamin :)
   
 14. Kaffe

  Kaffe Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2015
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  662
  Пол:
  Женски
  Исто и син ми примаше К витаминска терапија. Доктирката ми овјасни дека кога блуцкал во блуцнатото имал капки крв и дека тоа многу често се случува и дека не е толку страшно. А не прашав кои се причините за тоа.
   
 15. mamita83

  mamita83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2014
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  416
  Доколку на детето му се даде инекција, не се дава орално. Или едното или другото, кај нас даваат витамин К инекција, додека во некои земји на ЕУ се дава орално, односно капки вит К.
   
 16. Malata sirena

  Malata sirena Нов член

  Се зачлени на:
  29 април 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  kapki so vit k nemame vo makedonija. Ima preparat kombinacija na vit d i k kako twist off kapsula, odnosno kapaulata e zelatinska i so zavrtuvanje se otvara i vnatre ima technost so vit d i k koja se sipa vo ustata na bebenceto. Nas ni go preporacaa do tretiot da go davame za da ne se javi krvarenje kaj Bepcheto, ama sekako primivme i inekcija, taa e zadolzhitelna i shtiti do 8miot den. Posle toa do 3 meseci Baby d3+k1. Preparatot e mnogu ubav i e od shvajcarija
   
 17. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.138
  Допаѓања:
  12.935
  Пол:
  Женски
  Со првото дете освен д3 ништо друго не давав а сега гледам препорачуваат на секое новороденче првите 3 месеци витамин к
   
 18. BirMelek

  BirMelek Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  2.659
  Допаѓања:
  14.684
  Пол:
  Женски
  Ако е на мајчино. Ако е на ад пак се тера само со д3
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 19. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.138
  Допаѓања:
  12.935
  Пол:
  Женски
  првото ми беше на АД млеко. И бевме само со д витамин а второво на доење па на сите во болницата ни препорачаа од старт д+к и да,ни рекоа дека тој комплекс на витамини само кај доени деца се продолжува ако се на АД требало да се прекинат
   
 20. Sofi.ja

  Sofi.ja Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  5.622
  Допаѓања:
  13.073
  Кај бебиња што се дојат се дава Д3+К1 до 3 месеци. Од 3м се дава Д3 со омега.
  Кај бебиња што пијат адаптирано млеко се дава само Д3,затоа што во млекото се содржи витаминот К1.
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.