Влага во вашиот дом

Дискусија во 'Дом' започната од Curkoska, 7 февруари 2010.

  1. Curkoska

    Curkoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Бидејќи не најдов ништо слично на форумов би можела да ја отворам оваа тема сепак мисам дека повеќето од нас се среќаваат со овој проблем.
    Дали некој има искуство со ова и дали постојат некои препарати што би се ставале во плакарите?
    Ако некој знае нешто ве молам помагајте
     
  2. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.098
    Допаѓања:
    4.454
    Пол:
    Женски
    Леле лоша работа, јас имам во соба на надворешниот ѕид а живеам на приземје и почна да се појавува откако асвалтот до зградата го подигнаа за 10-15 см и нешто изгледа зезнаа . Се појавува на аголот и доле близу паркетот , па постојано ја чистам со крпа потопена во Дезинтал (средство за дезинфекција го има во аптека) бидејќи влагата е многу штетна , не оставам да се прошири. Сите ствари од тиа ќоше ги тргнав.
    Летово кречевме и тој ѕид го третираа со антифунгицид, средството го има од различни производители ама не се покажа ако многу ефикасно, пак гледам по некоја дамка се појавува.
     
  3. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.897
    Допаѓања:
    133.673
    Кај моите имаше многу во една соба, и кога ставија изолација од надвор се изгуби. Имаше и претходно некоја изолација, ама очигледно не беше дооволно.

    За во плакари не знам, ама тоа мора да влече од ѕидовите, така да треба да се третира изворот веројатно.
     
  4. Curkoska

    Curkoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Да, влече од зидовите... плакарот е ставен на надворешен ѕид и е голем од крај до крај, а за беља и пред него има еден носач што уште повеќе го гуши тој простор... засега е плакарот празен па да видиме на пролет да се направи нешто внатрешно од надвор немаме можност бидејќи сме во зграда на трети спрат :(
     
  5. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.897
    Допаѓања:
    133.673
    За внатрешна изолација направете муабет со некој градежник. Колку што знам надворешната е подобра затоа што така се изолира и плочата, а со внатрешната само ѕидовите, така што не знам дали ќе го решите проблемот со внатрешна, бидејќи може да ви влече влага од плочата. Како и да е, и со внатрешна ќе бде подобро од сега.
    И во зграда може да се стави надворешна изолација, ако го дозволува фасадата тоа (ако е обична фасада, а не фасадна цигла и слично). Во тој случај се става стиропор, терпапир, и не знам уште што, и врз тоа пак се става истата боја и материјал како фасадата, и едвј се забележува, само ако загелдаш. Е за трети спрат ќе треба големо скеле, а тоа е скапо...
    Побарајте понуди како и да е, и размислете си. Влагата е многу голем проблем, ние кај моите со години се нервиравме, исто така и плакарите ни беа замирисани, сите алишта на влага мирисаа...
     
  6. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Влага на подните површини

    Пријателки здраво!
    Ве молам за совет! Подот во спалната е мнгоу влажен, летно време мириса на влага (КОРНЕ) а зимно време е многу ладен, бидејќи доле има подрум кој како и сите подруми е права катастрофа! :yawn:
    Уште пострашно е што подот не е направен од бетонска плоча туку од даски бидејќи градбата е стара. Градење на ново, или поставување плоча бетонска не доаѓа во предвид, и ми треба нешто за изолација!

    Побарав се што е можно на интернет за термо и звучна изолација ама не се разбирам многу.Дали знаете нешто што е добро, ефикасно и не скапо да го поставам како внатрешна изолација на подот во спалната?


    Ве молам за совет!
     
  7. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.098
    Допаѓања:
    4.454
    Пол:
    Женски
    fighter ако врз даските има цемент, малтер или слично, тогаш можеш да пробаш со хидро изолација, ние пред да ставаме плочки ставивме од таа изолација, уствари е премаз, црн и се става двапати или трипати. Кога ќе се исуши доаѓа како гума, врз него може дирекно да ставиш тепих или плочки или ламинат, било што.
    Ако подот ти е од даски тогаш ќе се симнеш доле во подрумот, и на таванот што уствари тебе ти е под, ќе ставиш црна хартија, тоа е онаа што се става кога се покрива куќа, пред да се редат ќерамидите. Влези во било која продавница за бои и лакови, или склад за градежна опрема, прашај и ќе ти кажат и цена и како се става.

    Инаку мувлата е проблем, штетна е многу , а тешко се искоренува. Ако се прошири по ѕидови е уште пострашно. Штом ќе приметиш мувла одма бриши ја со средство против мувла, го има во маркетиве, или користи нешто за дезинфекција , дезинтал или нешто друго.
     
  8. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.897
    Допаѓања:
    133.673
    Има едно средство за хидро изолација со кое се мачкаат тоалети, базени итн, само не можам да се сетам како се вика, ама како и да е ќе го најдеш по продавници за бои и лакови, го знаат сите. Веројатно некако може да се измачка и подот. Консултирај се со продавниците за бои и лакови, ќе ти кажат таму.
     
  9. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.336
    Се вика ХИДРОМАЛ
     
  10. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Ти благодарам за информацијата, но ние немаме цемент врз даските, туку тоа се баш даски од кои се шири влагата имиризбата од подрумот, и поради тоа неможеме да ставаме таков премаз.
    Дали некој употребувал полчи од стиропор, всушност не е тоа класичен стиропор туку нешто преработено.
    Знае ли некој? Или пак што ќе кажете за камена волна?
     
  11. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.098
    Допаѓања:
    4.454
    Пол:
    Женски
    Стиропорот е добро решение, тоа се оние плочи што се ставаат на надворешни ѕидови, после се малтерисуваат па се става фасада.
    Не знам колку пари ќе ве фати тоа да го ставите, а за камена волна немам слушнато.
     
  12. WhiteButterFly5

    WhiteButterFly5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    69
    Влагата изгледа се појавува од некоја напукната цевка. :^) Јас живеам на главна улица, ама 1от спрат е како во подрум и многу често се појавува влага, дури и цел ѕид е катастрофа. |( Лек се уште нема најдено. :|
     
  13. anastasija85

    anastasija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.029
    за влага и мувла има едно средство се вика САВО и многу помага од искуств о ви кажувам,го има по маркетите за во велес знам сигурно тетка ми од таму го купува,се прска со средството и зачудувачки излегува за 5 минути секое зеленило и жолтило по ѕидовите

    вреди да се проба чини само 250 ден,ако го најдете во скопје кажете ми,и јас сакам да си купам,не би одела до велес само за него:)
     
  14. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Уф, на првиот спрат имаме многу влага. Обзаведено е за живеење, али не можам да седам долу од влага. А на лето долу е најладно. Инаку сега за зимница ја користиме :D Здравје на пролет ќе замажиме долу и ќе може да се користи и долниот спрат. Тато кажа дека имало некаква стаклена вода. Се става во базејните, д толку е силно, не само влага не пропушта, туку и директно вода не пропушта. Дури ни донесе од Бугарија. Ефтино е - 60-80 денари е во Бугарија, тука незнам колку е. На пролет ќе замажиме дефинитивно со него и толку со проблемот со влагата :)

    Го знам, и мен ми го фалат комшииве. Стварно е добро.
     
    На anastasija85 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Се појави и кај нас :^)
    Ние сме на први спрат, пролетта ја уредуваа улицата и ставија од оние како плочки што се, меѓу другото и околу нашата зграда, и сега ни се појави влага на ѕидот од дневната соба што е веднаш до тие плочки од тротоарот. Најмногу ме загрижува тоа што најголем дел од денот го минуваме токму во дневната соба, а детето ми е со алергии, еве го 2-3 недели кашла. Многу сум загрижена. Зборував со татко ми сега не можеме да направиме никаква интервенција, како хидромал, стиропор, значи изолација, зашто е ладно, значи колку тоа би било успешно? Инаку станот е на моите, се чувствувам буквално изнемоштено. Се мислам дали да зборувам со сопругот да заминеме на некое време (додека се стопли) кај неговите и кај моите, додека да се стопли, па да го решиме проблемот. Ама од друга страна како би функционирале, се' би ни се пореметило. Детето тука во близина е во градинка, се' ни е во близина.
    Не сум паметна што да направиме!
    Ама сепак здравје е во прашање, а знам (и читав) колку се штетни последиците од влагата!
    Што мислите вие?
     
  16. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.681
    Саво го користев само еднаш и да, ефективно е, ама отселете се од станот едно 2-3 дена за ДОБРО да се излуфтира оти дете во таков дом НЕ СМЕЕ да влези ни под разно!
    За среќа, после тој излет го најдов решението за мувлата - 3% хидроген (специјално тој што е наменет за чистење на рани!) и ништо друго :) Еве земете и тестирајте, ќе видите како мувлата буквално ќе се „крени“ на пената од хидрогенот и само ќе ја избришете ;) Многу почисто и поприродно отколку Саво во секој случај!

    Rainlover - и кај нас се појави влага, и тоа баш кај што ми спие бебето....го префрливме конвекторот во тој дел (пошто е многу голема собата) за да може да ја исуши, и планираме надворешниот ѕид да го обложиме со стиропор (10ка мислам). Мажот ми вика дека ќе е доволно и дека ќе немало потреба од никаква интервенција од внатре, па ќе видиме.....
     
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.206
    Пол:
    Женски
    Леле како не сум пишала бе на темава :x
    Кај нас има многу мувла. Живееме на 2 спрат , во дневната соба горе измегу таванот и ѕидот близу прозорите имаме мувла , а сега бидејки ставивме клима , се прави вода под каучот и сигурно веке ни е уништен :(
    Во спалната да не зборам , позади нас има зграда и тој простор е затворен што воопшто не го `мава` сонце , па горе целиот ѕид , доле под нашиот кревет , прозорите се влажнат тече вода по нив и кога надвор има сонце , под креветот на бебето има фјоки што кога ги зивадивме од долната страна имаше толку многу како печурки да изникнале :x :x :x
    А сигурно и од мувлата пред 1 месец бевме толку болни што јас фатив пневмонија. :doh:
    Сега во јуни ке бараме нов стaн. Лани во ноември се вселивме овде , ние први изнајмивме , станот е стар само 2 години и видете пак што се случува..


    Да додадам дека купивме еден апарат што ја собира влагата во 1 соба и работи по цел ден , собира 5 литри вода секој ден :(
     
  18. stylishh

    stylishh Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    влага ни се појави изминатата година,и сеуште нормално ја има ,се појави поради пластифицираната дограма,и поради цевка на водовод што пукна одма до нашата куќа, :^) и секако немаат тие одговорност,првиот спрат има повеке ,а горе не толку ,и сега само врати и прозори ни се изотворени во сите соби за да се суши :^) можи ке се среди
     
  19. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    дали би можело да послужи варикина?
     
  20. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Ние има(в)ме.
    Заради тоа што сме на крај, а нашата детска е ќошот на зградата, тој цел ќош беше со влага. Не изледаше пријатно воопшто. Ама ставивме пред 2 години изолација, и сега само многу малце на таванот има, но само во зима малце се познава.
    А сега имаме во дневна, ама на внатрешниот ѕид, заради тоа што купатилото е веднаш до дневната. Ама таму дека има регали и не се познава.