1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Влага во вашиот дом

Дискусија во 'Дом' започната од Curkoska, 7 февруари 2010.

  1. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Не. Тоа бели алишта а не ѕидови и не штити од влага
     
  2. SarahTayMomsen

    SarahTayMomsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    650
    Ние имавме но веќе не. :)
     
  3. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    Ами јас мртва ладна го испрскав со варикина тој дел од ѕидот што има како мувла, и одма мувлата ја снема :)
     
  4. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    девојки да ве прашам нешто? Дали може да се појави мувла, (ама појавување на цел зид) од кондензација на воздухот? ние грееме со клима, а летово наместивме алуминиумски врати и прозори, и оваа зима прв пат се појави мувла во спалната, позади креветот и позади тоалетот мој, тоа се надворешни зидови, ама мм вели дека нема шанси да е нешто од надвор оти ние живееме во зграда немам идеа од каде може да се изводенат зидовите, за тоа мислиме дека е од кондензација на воздух. дај кажете лек што на нафлитам/намачкам по зидот само да не се појавува мувлата, за 2 недели ке пристигне и бебето, па како ке живееме ние овде, ептен сум загрижена и исплашена за здравјето на бебето баш поради таа мувла кај баш сега најде да се појави :sweat: ве молам кажете некој совет
     
  5. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Може да се појави мувлата поради кондензација.
    Одете во продавница за бои и лакови, има едно средство се вика Мувла стоп на ЈУБ или на Хромос, течност е и се мачка на ѕид со четка или со ваљак. Потоа треба да се кречи. Има упатство, прочитајте, мм ми кажа, јас не се разбирам во овие работи.
    Сепак мм ми вика ако има кондензација џабе е, пак ќе се појави мувлата. Привремено решение е тоа средство.
     
  6. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    значи тоа е привремено решение. А трајно решение нема ли? ѓабе е сега и да се кречи пак ке се појави.
     
  7. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Ние купивме специјална фарба, не и го знам името против мувла.
    И нашите ѕидови во кујна се полни со мувла бидејки од тераса е направена кујна, и ни кажаа ако повторно се појави после белењето со влажна крпа да поминеме и ништо ке нема пак.
     
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Влагата се појавува од кондензација (внатре топло а надвор ладно) а во овој случај е поради новите врати и прозори кои добро дихтуваат. Мораш скоро секогаш да имаш прозор на кип или често лофтирање за да не се појавува. Друг спас немаш, со што сакаш мачкај ништо не ја спречува кондензацијата.
    Не си ни прва ни последна што се пожалиле од алуминиумски и ПВЦ врати и прозори кои не се направени од квалитетен материјал и по стандард.
    работев за таква фирма и точно ги знам мааните и на ПВЦ и на алуминиум
     
    На Dadusicka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    slavica999 сакаш да кажиш дека треба по често да отварам прозори врати да луфтирам? ај ке пробаме, колку можи во зима да се луфтира, гледам јас ке измрзниме како глувци оваа година....

    ви благодарам на одговорите
     
  10. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    Славица малку оф топик али кога кажа дека ги разбираш птозорите и вратите од алуминиум и пвц можеш ли да ми кажеш какви се најдобри и која фирма да ја барам за прозори планирам на пролет да менувам по дома?
     
  11. Tearful

    Tearful Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    71
    Кај нас за прв пат се појави влага по паркетот, ќошевите и ако во скоро време не се најде некое решение, ке се скапе се. Има ли некој лек ? :?: :?:
     
  12. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Да, или вади и ставај нови дрвени прозори и врата, друго решение нема. Има многу купувачи што ги тужат фирмите за таков проблем...Како и да е решавај го проблемот зашто не би ти препорачала да чуваш дете во просторија во која има влага. Влагата е извор на бактерии....
    Се јавува од - наместен паркет на несува кошулица или од надворешната страна на зидовите односно темелите зошто немате изолација. Со што сакаш мачкај ќе имаш некој моментален ефект и пак ќе се појави.
    Влагата е упорна и досадна и ако не се најде жариштето да се искорени ќе се јавува и шири постојано.
     
  13. Mikako

    Mikako Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Нас ни стиропор ни ништо не не помогна. Ставивме стиропор и надвор како фасада и внатре на надворешните ѕидови и влагата пак се појави на сосем трето место. А најмногу што ме плаши што се појави и во детската соба. :envy:
     
  14. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Уште овој пост и веќе ме пишувам во ова тема , ама навалив јас пак.. :)
    Стиропор е термоизолација а не ХИДРО ИЗОЛАЦИЈА, со стиропор не се решава влагата. Како хидро изол. е на пр. бетулит, кондор трака .....
     
  15. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    и ние сме ист случај, ама кај нас цел таван во спалната почна да ни се шара со влага, како далматинец е :D сериозно појма немаме и ние што да правиме, инаку собата ние на север и прв пат оваа година се топли, па мажето вели дека е од тоа?? :?: како и да е ке ја поминиме така оваа година па здравје бож ке бараме чаре за др зима...
    а исто ако има некој совет шо би можеле да направиме со купатилото, таванот ние многу низок, и таму штом залади и тој таван ни поцрвнува, ја бришеме ама за џабе :( некој совет што да направиме,некоја вентилација, еден мајстор ни рече да ставиме пластична ламперија ??? :?:
     
  16. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    епа и ние прва година ја топлиме спалната, и баш таму фати најмногу влага.
    а за купатилото тој проблем го решивме летото така што ставивме гипс плоча на зидот и еве таму немаме влага, за тоа па ни врати со спалната :D
     
  17. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    како што читам нема чаре за спас од влагата ке мора да ја поминеме така оваа зима, па на пролет ке му ја мислиме за некоја изолација ;)
     
  18. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    I jas imam maka so vlagata.Celo leto vratata od terasa mi bese otvorena i se luftirase,esenta isto taka preku eden den,eve i sega.Sreka sto ne spieme vo taa soba,no tamu gi cuvam alistata i zabelezav deka i vo plakarot ima vlaga.Alistata dobivaat grozen miris,ne se oseka ni prasok,ni omeknuvac.Mnogu se nerviram :@
     
  19. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Има едно средство што се продава во Тинекс ,бугарско и служи за отстранување на влага(мислам дека пишуваше Антиплесен со пумпица на него),НО премногу мириса на хлор. Значи се прска површината со средството (со маска на лице обавезно!!! и бремени никако!!!) и се остава еден ден за потоа наредниот да се избрише површината со чиста крпа. Проветрувањето на просторијата треба да биде барем 2 дена ,што значи дека истата не може да се користи .Исто така има и средства на Кнауф со кои се премачкува површината,но за нив не знам колку и како мирисаат.Јас летово во една полуподрумска просторија на местото каде што ми се појавуваше влага мачкав со некое грчко средство кое ми го даде молерот и кое откако ќе се исуши се стврднува и не пропушта влага.Нешто слично е на стаклената вода .Еве до сега на тоа место нема ништо.Прашајте по молерите сигурно го знаат,а можете да видите и во продавниците каде што се продаваат бои и лакови.
     
  20. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    како и да е, ке мора да ја поминеме зимата вака, а напролет здравје боже ке мора да бараме совет од некој кој се разбира , од некој молер, вака не ја бива, работата :(