1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Влага во вашиот дом

Дискусија во 'Дом' започната од Curkoska, 7 февруари 2010.

  1. Mikako

    Mikako Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Зошто да не пишуваш? Кажувај совети ако знаеш зошто вака не ја бива :D Кај нас се јавува само на носечките столбови и мислевме дека со стиропорот ке го решиме проблемот. Сега кажувај каква е процедурата со хидро изолација да пробаме и со тоа, па ако се спасиме те частам :D
     
  2. Galla

    Galla Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    7
    од неодамна сме преселени во нов стан и комшиите се пожалија на проблеми со мувла ... многу се исплашив, а стравот дополнително ми рипна до таван кога го изгледав овој документарец, Ви го препорачувам на сите.. за жал на руски е, но верувам дека поголемиот дел нема да имате проблеми да го разберете.. моментално сум на работа и немам пристап до youtube, но мислам дека се работи за овој

    http://vimeo.com/3051361

    Се работи за навистина сериозен проблем, кој е неопходно да се санира as soon as possible :^)
    Се уште стравувам да не се појави и во станот, како кај комшиите и едно две погледот ми се влече накај зидовите и кошињата :( :(
    Сепак одговорноста треба да ја побараме и во себе .. доколку се работи за стан во кој се готви а нема аспиратор, се суши веш внатре и се пегла а слабо се проветрува, who`s thе one to blame ???
     
  3. Ketrin.Moon

    Ketrin.Moon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2013
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    7.172
    Пол:
    Женски
    ме исплаши штетно е по здравјето? уф не знаев, ние сме скоро вселени и кај мене во детска се појави немаме фасада мислев од тоа е ...на пролет ке средиме но до тогаш :(
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.991
    Пол:
    Женски
    Бидејќи веќе размислувам за средување на детска соба, морав да прашам и тука. Делот каде што се детските соби во куќава (надворешниот ѕид конкретно), се рони поради тоа што се јавува влага. А влага како влага, дамки не сум приметила, само ѕидот се лупи и се распаѓа. Не знам од каде е тоа, ама најверојатно почнало кога мм ја правел терасата на куќата (тие две соби гледаат на терасата, а едната соба си има врата за терасата). Тој ѕид се рони, од долу нагоре, а подот во собите е понизок од подот на терасата. Најверојатно се работи за т.н капиларна влага, а куќата е прилично стара, има камени ѕидови, а не знам каква е изолацијата во тој дел, дали воопшто има. Нонстоп е отворено во тие две соби, и пак има влага. Дали има трајно решение, со изолација, со премачкување или со нешто трето да се спречи појавата на влага, а со тоа лупењето и ронењето на ѕидот? Дали има некој искуство со ставање на хидроизолација од надворешната или внатрешната страна? Ѕидот ќе се среди, ама дали може 100% да се спречи појавувањето на влагата? Сепак здравјето ми е најважно и не би сакала син ми да спие во соба со влага.
     
  5. HollyWoodGirl

    HollyWoodGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    316
    ^ и јас имам таков проблем со ронење на ѕидот. Мислам дека треба цел ѕид да се руши и одново да се гради и да се постави некој заштита.
    Инаку, кај мене, дома, на ѕидовите се црни. Ама баш црни. Не се зелени или жолти туку црни.
    Незнам, може е од влага, може е од нешто друго.
    Е, сега незнам како да го решам. Немаме време за бојадисување а и ако бојадисуваме пак ќе се појави тоа. Пишете некое решение како на лице место да го решам црнилото? :?:
    Тоа средството САВО, помага ли? Во Скопје може ли да се најде? Ефикасно ли е? Колку пари е?
    Ви благодарам однапред. :)
     
    На Dadusicka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. accipiter82

    accipiter82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    21
  7. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.247
    Допаѓања:
    7.976
    Пол:
    Женски
    Каде можам да најдам некој апарат што собира влага? Овие озонериве, јонизатори собираат влага или само е за прочистување на воздухот?
     
  8. barbiegirl.24

    barbiegirl.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Кај нас почна да се појавува влага, кречевме, ставивме изолација пред 2 месеца, сменивме врата влезна, прозори. Пред некој ден две соби помали што беа срушивме ѕидот, една соба е сега зошто беше загушен просторот со плакари, се избришавме и преместивме, повеќе простор има сега. Влагата се повлече, треба почесто луфтирање и кревање ролетни порано да ја фаќа сонце собата, внесување мокри алишта внатре не!
     
  9. ennaz

    ennaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    412
    Собирачи на влага од тип на гранули кои се претвораат во течност заедно со заштитните кутии, ги има во поголемите маркети, на пр. Brikolage а и во продавници за бои и лакови.
    http://suncekg.blogspot.com/2010/11/ceresit-power-tab-protiv-vlage.html

    Еве пример од нешто такво. Се ставаат на недостапно место во просторијата со влага и кристалите ја апсорбираат влагата и се претвораат во течност. телноста се фрла а кристалите кога ќе се потрошат се заменуваат со нови.
    Цена на комплет е околу 500 ден, а потоа дополната е околу 250 ден. Мене ми вршат работа, а и мои колеге се фалат од нив.
    Инаку тоа јас што го купив многу е грдо на изглед, не е воопшто како ова од линков. Ама функционира.
     
    На Antebellum и TheSecret им се допаѓа ова.
  10. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Vo predhodniot stan mnogu se pravise vlaga,znam deka ne bese i dobro bojano i plus nemase dovolno prostor za vazduh da ima vnetre.
    Gledam tuka vo ovoj stan e ubavo bojadisano(ubavo ne mislam na ubava boja) i ima prozor i balkonska vrata vo dnevna vo kujna vo spalna, okolu zgradava e sloboden prostor da se dise :) eh sega kolku ima toa efekt.... Sega za sga ima i ova efekt.
    Tuka nemam ni damka vlaga no ronejne na zit nisto :) ova mi trebass za mene so malo bebe :)
     
  11. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Влага се појавува ако sидовите не се сушат, не ги грее сонце, се наоѓаат на северната страна ниско и не се изолирани од надворешни влијанија како прекумерен дожд, и подземни води.Посебно подземните води се најголема причина за појава на влага.
    Затоа куќата, станот првин треба да се заштити од подземни води.
    Тоа се прави со изградба на пошироки тротоари, места околу темелите, но на начин да бега водата што е можно подалеку од темелите.
    Олуците треба да ја собираат водата од дождот и таа да се воведе во канализација.
    Собите колку и да се проветруваат ако sидовите влечат влага, залудно е .
    Значи треба да се најде изворот од каде доага влагата а потоа да се санира.
    Ја имам и јас во домот.
    Со години мака мачеме со неа, немаме надворешна изолација, но мислам дека и кога би ја имале пак ќе имаме влага бидејќи куќата е на север тоа е една причина ,втората е што сме блиску до река,и мислам дека самото место си е секогаш влажно.
    Околу куќата ,тротоари и сето тоа е лошо изведено од нестручен мајстор.
    Единствено решение е најпрвин да се најде од каде е точно изворот а потоа да се направи изолација од надвор.
    Речиси секоја година варосуваме, но зимно време повторно се појавува.
    За среќа има само една соба од јужната страна и таму ја поминуваме зимата.
    Знам колку е штетна,досадна, но за си треба финансии.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mange

    Mange Активен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Јас го решив проблемот за24 часа.
     
  13. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    kako??
     
  14. Dadusicka

    Dadusicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    54.342
    Пол:
    Женски
    Како??
    Се исели од станот
     
    На Sandrush12 и stilas7 им се допаѓа ова.
  15. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Баш прееска читав за отстранување на влага од ѕидовите.. сода бикарбона да се растопи во вода и убаво да се истријат ѕидовите.. еве и линк за друг начин http://sezadomot.com.mk/napis319.htm
    Саво средство го имало по маркетиве.
    И плус ова на видеото
     
  16. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Savo mene me spasi.vo spalnata mi se pojavuvase dve godini po red i roa zimno vreme.vo Tineks go imate i e nekoi 170 den.mm nekade vo april naprska, veruvate za saat vreme zidovite bea ko novi.dvatri dena ne spievme vo spalnata, otvoreni bea prozorite da se izluftira i eve fala bogu vekje nema
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  17. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Како се вика средството?
     
    На mami blue му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Savo
     
    На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mange

    Mange Активен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Не,машински ја отстрани влагата.
     
  20. Mange

    Mange Активен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Има еден работи со машина за отстранување на влага,за 24 часа извади 15литри вода од просторијата во која имав проблем.Миризбата ја снема.