1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Владеење на туѓ имот

Дискусија во 'Правни совети' започната од anastyle, 29 март 2019.

 1. anastyle

  anastyle Активен член

  Се зачлени на:
  29 март 2019
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Би сакала да прашам во врска со дог за закуп на деловен простор кој престанал да важи пред една година, јас го тужев киријашот што го држи локалот во мојата куќа бидејќи продолжува да работи без моја согласнот и нема склучено дог со мене туку со мојот починат сопруг со кој склучиле предходно договор од 6 год, а дог му заврши пред 1 год, но тој мисли дека има право и понатаму да работи своеволно. Јас превзедов судски мерки и го добив спорот во општината во која живеам, тој поднесе жалба до апелационен суд ,и барање да се иземе судот бидејки мојата сестра таму е вработена како судија а тој затоа поднел барање предметот да не се реши тука кај што работи сестра ми, туку на врховен суд. Предметот сега е во врховен суд и ме инетесира дали ова ќе се реши за пократко време ,во меѓу време не ми плаќа кирија , и сега ме мачи тоа што јас несакам да му го продолжам дог а не примам никакви финанссии од негова страна , мојот адвокат законски ги врши должностите а некоговиот се бави со измами само да го одогловлечува предметот . Би сакала да ми го пишете вашето мислење во врска со овај случај бидејки многу сум загрижена. Позз
   
 2. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.158
  Допаѓања:
  13.812
  Пол:
  Женски
  Прво, како може да оди дирек на Врховен,мора второстепен да одлучи по жалба,ако не апелација скопје, се бара односно се назначува друга апелација. Второ, ако сестра ти е судија во Апелационен, шо се масираш на форум..?
   
  На buba4e89, LiliBoz, Јаневски и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. SeaMermaid

  SeaMermaid Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2015
  Пораки:
  1.133
  Допаѓања:
  14.405
  Пол:
  Женски
  Со оглед на тоа што догворот за закуп е истечен веќе една година, тој не смее да продолжи да работи. А во никој случај без надомест, имаш комплетно право да го исфрлиш оттаму. Не знам колку време би одел случајот во врховен, ама ќе има обврски да ти плати и за оваа една година што работи после истечениот рок.
   
  На Biny и anastyle им се допаѓа ова.
 4. anastyle

  anastyle Активен член

  Се зачлени на:
  29 март 2019
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  И јас мислев дека можам да го исфрлам но се консултирав со правни лица и ми рекоја дека може да ме тужел за владеење бидејќи ако постапам насилно да му сменам брави јас ќе бидам тужена
   
 5. SeaMermaid

  SeaMermaid Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2015
  Пораки:
  1.133
  Допаѓања:
  14.405
  Пол:
  Женски
  Какво владеење? Ти си сопственик на објектот, а тој противправно врши фактичко владеење. Едно е објектот да е напуштен и тој како совесен владетел да го одржува 10 години. Овој случај е поинаков. Нема веќе договор за закуп, на твој имот, спротивно на твоја волја, тој го користи објектот. Можеш ти да го тужиш заради попречување на владение.
   
  На Biny му/ѝ се допаѓа ова.
 6. anastyle

  anastyle Активен член

  Се зачлени на:
  29 март 2019
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Тоа е кафиќ и тој уложуваше во почетокот за да го направи и сега мисли дека уложувал има право да се противи и несака да излезе а киријата додека уложуваже му беше дадена за мала цена за да може да го направи кафиќот , сега тоа му е опрадување дека многу уложувал и неможе да прифати дека несакам да го издавам местото под кирија
   
 7. anastyle

  anastyle Активен член

  Се зачлени на:
  29 март 2019
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Прво прочитај убаво, второ секако се консултирав со сестра ми но таа неможе да превземе ништо во врска со мојот случај и трето не давај цинични одг доколку не се разбираш
   
 8. SeaMermaid

  SeaMermaid Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2015
  Пораки:
  1.133
  Допаѓања:
  14.405
  Пол:
  Женски
  Независно од тоа што вложувал, тој не смее сега да го прави тоа. Требало да биде свесен на почеток дека после закупот се што инвестирал ти припаѓа тебе. Слични случаи има кога на закупено земјиште се гради објект, после истекот на закупот, објектот останува во сопственост на закуподавецот. Начело познато како Superficies solo cedit. Во овој случај тој не го изградил објектот, закупот истекол, имотот е твој, многу јасно дека не смее да ти запоседнува. Буквално ти го присвојува имотот со окупација. Можеш да го тужиш и за попречување на владение, обично тие тужби одат побрзо. И каде и да го обжали, нема основ на што.
   
  На anastyle му/ѝ се допаѓа ова.
 9. anastyle

  anastyle Активен член

  Се зачлени на:
  29 март 2019
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Јас го тужев,и добив на првостепен суд,тој поднесе жалба во апелација и неговиот адвокат побарал да се изземе судот,бидејки сестра ми таму работи како судија мислејки да ке има некоја пристрасност судот и без да го разгледаат предметот го пратиле на врховен.И сега треба да чекам таму да го разгледаат предметот.
   
  На SeaMermaid му/ѝ се допаѓа ова.
 10. SeaMermaid

  SeaMermaid Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2015
  Пораки:
  1.133
  Допаѓања:
  14.405
  Пол:
  Женски
  Сметам дека врховен ќе досуди правилно, не би требало многу долго да оди таму. Во секој случај, ќе добие конечна и правосилна пресуда, па ќе можеш без проблем да си располагаш со објектот.
   
  На Biny и anastyle им се допаѓа ова.
 11. anastyle

  anastyle Активен член

  Се зачлени на:
  29 март 2019
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Бидејки предметот не е разгледан во апелација туку директно во врховен,не знам дали тој ке одлучи или ке го прати во некој друг град во апелационен суд да го реши ова за да добијам судски налог за да го истерам од локалот.
   
  На SeaMermaid му/ѝ се допаѓа ова.
 12. SeaMermaid

  SeaMermaid Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2015
  Пораки:
  1.133
  Допаѓања:
  14.405
  Пол:
  Женски
  Па мора да помине апелација за да стигне до врховен. Многу веројатно е дека ќе го распоредат во некој друг апелационен суд ако воопшто не бил разгледан на апелација.
   
 13. anastyle

  anastyle Активен член

  Се зачлени на:
  29 март 2019
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Драга Sea случајов ми е проблем,се надевам дека ке се реши,но немам трпение веке да чекам со судењево бавно оди,помина година откако го истерувам а друг начин нема освен по суд.
   
  На SeaMermaid му/ѝ се допаѓа ова.
 14. SeaMermaid

  SeaMermaid Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2015
  Пораки:
  1.133
  Допаѓања:
  14.405
  Пол:
  Женски
  Ах влечењето на случаи кај нас... Се надевам дека конечно ќе се реши. Ти испраќам поддршка :D
   
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 15. anastyle

  anastyle Активен член

  Се зачлени на:
  29 март 2019
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Благодарам многу на поддршката,и ако се реши за месец или два ке те известам како ке заврши случајот.Голем поздрав до тебе и твоето разбирање.
   
  Последна измена: 29 март 2019
  На SeaMermaid му/ѝ се допаѓа ова.
 16. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.158
  Допаѓања:
  13.812
  Пол:
  Женски
  Не одговарам цинички, меѓутоа предмет да не се разгледа на втор степен и директно да се прати по ревизија,просто не е возможно
   
 17. anastyle

  anastyle Активен член

  Се зачлени на:
  29 март 2019
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Предметот бил пратен во апелација судијата го зел но потоа добил дополнително барање од неговиот адвокат да не се реши тука бидејќи знаел дека сестра ми тука работи и дирекно е пратено во врховниот
   
 18. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.158
  Допаѓања:
  13.812
  Пол:
  Женски
  На прераспределба?
   
 19. anastyle

  anastyle Активен член

  Се зачлени на:
  29 март 2019
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Да
   
  На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
 20. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.158
  Допаѓања:
  13.812
  Пол:
  Женски
  Како е поднесено барањето? Што е петитум на тужбата?
   
  На friendy му/ѝ се допаѓа ова.