Влакненца кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од crnamacka01, 12 септември 2012.

 1. crnamacka01

  crnamacka01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  22
  леле девојки,братучедами многу е уплашена,,малото и е 5 месеци,а имало мали влакненца на мадињата,(извинете на израот)но мора така за да објаснам каде се ...,не знае дали е нормално,или е некое хормонално пореметување...дали некоја од вас приметила кај своето бебе така...?..машко е. 5 месеци
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.290
  Допаѓања:
  5.183
  влакненца кај 5 месечно бебе

  Какви влакна - бели, црни, жолти....
  Како прво што видела а како друго колку добро загледала.
  Не верувам, па и да е хормонално пореметување ќе раснат и на други места а не само таму....нема врска
   
 3. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.731
  Пол:
  Женски
  влакненца кај 5 месечно бебе

  Не е хормонално пореметување,нормално е .И девојчињата имаат влакненца во интимниот дел кои со тек на време ќе паднат. Е сега јас зборувам за влакненца кои речиси и едвај се гледаат (мислам по боја не се црни).Доколку кога бебенцево се родило имало некој проблем сигурно тоа ќе и било кажано на мајката. Бебињата се раѓаат со влакненца и на рачиња и на ноџиња .
   
  На milko7 и Bozica1980 им се допаѓа ова.
 4. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.290
  Допаѓања:
  5.183
  влакненца кај 5 месечно бебе

  Моето немаше влакна ни на раце ни на нозе а и не сум видела искрено. Освен што имаше малку онаа бебешка смеѓа косичка која на околу 3 месеци му падна цела па беше бушав и израсна нова.
   
 5. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.731
  Пол:
  Женски
  влакненца кај 5 месечно бебе

  И мојата кога ќе ја видиш вака ќе се заколнеш дека нема,АМА ако употребиш лупа и тоа како има :D ,а и на јако сонце како светкаат :lol:
   
 6. aleks26

  aleks26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2012
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  93
  Пол:
  Женски
  влакненца кај 5 месечно бебе

  Нека не се грижи ако е нешто што не е природно ке ја известеле од болница.Мојот кога се роди одма не го приметив ама кога отидов дома и го искапив на грбот имаше влакненца онака црни нежни,но беа ептен големи колку еден прст на возрасен човек но по неколку месеци му попаднаа.
   
 7. milko7

  milko7 Активен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2012
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  6
  ОБРАСНАТОСТ КАЈ БЕБИЊАТА

  Незнам дали е за загрижување или пак е нормална влакнетоста кај бебињата.
  Мојата внука уште одкако се роди на пич... имеше срамни влакненца неколку. Ама еве сега е веке поголемека една годинка има , и како расте некако на рачињата, на ноџињата и на грбот, значи по целото тело, има влакненца, значи приметливи.дали тоа е нормално за сите бебиња или нашата е исклучок.??? се мислиме да не нешто од храна, бидејќи се е неприродно, ама се трудиме да ја храниме со најприродна исхрана се домашно, домашни сокчиња се најубаво.Мајкаи за подуша си е таа повеке влакнеста , па можеби е наследно, но ако е како да се спречи дали има начин.??? дали имал некој ваков сличен проблем
  Советувајте
   
 8. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  1.832
  Допаѓања:
  80.982
  Пол:
  Женски
  ОБРАСНАТОСТ КАЈ БЕБИЊАТА

  керка ми има 7 години и има погусти влакненца на грбот.пред некое време ја прасав матичната и ми рече дка со тек на време ке се изгубат ама ми сметаат искрене да бидам.на интернет барав информација и можно е да е некој хормонски дисбаланс ама за тоа треба сериозно испитуванје.треба да се заангажирам посериозно.
   
 9. Delgadina

  Delgadina Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  389
  Моја Ема се роди влакнеста. Како мајмунче коса до газето, цело грбче, раменцата. А на глава коса како гастарбајтер со опашки и ѕулуфи. Еве веке втора недела ја мачкам со биена свинска маст и полецка попаѓаа.
  Рецепт за биена маст: Се зема свинска маст се топи, се чека да се стврдне и со миксер се мати добро. Се чува цело време во фрижидер затоа што иако после миксирање изгледа бело и кремасто на топло се претвора во зејтин.
   
  На ladyyas08 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.494
  Допаѓања:
  80.309
  Пол:
  Женски
  И ќерка ми кога се роди имаше една коса црна , и влакненца во близина на челото , па по 2 месеца почна да и паѓа и косата и и паднаа и тие влакненца што беа на челото. Мислам дека не е ништо сериозно ова со влакненцата ;)
   
  На Menasss му/ѝ се допаѓа ова.
 11. TheEkaterina

  TheEkaterina Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  331
  Ќерка ми има 5 и пол месеци. Немаше влакненца на интимните делови.. сега гледам има влакненца на пич... и на ноџињата и тоа црни. Дали е тоа нормално? Бидејќи порано немаше... користам бубхен козметика .. значи се од бубхен... дали е од козметиката или е нормално не знам.. ама некако ми е шубе.. бидејќи немаше а сега има..
   
 12. milko7

  milko7 Активен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2012
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  6


  Ич да не се думаш, и внуками така имаше, и ние сите бевме преплашени си викавме што ке биде од детево, еве сега е веќе 2 годинки , и исчезнаа таквите влакненца. Нормална си е, нормално има влакненца на рацина но како и сите.
  А за козметика избегавај колку што можиш, се е тоа хемикалии, веќе ако има ептен сува кожичка.поздрав
   
 13. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.449
  и малата моја се роди со црни влакненца по грбот, рачињата, на челото па дури и на ушињата. Еве полниме 1 месец сеуште не му се паднати. Се надевам дека наскоро ќе паднТ кога ќе почнеме да шеткаме низ град и да ја облекувам по кратки ракавчиња.
   
 14. zoketo

  zoketo Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2012
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Женски
  Ики и кај мене малата има на истите места кои ти ги наброја :(
  И јас се исплашив незз дали ке и паднат... сега има скоро 3 месеци и уште не и се паднати
  Дали кај вас паднаа и дали нешто ја мачкаше :?:
   
 15. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.449
  Da kaj nas padnaa site okolu 3 mesec. Samo kosickata ne e uste padnata mozam kiki da i facam. Od mob sum izvinite za latinica
   
 16. џунџуле

  џунџуле Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2016
  Пораки:
  765
  Допаѓања:
  1.448
  Пол:
  Женски
  мајки, ме интересира влакненцата кога им паднаа на вашите бебушки, доколку имаа нормално. Ние см послни 4 месеци и се уште има на челото, позади ушињата и малку над газето.
  А и косичката се уште не и е сменета.
   
 17. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  И мојата има на истите места кои ги опишувате, педијатарот рече ќе паднат до 3-4 месец. Мајка ми форсираше да викнам жена да ја трие и ќе паднат веднаш ама право да ви кажам на 10 дена бебе не ми се експериментира.
   
 18. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.067
  Допаѓања:
  263.121
  Пол:
  Женски
  Na mojata kosata nikogas ne i ni pagase.Ima dve godini i seuste vlaknenca na usite
  Kakvi trienje kakvi bakraci
   
  На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. MagsDestiny

  MagsDestiny Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  2.260
  Допаѓања:
  16.529
  Пол:
  Женски
  Ретко кое новороденче ги нема тие т.н. „лануго“ или бебешки влакненца. Кај некои се само поизразени, а кај некои понеизразени, така што немате причина за загриженост. :)
   
 20. џунџуле

  џунџуле Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2016
  Пораки:
  765
  Допаѓања:
  1.448
  Пол:
  Женски
  Значи, може и да не и паднат?