1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Влакненца на градите

Дискусија во 'Тело' започната од Melanija, 17 март 2010.

  1. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Ги читам коментарите и се чудам на девојкиве како може со брич или со восок да ги чепкате влакната на градите, зар не помислувате дека таму се наогаат најмногу млечни жлезди. А тебе би те посоветувала да пробаш со вит крем но да бидеш претпазлива да ставаш само на влакното. јас имам многу малку и ги вадам со вит, но веке околу 4 месеци не сум ги чепнала и малку поголеми ми се ама не ми се познаваат.
     
  2. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370

    леле како можеш со вит ленти ?? па тие се хемикалии и навлегуваат во коренот ... со пинцета мислам дека е најбезбедно а ако веќе си се решила за вит се надевам дека си мн внимателна зашто таму млешните жлезди се премногу осетливи.
     
  3. ma4enceEdno

    ma4enceEdno Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    465
    Фала девојки ќе пробам со пинцета многу ме стра али сигурно е подобро од брич
     
  4. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Само да не дојде до недоразбирање, мислам дека девојката мислеше на кремот.
     
  5. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    aaaa da .. pa i jas mislev na kremot ama od vozbuda sum zgresila ... :rofl:
     
  6. puflaa

    puflaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    23
    Брич освен за под пазуви за друго место не употребувам! Влакненцата на градите си ги чупкам, малку се ! :lol:
     
  7. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Влакненцата на градите, меѓу градите, над задникот (долниот дел од грбот), лицето, брадата - се одраз на зголемено ниво тестостерон во крвта... Бидејќи сите ги имаме и тестостеронот и естрогенот, нормално е кога тестостеронот малку ќе рипне над нормалата да се појават овие проблеми.
    Јас приметив, кога пиев контацептивни таблетки diane-35 кои содржат естроген, дека овие влакна целосно ми исчезнаа, и не само тие туку воопшто влакната на рацете и нозете ми се изретчија на минимум, а претходно беа дебели и (машки) со огромен корен.
    Затоа правилна исхрана која содржи естроген би можела да го среди проблемот.
    Депилација на таа зона никако, бидејки се работи за жлезди и може да дојде до сериозни компликации.
    Бричот не е ризичен за здравјето туку за естетиката. Со бричот го сечете влакното, со што на коренот му давате сигнал да се брани, и влакното оцврстува- станува појако.
     
    На inlovegirl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. VikiToO

    VikiToO Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    52
    А може да кажеш некоја храна која содржи естроген ? Фала однапред :)
     
    На inlovegirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. srculka

    srculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    170
    Влакненца на градите да се има е ептен невкусно за гледање.Затоа девојки пинцетата е најлесен начин.
    А тие девојки кои се многу влакнести на раце,нозе,грб,лице да не случајно имаат некој машки хормон уште од самото раѓање?
     
  10. martincencee

    martincencee Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2010
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    75
    Мене знае да ми се појави едно мако никакво влакненце на секои два три месеци(едно на едната и уште едно на другата града :lol: )и одма си ги чупнувам со пинцетка решен проблем.Прочитав бричења и депилирања,какви се тие глупости,со пинцета најубаво,најлесно и наједноставно! :)
     
  11. maleckaa

    maleckaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    17
    леле ами јас си ги депилирам со депилатор...најмногу на светот мразам влакна и уште додека бев средно си ги издепилирав....и не само тие влакненца туку на цел стомак и нагоре????па да не се подречам ништо не ми се ни нафрлала таа површина ни ништо...нз шо да речам....
     
  12. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513

    Црвената детелина (Trifolium pratense) содржи изофлавонни, билни хормони кои го поттикнуваат создавањето на естрогенот, лененото семе исто така, пченката (корнфлекс од пченка), зелениот чај. Исто и за мрсните прехранбени производи се вели дека го поттикнувале но јас не верувам баш.
    Она во што сум сигурна е дека цигарите во голема мера допринесуваат за намалување токму на овој хомон. :x
     
  13. Pla4ka

    Pla4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    160
    Поздрав до сите јас ке си пишам од мое искуство.
    Кога имав 21 год почнаа да ми се појавуваат влакненца црни остри долки ама на рацете ,бидејки јас сум плава тоа ми беше чудно но не обрнав внимание по некое време почна и по некое влакненце на градите и тука кренав паника отидов на лекар и направив хормонски тест и се установи дека пролактинот ми е трипати поголем од дозволеното и покрај тоа и аденом на хипофиза која го лачи тој хормон значи отидете на гениколог и проверете се како сте со хормоните.
    Влакненцата нема да исчезнат но ке се намалат ако се регулира хормонот и јас ги вадам со пинцета и потоа се мачкам со павловичева маст .
     
  14. VikiToO

    VikiToO Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    52
    Фала Allice :) штета што не пушам цигари :D
     
  15. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Леле луге ми се темни од тие влакна, поарно машко да сум се родила, немојте со брич ја еднаш се зафркнав сега ги има во поголем број, само пинцета!!!!
     
  16. Dgirlll

    Dgirlll Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    953
    Допаѓања:
    7.286
    Пол:
    Женски
    za na gradite nemam nekoe iskustvo da spodelam imam po dve tri ama ne se zamaram so niv, imam problem na stomakot so depilator gi depiliram i mn vnatresni mi se prat i neubo izgleda :worried: bi ve prasala za najdobar nacin koj mislite deka e za ostranuvanje na vlaknata od stomakot i voedno da se namaluvaat ty odnapred
     
  17. inlovegirl

    inlovegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Јас исто така имам мали влакненца на стомакот и на грбот, но еднаш кога отидов на депилација пред да одам на одмор, жената што ме депилираше ми кажа дека може да ги бланширам, т.е. да ги направам бели. Тоа е стварно многу добро и навистина се изненадив :o Но внимавај, смесата за бланширање може да ја направи САМО некој искусен, затоа што може да биде и ризично [содржи хидроген :| ]... поздрав ;)
     
  18. Zocuska

    Zocuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    1
    vaka zenski:D za vlaknencata nema care osven da gi podskratuvate koga ke podizrasnat.nikako depilacija nikako kubenje...jas sum medicinsko lice i vi kazuvam deka ne se preporacuva.isto taka ne se stegaat mozolcinja na gradite oti mozi da se sozdadat tumori.ako imate nekoe prasanje slobodno prasajte
     
  19. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Сакаш да кажеш дека не смееме да ги стискаме мозолчињата на градите? :?:
     
  20. Zocuska

    Zocuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    1
    paaa netreba i nesmeeme da go pravime toa.na site ni se pojavuvaat mozolcinja priznavam i jas sum gi stisnala no nesmeeme.