1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Влакненца на градите

Дискусија во 'Тело' започната од Melanija, 17 март 2010.

  1. maa

    maa Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    38
    I jas mislam deka ne e dobro da gi depilira :( taka mislam mozebi i sum greska...Neka gi otstranuva so cupalica i nema da ima problem eden mesec dodeka ne i porasnat pak,a za trajno neznam mislam deka lekarot bi mozel da i pomogne mislam nema nisto strasno i sramno vo toa da ide na lekar...pozz
     
  2. angie

    angie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    242
    Девојки не си играјте со естрогенот. Високото ниво на естоген може да доведе до рак на дојка или рак на матка. Ако толку ви сметаат со пинцета извадете ги и решен проблем.
     
  3. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    и јас ги имам на градите околу брадавиците ама не се две три повеќе се и ги вадам со пинцета и мисалм колку повеќе ги вадам толку повеќе ми се зголемуваат ако ги оставам мислам дека ќе ми пораснат колку косата, стварно ме нервираат ама научив да живеам со нив друг лек незнам :)
     
    На HeidiDiWalt му/ѝ се допаѓа ова.
  4. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    :lol:
    многу ме насмеа со ова... :D од мене имаш лајк за искреноста :angel:
    инаку пробај направи си хормонални проби, види како ти е тестостеронот, тоа може лесно да се среди...

    *јас повторно почнав да пијам диане 25 помина месец и лицето почна да ми се чисти а влакната скроз ми се ретчат...
     
  5. VikiToO

    VikiToO Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    52
    Што пиеш ? може подетално ? :)
     
  6. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Diane 35 [​IMG]

    тоа се анти-беби пилули, кои содржат естроген...се даваат и кај полицистични јајници за да се излечат симптомите кои ги предизвикуваат (кај мене акни и несакани влакна)
    И мене ми помагаат премногу, и одлично ги поднесувам. Jasmin-от[​IMG] се многу послаби, и имам другарки кои ги пијат со години и се пре задоволни. Мене Диането ми се екстра, многу брзо ми го средуваат организмот во нормала.
    Првиот месец од конзумирањето знае да биде болен бидејќи тогаш телото се чисти, цистите пукаат (многу грда болка е тоа, бидејќи двата јајника ми се полицистични неможам да ги мрдам двете нозе од болка) но веќе ја навикнав и ја издржувам без кетонали... Мене ми смета што на секои 6 месеци морам да правам 3 месеци пауза, (иако докторката ми вели дека можам да ги пијам подолго, има доста спротивставени мислења), но имам другарки кои јасминот го пијат со години, само заради контрацепција...
     
  7. Odiseja

    Odiseja Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    32
    секој организам си е различен, и јас пиев диане 35 ради полицистични јајници па добив спротивен ефект од Алис , влакна почнаа да ми растат насекаде :worried:
    мој совет консултација со лекар , можеби нешто треба да се испита ...
    ако имате 1-2,3,4 влакненца со пинцета после туширање извадете ги , намачкајте се со павличева крема за да не дојде до иритација и уживајте ;)
     
  8. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    Може да се проба со оваа техника, функционира и на делот околу брадавичките, само што пробав. Видеово го најдов во пост од член на femina во друга тема. Пробајте, незнам.
    Мене одвреме - навреме ми се јавува по некое, ама не сум пиела никакви хормони и чуда, едноставно се плашам од последиците (имам блиски луѓе кои ги користеле - затоа што морале ради x други причини и нема ниту една меѓу нив што има позитивно нешто кажано за апчињата).
    Поздрав и секое добро ;)
    http://www.youtube.com/watch?v=iVmbHB2p4WM&feature=player_embedded
     
  9. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    А што има врска дали е ова техника или со чупалица тоа е едноте исто :^)
     
  10. faci

    faci Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    zdravo devojki,jas sum nova na forumot i sakam da prasam vo vrska so vlaknata ama ne na gradite tuku napraviv problem na drugiot intimen del,se izbriciv so bric i sega mislam deka imam podkozni vlaknenca i na edno mesto mi se poduva malku ne znam od sto e a i me boli malku koga ke go dopram :(
     
  11. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Ништо страшно ќе ти помине. Веројатно поткожно влакненце е :). И не е некој страшен проблем, па да се грижиш, барем ако си сигурна дека е од влакно подуваното
     
  12. bitter-girl

    bitter-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    530
    Имав по 1 до 2 влакненца околу брадавиците ги депилирав со машинка за депилација секогаш кога ќе пораснеа доволно големки за машинката да ги фати. Изминативе 4-5 месеци воопшто ги нема :) Едното од нив растело наопаку па го стиснав како црнка (не е препорачлива никаква грубост на интимните делови бидејќи таму сме нај осетливи) но ете мојата тврдоглавост. Влакното излезе од корен и од тогаш не ми се појавиле влакненца, или ќе се појавуваат се по ретко или (дај боже) веќе нема да се појават.

    Инаку @Faci не се грижи, после бричење таму доле несмееш никако да се чешаш, па колку и да те чеша. Го иритираш местото си правиш бубулички па уште и ако ги чепнеш ќе го видиш господ во шарени гаки. Нормално е па дури и кога не се чешаш пак да излезат малечки бубулички (превртени влакна) се е тоа реакција од бричењето. Само трпение ќе си помине само од себе :)
     
  13. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    А нели те болеше со машинка за депилација, бидејќи сепак осетливо и нежно е местото? Во секој случај браво за издржливоста јас мислам со машинка никогаш не би издржала на градите
     
  14. bitter-girl

    bitter-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    530
    Боли, но не толку многу ја фокусираш машинката над самото влакненце, таа го повлекува влакното и болката трае само дел од секунда :) Со чупалица имам пробано ама се случува да го скинам а незнам колку е тоа добро. вака барем сум сигурна дека од корен го вадам.
     
    На gami му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    И јас имам ама не многу и ништо страшно да ги имаш е сега естетски баш и не е лично ама препорачано од лекар ми рече да не ги кубам, а претходно со чупкалка ви вадев..епа сега си ги шетам :D :D и веќе и да не ми сметаат, а пошо дечко ми беше со мене кога го прашав лекарот за совет сега и да сакам не ми дава да ги вадам :lol: :lol: ми вика мене не ми пречат чувај го здравјето. Лекарот строго ми напомена да не ги кубам
     
  16. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    И јас имам на десната града само, не ги чепкам само коа ке потпораснат со ножички штрак и готово, а усв па кој има да гледа таму хаха.. Инаку најдобро е вака затоа што на брадавиците помалку растат така да не е потребно да си земате некоја огромна обврска :D
     
  17. manda

    manda Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Еве и јас ќе споделам мое искуство со вас. И кај мене се појавија влакненца околу брадавиците, и нормално- паника... Некое време ги кубев со пинцета, а потоа се одлучив да одам на трајна епилација кај Д-р Анчевски. Направив 3 третмана на растојание од 2 месеца, и веќе немам ниту едно влакненце. Треба да направам уште 2 третмана. Засега сум презадоволна и се надевам дека никогаш повеќе нема да се појават. Мој совет е доколку навистина ви пречат одлучете се на овој чекор, не трошете пари за 300 разни скапи креми кои не верувам дека се толку ефикасни. Поздрав
     
  18. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Јас имам влакненца во таа област,но се многу малечки и светли така да немам потреба нити па сакам да ги депилирам и сл....мој совет женски не чепкајте по тие предели да не направите некоја беља.
     
  19. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Имам и јас околу брадавиците, се познаваа многу и решив да ги отстранам со пинцета. Незнам колку е препорачливо ова, ама навистина неможев да ги поднесам. :(
     
  20. an4ulence

    an4ulence Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0

    Пинцета никако ќе станат црни и грди,јас со пинцета си направив проблем на брадата,па морав да одам на ласерски третман,таму ми кажаа дека пинцетата го направила проблемот позд