1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Влакнетост кај деца

Дискусија во 'Дете' започната од worrieddd, 25 октомври 2018.

 1. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  949
  Допаѓања:
  3.563
  Пол:
  Женски
  Поради загриженоста на неколку мои пријателки околу растот на влакната на телото кај нивните ќерки кои се на возраст од 5-7 години ја отворив темата. Ме интересира мајки какви искуства имате со оваа тематика забележано кај вашите ќерки? А вие кои имате постари ќерки исто можете да кажете искуства кога почнала влакнетоста. Кога е нормално на деца да им растат влакната на нозете? Значи кај ќерките на моите пријателки не станува збор за влакненца како мов кои не се ни забележуваат туку за темни влакна кои се погусти и забележливи на нозете и на делот од половината над задникот. Знам дека влакната не се толку загрижувачка тема бидејќи се отстрануваат но, децата се сеуште мали. Зависи и од исхраната но, да напоменам дека тие се придржуваат кон здрав начин на исхрана.
  Па споделете искуства ако имате. :)
   
 2. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.482
  Допаѓања:
  7.539
  Пол:
  Женски
  Може ли некој совет, кај ќерка ми во последниот месец забележувам дека влакненцата кои ги имаше на нозете и рацете и се мн црни., меки се но црни, и во некои делови на нозете се многу згуснати.
  Единствена промена што ја имам направено во нејзиното секојдневие е што го променив средството со кое ја бањав, користев la roche i eucerin maslena kupkaа го заменив со bioderma. Секое искуство и препорака се добредојдени.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.867
  Допаѓања:
  198.126
  Пол:
  Женски
  Консултирајте ендокринолог.