1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Влашка музика

Дискусија во 'Канта' започната од Hkikica, 7 август 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Hkikica

  Hkikica Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  989
  Допаѓања:
  676
  На Spidy и daylight им се допаѓа ова.
 2. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  417
  Еве нешто од мене

  http://www.youtube.com/watch?v=B0wxVKrunXs

  Памтам дека порано многу ми се свиѓаше една влашка песна што ја пееше плава пејачка. Не памтам ни песната ни пејачката како се вика. Знам дека беше популарна, може беше пеена на некој фестивал (пред 10тина година отприлика). Ако случајно некој знае пејачка со овој опис, пишете ;)
   
 3. Hkikica

  Hkikica Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  989
  Допаѓања:
  676
 4. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.157
  Допаѓања:
  4.133
  Има ли уште влашки песни од Златно Славејче?
   
 5. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.383
  Допаѓања:
  11.201
  Пол:
  Женски
  Најбитната влашка песна ја нема на темава :)
  http://www.youtube.com/watch?v=-dArduRMUWY
  Јас сум Влаинка, и само оваа песна ја знам, на сите фамилијарни собиранки ја пуштаат.
   
 6. citiesinflames

  citiesinflames Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Женски
  јас имам по некоја влашка жичка бидејки дедо ми е пола влах :D тука на нет немам побарано да најдам некоја, но скоро секоја вечер ги слушам концертите на дедо ми кога си пее на влашки :lol:
   
 7. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Прв пат имам слушнато, на свадба во Штип...абе тоа јама њама лама.... :?: no comment
   
 8. Ale.Ambrosio4

  Ale.Ambrosio4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2011
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  48

  Јас знам неколку влашки песни, ама оваа ми е омилена :D
   
 9. Asparagus

  Asparagus Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2013
  Пораки:
  1.021
  Допаѓања:
  7.782
  Пол:
  Женски
  Според описов пејачката може да е Марија Зикова.
  https://www.youtube.com/watch?v=nQdA_mhfgTI
  Еве една песна од неа, може да побараш и други на youtube (пиши Maria Zicova)
   
 10. Asparagus

  Asparagus Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2013
  Пораки:
  1.021
  Допаѓања:
  7.782
  Пол:
  Женски
  Нормално дека ќе ти звучи како јама њама кога немаш поим од влашки, и на некој што првпат слуша македонски така би му звучело ама тогаш ти ќе почнеш да крекаш дека ти го навредиле мајчиниот јазик, а од друга страна немаш проблем да навредуваш други јазици.
  И темава е за влашка музика, не за тоа како тебе ти звучи влашкиот јазик.
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.