1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Влијанието на медиумите

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Snow-Queen, 7 ноември 2012.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Самиот наслов си кажува.
  Искрено мислам дека најголемо и негативно влијание медиумите го имаат кон децата во нивниот критичен период на развој,стекнување на ставови размислувања.Од тинејџерската возраст па до делумното оформување на своето ЈАС.
  Погледнете само еден прост пример кај малите деца колку се се поагресивни, се започна со оние цртаните поќемон дигимон и сите понатамошни ретардирани цртани. Сегаде се покажува насилство.
  Програмите кои едноставно не се за деца со одредена возраст се покажуваат насекаде. Се печатат и излегуваат во продажба весници со секакви насловни страници итд.
  Кои се вашите размислувања, дали на некој начин се трудите да ги изолирате своите деца,помали браќа и сестри...?
   
 2. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  2.553
  Пол:
  Женски
  Медиумите имаат најголемо влијание врз секој човек не само врз децата. Секој човек зависи од медиумите, за некој медиумите значат повеќе, за некои помалку. Според мене медиумите се најштетни кај младите, поточно кај децата. Децата денеска се повеќе стануваат зависни од телевизиите, од интернетот отколку да се зависни од игрите со другарчињата надвор. И не само цртаните како Дигимон се штетни за детето, туку штетни се и турските серии и во нив има насилство. Се е до самите родители што гледаат, со тоа и самото дете стекнува пример преку нив.
  Денеска за да се заштити детето од медиумите е тешко бидејќи живееме во време на масмедиумите кои се наоѓаат насекаде околку нас, но затоа може преку примери и преку совети да се научи детето каква е штетата од медиумите и што да учи од нејзе. Според тоа медиумите играат и лоша улога, но и добра...
   
 3. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.725
  Допаѓања:
  60.614
  Во денешно време медиуми насекаде околу нас - дневни весници, списанија, радио, ТВ, интернет...
  За се нешто се информираме преку медиумите, па на основа на добиените информации си оформуваме мислење... А какво ќе биде тоа мислење зависи каква информација сме добиле - вистинита, делумно вистинита или невистинита!!!
  За жал, преку различни медиуми добиваме и диаметрално различни информации!!! Во тој случај нас ни останува да веруваме во тоа што повеќе ни се допаѓа или да се потрудиме да ги „присобереме“ сите информации, па на основа на тоа да „извлечеме“ заклучок!!!
  Децата се осетлива категотија на консументи на информации од медиумите!!! За жал тие голем дел од денот го поминуваат на компјутер или пред ТВ!!! И тоа без „контрола“ од повозрасните!!! Па така се случува да изгледаат и некоја серија со ознака 18+...
  Влијанието на медиумите врз нашето перципирање на настаните може да биде големо или мало, само до оној степен до кој секој од нас ќе си дозволи!!!
   
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.522
  Допаѓања:
  72.390
  Пол:
  Женски
  Медиумите многу мозоци перат, не само на децата или тинејџерите кои ги следат, туку и на возрасни луѓе кои немаат свој став и водејќи се од медиумите еднаш кажуваат едно, после друго.
   
 5. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.707
  Пол:
  Женски
  Неспорно е дека медиумите може да имаат големо влијание, но сепак ако дозволиме, затоа треба да се контролира емисијата на имформации и содржини, посебно до децата. Возрасните може и сами да контролираат во одредена мера.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
 6. queen19

  queen19 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  578
  Допаѓања:
  1.815
  Пол:
  Женски
  Дали според вас е оправдано јавно преку некој портал да се искаже мислење против “лекар” кој е пристрасен и го брани својот колега кој патем лаже а вам ви наштетува? Дали воопшто вреди да се проба и какво влијание би имало тоа?