1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Влијанието на цигарите на лицето...

Дискусија во 'Лице' започната од bluberry, 1 јули 2010.

 1. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  341
  Дали е точно дека цигарите придонесуваат за побрзо стареење на кожата на лицето?И дека девојките кои не пушат имаат споубаво лице? :$
   
 2. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  645
  јас не пушам цигари,но пред некое време запалив и тоа траеше неколку дена и одма си забележав реакци на лицето дека ми е некако по затапено,нема сјај и свежина како изморена да сум и ги оставив а и по чисто се осеќам кога не пушам цигари,не ми мирисаат алиштата,прстите,устата.. :$
   
 3. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  лелее ани се изнасмеав :D :D па од 3 цигари не може да има реакција бе :rofl:
  значи јас пушам 4 години и треба за никаде да сум? :o :D
  а инаку, да, влијаат цигарите на лицето ама со тек на време не одма од една цигара :)
   
 4. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  На лицето не знам, не сум приметила, но мајка ми знае понекогаш да рече како сум пожолтела од лицето од тие цигари :D Па дали навистина изгледам така не знам... Верувам дека кога ќе остариме ќе има последици на лицето а засега не. Инаку на ноктите страшно делува, пожолтуваат, се лупат, од кога пушам ги заборавив долгите нокти.
   
 5. Mila04

  Mila04 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  68
  Точно е дека цигарите се многу штетни за кожата, побрзо старее, побрзо се јавуваат брчки, итн... јас сум пушач веќе неколку години,само имам периоди кога ги оставам или ги намалувам цигарите. Е баш во тие периоди лицето ми е многу посвежо,почисто,а морам и да напоменам дека имам и проблем со акните.Кога не пушам многу,не ми се јавуваат толку често...Се ми укажува дека треба да ги откажам цигарите,ама јас пак продложувам,се навикнав на нив... :|
   
 6. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Од 3 цигари нема шанси лицето да ти е позатапено, или нешто слично. Имам забележано кај некои мои другари кои се активни пушачи дека прстите им се жолти, а кај постарите луѓе пак брковите им се жолти. Во секој случај не е убаво ни за здравјето, ни за лицето. Сега пред некој ден читав во весник дека пушењето на сонце било 3 пати полошо. А јас лани на плажа често знаев да запалам некоја... е па оваа година не, само со утринско кафе ;)
   
 7. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  645
  ма не од три цигари,пушев неколку дена можеби недела и незнам не ги сакам некако и можеби сама си правев таква слика,инаку да не мора да значи дека за една недела ќе има реакции,ама јас тогаш не јадев,бев нервозна,и колоквиумска...и се ми собра можеби и од тоа било,не само од цигарите,јас не се дообјаснив во минатиот пост :*
   
 8. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307
  Штетно штетно штетно :worried: откако престанав да пушам лицето ми се исчисти, немам ниедна бубуљичка, и не само кожата на лицето туку и на телото станува мека и мазна, а исто така и на тенот влијае позтивно. Само напред :)
   
 9. Malechk0

  Malechk0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  510
  Допаѓања:
  87
  Можно е.. пушам веќе година, и мајка ми не престанува да ми кажува како сум пожолтела во лицето |( |(
   
 10. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  237
  Hahaha od 3-4 cigari odma ostarelo liceto ako e taka na bab mi do se ne trebase da i se poznava facata hahahha,ali ok e deka ja stareat kozata toa e fakt ama kafe bez cigara ne e kafe :lol:
   
  На Shoe-Gal му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mysterious

  mysterious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  1.491
  Допаѓања:
  2.661
  Убаво со кафето цигара,ама така Ординери,ако практикуваш многу често,можно е да се фати чир на црниот дроб,и после тоа ни кафе,ни алкохол,ни ништо мрсно да не смееш да јадеш... :wasntme:
  Инаку,и јас сум пушач. Јас пушам редовно од октомври лани,а инаку и пред тоа палев ама поретко. Јас не палам со кафето цигара. Ептен ако сум во такво друштво,што е ретко,дека сите околу мене се непушачи,и одвај тогаш...И да,имате право за облеката,за прстите... :puke: Се случува да си дојдам некогаш од излегување без да запалам цигара,и како се убаво ми мириса... :$ Јас не гледам промени на моето лице.Ни на забите... Не знам... Можеби рано е.. :D
   
 12. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Влијае. Бледа сум крпа и тоа се повеќе се познава последниве 2 години! Редовен пушач сум 6 години, пробував да ги откажам ама неможам, без се би издржала ама цигара ако нема мислам дека ќе убијам некој. Како што сум нервозна личност ако немам цигари некој ќе страда дома :lol:
   
 13. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  840
  Допаѓања:
  1.223
  Пол:
  Женски
  Како долгогодишен пушач можам да кажам дека на себе имам приметено големи промени на бојата на кожата на лицето. А тоа е резултат = колку цигари сум испушила тој ден, ако претерам одма пожолтувам :envy:
   
 14. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.080
  Допаѓања:
  6.747
  Пол:
  Женски
  Епа жени мои ова сето што ги пишавте нели ви вели да ги откажете.Или пак вие ќе си пушите,а лицето и сите други работи не се важни.Си го уништувате здравјето.
  Јас сум гоооооооолееееем антипушач,најмногу што мразам се цигарите.Ја гледам мајка ми,стално е пожолтена,бледа...Пушачите умираат помлади.Откажете се од оваа гнасна навика.Не вреди.
  Кафето може и без цигара да помине,пак ќе си биде кафе!!!
   
  На milky-candy му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Аман бе?! до толку влијаат на лицето? :worried: Јас сум пушач, ама просечно палам 10 дневно, како кога. Ама не сум забележала да ми влијаат на кожата, дури напротив ја гледам дека ми е сеуште ок, пу пу :) , па и ми викаат дека ми е ко на бебе. Така да што знам дали стварно цигарите до толку влијаат :( Знам дека се штетни ама до толку? Повеќе мислам дека ни влијае загадениов воздух, што све не дишеме :sweat:
   
 16. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  ^ И јас имам мазно лице, ниту една бубуљица немам. Ама тенот ми е за никаде. Бледо-жолт. Поради цигарите е тоа, порано не бев ваква.
   
 17. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  2.007
  Допаѓања:
  5.887
  ако пушиш цигари секако дека ќе има реакција ...ако си пасивен пушач и ако не ти е заштитено лицето со пудра има реакции а не пак да си активен пушач .. :worried: случнав од негде дека пудрата го заштитува лицето од влијанието на цигарите незнам колку е вистина..
   
 18. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Јас пушам вака: седмо неколку цигари, осмо 4-5 кутии вкупно, се правевме фраери сите во Вулкан и на тродневна екскурзија. Прва година средно онака, како ми дојде. Од крај на прва до сега си пушам активно. Правев 4 месеци пауза, меѓутоа пак започнав и сепак имам чисто лице, немам лоши и различни нијанси по него. Единствено последниве 3-4 месеци сум многу исфрлана на челото, особено последниов месец, ама тоа е бидејќи користев производи кои очигледно не ми одговараа. Не беа бубулички, туку како алергија или нешто слично, иритација на кожа, врска немам. Како и да е, сега си сменив козметика за лице и се помалку и помалку имам. :)
   
 19. aliciakeys3

  aliciakeys3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  21
  И јас сум пушач активно 4 год ,а пред тоа во средно онака по некоја цигара,и можам да кажам дека стварно тенот ми е изменет...
   
 20. Feminkaa

  Feminkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  62
  Имаат влијание, меѓутоа мислам дека е индивидуално, кај некои побрзо кај некои побавно, но се разбира дури по неколку години. Прво доаѓа до промена на бојата на лицето, особено во деловите околу устата