1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Влијанието на цигарите на лицето...

Дискусија во 'Лице' започната од bluberry, 1 јули 2010.

  1. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Дали е точно дека цигарите придонесуваат за побрзо стареење на кожата на лицето?И дека девојките кои не пушат имаат споубаво лице? :$
     
  2. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    645
    јас не пушам цигари,но пред некое време запалив и тоа траеше неколку дена и одма си забележав реакци на лицето дека ми е некако по затапено,нема сјај и свежина како изморена да сум и ги оставив а и по чисто се осеќам кога не пушам цигари,не ми мирисаат алиштата,прстите,устата.. :$
     
  3. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    лелее ани се изнасмеав :D :D па од 3 цигари не може да има реакција бе :rofl:
    значи јас пушам 4 години и треба за никаде да сум? :o :D
    а инаку, да, влијаат цигарите на лицето ама со тек на време не одма од една цигара :)
     
  4. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    На лицето не знам, не сум приметила, но мајка ми знае понекогаш да рече како сум пожолтела од лицето од тие цигари :D Па дали навистина изгледам така не знам... Верувам дека кога ќе остариме ќе има последици на лицето а засега не. Инаку на ноктите страшно делува, пожолтуваат, се лупат, од кога пушам ги заборавив долгите нокти.
     
  5. Mila04

    Mila04 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    68
    Точно е дека цигарите се многу штетни за кожата, побрзо старее, побрзо се јавуваат брчки, итн... јас сум пушач веќе неколку години,само имам периоди кога ги оставам или ги намалувам цигарите. Е баш во тие периоди лицето ми е многу посвежо,почисто,а морам и да напоменам дека имам и проблем со акните.Кога не пушам многу,не ми се јавуваат толку често...Се ми укажува дека треба да ги откажам цигарите,ама јас пак продложувам,се навикнав на нив... :|
     
  6. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Од 3 цигари нема шанси лицето да ти е позатапено, или нешто слично. Имам забележано кај некои мои другари кои се активни пушачи дека прстите им се жолти, а кај постарите луѓе пак брковите им се жолти. Во секој случај не е убаво ни за здравјето, ни за лицето. Сега пред некој ден читав во весник дека пушењето на сонце било 3 пати полошо. А јас лани на плажа често знаев да запалам некоја... е па оваа година не, само со утринско кафе ;)
     
  7. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    645
    ма не од три цигари,пушев неколку дена можеби недела и незнам не ги сакам некако и можеби сама си правев таква слика,инаку да не мора да значи дека за една недела ќе има реакции,ама јас тогаш не јадев,бев нервозна,и колоквиумска...и се ми собра можеби и од тоа било,не само од цигарите,јас не се дообјаснив во минатиот пост :*
     
  8. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Штетно штетно штетно :worried: откако престанав да пушам лицето ми се исчисти, немам ниедна бубуљичка, и не само кожата на лицето туку и на телото станува мека и мазна, а исто така и на тенот влијае позтивно. Само напред :)
     
  9. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87
    Можно е.. пушам веќе година, и мајка ми не престанува да ми кажува како сум пожолтела во лицето |( |(
     
  10. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Hahaha od 3-4 cigari odma ostarelo liceto ako e taka na bab mi do se ne trebase da i se poznava facata hahahha,ali ok e deka ja stareat kozata toa e fakt ama kafe bez cigara ne e kafe :lol:
     
    На Shoe-Gal му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    Убаво со кафето цигара,ама така Ординери,ако практикуваш многу често,можно е да се фати чир на црниот дроб,и после тоа ни кафе,ни алкохол,ни ништо мрсно да не смееш да јадеш... :wasntme:
    Инаку,и јас сум пушач. Јас пушам редовно од октомври лани,а инаку и пред тоа палев ама поретко. Јас не палам со кафето цигара. Ептен ако сум во такво друштво,што е ретко,дека сите околу мене се непушачи,и одвај тогаш...И да,имате право за облеката,за прстите... :puke: Се случува да си дојдам некогаш од излегување без да запалам цигара,и како се убаво ми мириса... :$ Јас не гледам промени на моето лице.Ни на забите... Не знам... Можеби рано е.. :D
     
  12. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Влијае. Бледа сум крпа и тоа се повеќе се познава последниве 2 години! Редовен пушач сум 6 години, пробував да ги откажам ама неможам, без се би издржала ама цигара ако нема мислам дека ќе убијам некој. Како што сум нервозна личност ако немам цигари некој ќе страда дома :lol:
     
  13. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Како долгогодишен пушач можам да кажам дека на себе имам приметено големи промени на бојата на кожата на лицето. А тоа е резултат = колку цигари сум испушила тој ден, ако претерам одма пожолтувам :envy:
     
  14. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    6.692
    Пол:
    Женски
    Епа жени мои ова сето што ги пишавте нели ви вели да ги откажете.Или пак вие ќе си пушите,а лицето и сите други работи не се важни.Си го уништувате здравјето.
    Јас сум гоооооооолееееем антипушач,најмногу што мразам се цигарите.Ја гледам мајка ми,стално е пожолтена,бледа...Пушачите умираат помлади.Откажете се од оваа гнасна навика.Не вреди.
    Кафето може и без цигара да помине,пак ќе си биде кафе!!!
     
    На milky-candy му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Аман бе?! до толку влијаат на лицето? :worried: Јас сум пушач, ама просечно палам 10 дневно, како кога. Ама не сум забележала да ми влијаат на кожата, дури напротив ја гледам дека ми е сеуште ок, пу пу :) , па и ми викаат дека ми е ко на бебе. Така да што знам дали стварно цигарите до толку влијаат :( Знам дека се штетни ама до толку? Повеќе мислам дека ни влијае загадениов воздух, што све не дишеме :sweat:
     
  16. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    ^ И јас имам мазно лице, ниту една бубуљица немам. Ама тенот ми е за никаде. Бледо-жолт. Поради цигарите е тоа, порано не бев ваква.
     
  17. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    5.723
    ако пушиш цигари секако дека ќе има реакција ...ако си пасивен пушач и ако не ти е заштитено лицето со пудра има реакции а не пак да си активен пушач .. :worried: случнав од негде дека пудрата го заштитува лицето од влијанието на цигарите незнам колку е вистина..
     
  18. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Јас пушам вака: седмо неколку цигари, осмо 4-5 кутии вкупно, се правевме фраери сите во Вулкан и на тродневна екскурзија. Прва година средно онака, како ми дојде. Од крај на прва до сега си пушам активно. Правев 4 месеци пауза, меѓутоа пак започнав и сепак имам чисто лице, немам лоши и различни нијанси по него. Единствено последниве 3-4 месеци сум многу исфрлана на челото, особено последниов месец, ама тоа е бидејќи користев производи кои очигледно не ми одговараа. Не беа бубулички, туку како алергија или нешто слично, иритација на кожа, врска немам. Како и да е, сега си сменив козметика за лице и се помалку и помалку имам. :)
     
  19. aliciakeys3

    aliciakeys3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    21
    И јас сум пушач активно 4 год ,а пред тоа во средно онака по некоја цигара,и можам да кажам дека стварно тенот ми е изменет...
     
  20. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Имаат влијание, меѓутоа мислам дека е индивидуално, кај некои побрзо кај некои побавно, но се разбира дури по неколку години. Прво доаѓа до промена на бојата на лицето, особено во деловите околу устата