1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Влијанието на цигарите на лицето...

Дискусија во 'Лице' започната од bluberry, 1 јули 2010.

  1. blackdeath

    blackdeath Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    44
    Значи јас пушам веке едно 10тина год.И неможам без цигари а и да можам не сакам да ги откажам затоа што ми е убаво ако не пушам како да ми фали нешто.Сигурно има влијание на кожата али тоа иде постепено и во постари год.Повеќе се познава.Јас гледам по рацете затоа што веќе ми изгледаат како на баба, а на лицето не знам дали е од цигари или од пудра што секој ден ставам.Али нема веза и со и без цигари сите имаат проблеми и сите ќе умрат.
     
    На Feminkaa му/ѝ се допаѓа ова.
  2. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Пушач сум веќе неколку години, некогаш ми се случува на ден и по дваесетина цигари да испушам, што значи една кутија. И да, имам забележано дека ми влијаат на лицето поточно на бојата на тенот. Станав многу побледа, тенот ми доби некаква жолтеникава нијанса. :worried:
     
  3. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Лелеееее значи одма морам да ги откажам :worried: порано пушев по 2-3 неделно сеа по 2-3 дневно ццц затоа кутрото мое лице било такво :(
     
  4. blackdeath

    blackdeath Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    44
    Нема врска во заблуда си,тоа ти е само психа ;)
     
  5. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    ^^^

    Цигарите не само што го уништуваат тенот на лицето, туку и ја прават кожата да изгледа постаро и дехидрирано...Катастрофа невидена...Нема шанси некад да запалам цигара...
     
    На butterfly33 и baguf4e им се допаѓа ова.
  6. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Сигурно штетат. Кожата побрзо старее и некако побледа станва. Затоа цигари... :shake:
     
  7. Lallly

    Lallly Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    33
    Јас редовно си пушам околу една година,Порано имав потемен тен,бели заби и долги нокти. Сега сум бледа,за забите користам многу сретства за избелување и пак ништо, А и веке заборавив какво е чуството да имаш долги и цврсти нокти :( И после сите овие работи јас не ги откажувам цигарите бидејки сите мои другарки пушат,а јас не можам да не запалам |(
     
  8. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Пушач сум но ете млада сум уште, па немам приметено некои посериозни промени на кожата. Најголема е опасноста од појава на брчи околу устата, поради специфичните континуиани движења што ги правиме. Но сигурно има некое влијание поради тоа што си приметувам најмногу по ноктите. Оние 2 со коишто ја држам цигарата најмногу ми пукаат и најмеки ми се од сите.
    Мислам дека цигарите ги поврзуваа делумно и со целулитот поради отежнета циркулација, но не сум баш најсигурна.
     
  9. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    иако не сум пушач знам дека цигарите ја стареат кожата на лицето
    и дека ја менуваат бојата на гласот :worried:
     
  10. Lallly

    Lallly Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    33
    Мене ми кажаа дека гласот кај женските го правел понежен, јас не сум осетила
     
  11. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.417
    Пол:
    Женски
    Не понежен, напротив малку позарипнат, мајка ми пеела прекрасно сега некои ниски тонови неможе да ги фати како што ги фаќала порано.
    Ама дека некоја драстична промена од пушење цигари на лице има, не сум забележала.
    Не пушам долго скоро 3 години, порано по некоја цигара, горе, доле, и до сега немам никаква пормена на лицево.
    Јас од секогаш сум била бледичка имам бел тен, имам осетливо лице, но немам бубуљици, ретко само во ПМС. Кожата ми е сега за сега океј, само ноктите ми се пожолти и забите.
    Посебно забите, треба значително многу да ги тријам за да не се познава :worried:
    Е тоа е најлоштото кај пушачи.
    Мајка ми пуши 15 години и за свои години има значително многу малку бори.
    Ама тоа е до кожата, имала одсекогаш имала мрсна кожа, а таа послебо се брчка од сувата.
    Цигарите имаат штетно влијание секако по организмот, и по физичката способност-кондиција, порано можев да издржам 30 минути без проблем на орбитрејкот, сега одвај 15 |(
    Инаку некои екстра големи негативности на лицето не сум забележала, во какво загадување живееме, јас би рекла дека баш ТОА ни штетни на кожата, дефитнивно многу повеќе од цигарите.
     
  12. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    со цигарите знам се слабее и лицето е побледо за тоа само слушам бидејчи јас не пушам и не ни планирам и имам слушано дека пушачите многу често имат проблеми со грлото и крајниците :^)
     
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.865
    Пол:
    Женски
    Да точно е според мене , јас пушев 1 година и забележав дека лицето ми стана многу бледо , а точно е дека се појавуваат брчки , кожата предвреме и брзо старее..
    Добро е што ги откажав на време! :clap:
     
  14. LejlaD

    LejlaD Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    9.160
    Допаѓања:
    193.497
    Пол:
    Женски
    Пушач сум долѓи години,и да влијае пушењето врз тенот.Пријателка моја исто пушач,веќе година дена ѓи има откажано,промена има голема во лицето,тенот посветол и свеж изглед има.Сум пробала да ѓи откажам,ради здравје и лепота,ама не бива.
     
  15. Caci55

    Caci55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2018
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    Лицето станува суво. Нема природен сјај.
     
  16. Pebeka

    Pebeka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    1.405
    Kaj dolgogodisnite pusaci se poznava poveke .
     
  17. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    И тоа како цигарите имааат влијание, кожата дехидрира и станува уморна, а тенот поблед. Секако и го забрзуваат процесот на стареење на кожата.
    Добро што ги откажав, сепак на време. (fingers)
     
    На Srekicka3, Недопирлива5, KuklickaMoja и 3 други им се допаѓа ова.