1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вметнување ретинол во негата на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 6 декември 2022.

  1. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.938
    Допаѓања:
    10.100
    Пол:
    Женски
    Ретиналот е многу појак од ретинолот. Можеби нема да има реакција со еднаш-два пати неделно користење, но добро е да се предупреди членката.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.280
    Допаѓања:
    5.200
    Пол:
    Женски
    и јас го користам веќе два месеци.прво 2 пати неделно еден месец, па три пати неделно и сега 4 пати неделно.
    Имаш некаков ефект?
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.244
    Допаѓања:
    104.884
    Пол:
    Женски

    И јас така го користам, 4 пати ми рекоа сега , па да ти кажам кожата ми е во подобра состојба, по здраво изгледа, не дека имав проблеми некои ама по чиста е во однос на флеки
     
  4. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.280
    Допаѓања:
    5.200
    Пол:
    Женски
    да исто и кај мене, со тоа што, не баш секогаш редовно нанесувам, дека еден куп имам за мачкање, серум па ретинал, па серум, па друг серум...абе убавица ќе се направам:l:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.244
    Допаѓања:
    104.884
    Пол:
    Женски

    Да, и јас така правам, серумот со пептиди па ретинал па пак од серумот со пептиди па крема.
     
  6. Ivanicka

    Ivanicka Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2021
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Sto mi preporacuvate krema so rerinolo ili serum..nemam do sega koristebo rerinol
     
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.244
    Допаѓања:
    104.884
    Пол:
    Женски

    Серум
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.244
    Допаѓања:
    104.884
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    [​IMG]

    Мислење за овие два производи? Дали некоја ги користела?

    При крај ми е ретинолов на Geek&gorgeous и се мислам дали да земам нешто друго. Скоро го истрошив , а вака некоја промена на лицево не гледам. Дали треба време повеќе да помине. Околу 4 месеци го користам. :wasntme:
    Инаку 0,3 % содржат ретинол производиве
     
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Иди на поголем процент бидејќи после толку време чим не си видела не е доволно за твојата кожа за да може да помогне за текстура брчки и се тоа. Би рекла дека 1% би ти било супер со тоа што секако да не форсираш одма и да идеш полека ама сигурно бидејќи кај тебе се под тој процент ќе ти биде вода. Твојата кожа е навикната на ретинол но не и е доволно за резултати :)

    Конкретно тој серум на лореал е одличен бидејќи е чист ретинол 0.3% што значи дека ќе имаш поголеми бенефити и резултати но притоа да не направи реакција и штета и се. Ама секако секоја кожа реагира посебно и различно. Ако одбираш секогаш иди со серум верзија :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Makedonka95

    Makedonka95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2022
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    121
    Пол:
    Женски
    Од Која возраст се применува ретинол и предлог за истиот? Имам мешовита и дехидрирана кожа со пори и себум..
     
  11. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.891
    Допаѓања:
    176.097
    Пол:
    Женски
    Го користам серумот околу 2-3 месеци, ама гледам последнава недела многу ми се масти лицето. После него не користам никаква крема, а светнувам за 10 минути. Знам дека и ти имаш мрсна кожа, па да ти кажам пред да го купиш.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.244
    Допаѓања:
    104.884
    Пол:
    Женски

    Не го купив уште, фала ти
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    2.043
    И јас сум при крај со ретиналот на G&G, па во потрага сум по некој друг да пробам и мене некако ми беше слаб и не видов голема промена. Овие на Лореал ми делуваат слаби, не сум сигурна..
    Ме интересира A313 ретинолот, не знам која концентрација е. Го меркам веќе некое време, исто и тој на The Inkey List.

    Јас барам да одам на нешто појако, доколку ти фати нешто око тагни ме :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Dignidad

    Dignidad Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2022
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Сакам да почнам со ретинол, немам некои брчки освен ептен бледи на челото па сакам да превенирам. Имам 34 години па кој ми го препорачувате како почетник и во каква комбинација? Моментално користам само aquaporin activ од Еуцерин насабајле, а навечер или hualiron filler на Еуцерин или Q10 boost na Афродита.
     
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.244
    Допаѓања:
    104.884
    Пол:
    Женски

    Се мислев да го земам појакиот ретинал на G&G ,во меѓувреме да прашам

    [​IMG]

    Ова некој да не го пробал? :)
     
    На MayDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.555
    Допаѓања:
    18.385
    Пол:
    Женски
    Порано кога користев крем ретинол ме печеа очите.
    Сега користам серум ретинол на друга марка и пак ме печат. А не ставам околу очите туку само на лицето. Ме печат само кога ќе легнам да спијам, а кога сум исправена не ме печат. Од шо може да биде?
     
  17. CooperD

    CooperD Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    Да не е нешто како алергиска реакција?
    Или да не ставаш премногу?
     
  18. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.416
    Кога првпат излезе ретинолов на тикток(уште пред некоја година), ги проверив состојките и од ретинол имаше само ретинал палминат, што е преслабо. Е сега видов дека има уште една верзија, ама најверојатно се продаваат различно во зависност од локацијата. Ако некој го има тука, да сподели состав.
    Ама искрено моја претпоставка е дека е доста слаб чим на луѓе толку им одговара, што никогаш претходно не користеле ретинол. Најверојатно некој хумектан, или емолиент им ја омекнува кожата, не ретинолот. :lol:
     
    На theowndemon и MayDiamonds им се допаѓа ова.
  19. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    2.043
    Фала ти многу за информацијата :hug:
    Ете за малку ќе се излажев да го земам бидејќи многу го фалеа на тикток.
    Јас користам ретинол скоро година веќе, и пред неколку месеци преминав на ретинал така да барам нешто појако.
    За жал неможам да најдам третиноин кај нас па барем да е ретинол што има јака концентрација ако ништо повеќе инаку не ми брка работа :(
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.416
    Еве сега проверив кај нас, тој со ретинил палминат само најверојатно го продаваат, што искрено, воопшто не вреди да даваш пари.

    За третиноин стварно не знам. Познаничка ми кажа дека се наоѓало во помали аптеки низ Бугарија, ама искрено, кај ќе бараш, едноставно на среќа треба да ти се погоди. Единствено ако одиш, или познаваш некој што ќе оди накај Турција во скоро време.

    Ние тука поголемиот дел го користиме ретиналот на Geek&Gorgeous и сме прилично задоволни. Мислам дека никој немал некое лошо искуство, така да можеш да почнеш со него. Ма да, ако имаш fine lines на чело, тоа може и од дехидратација да е. Јас имав и ретинолот не ми помогна баш за тоа. Потоа почнав поголема хидратација на челото и ми се намалија.
     
    На theowndemon, Dignidad, koritsaki и 1 друга личност им се допаѓа ова.