1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вметнување ретинол во негата на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 6 декември 2022.

  1. butterfly6223

    butterfly6223 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2012
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    1.142
    Фала ти многу. Ќе почнам со салицилна, па ако немам разлика понатака ќе го пробам ретинолот.
     
    На Bella__ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Babygirll3

    Babygirll3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Edno prasanje devojki, dali posle apliciranje na retinol stavate nekoja hidratantna krema ili ostanuva samo so retinolot? Prv pat go koristam, a primetuvam deka toj sam po sebe dosta mi ja hidrira kozata, meka e i se primetuva uste vednas, isto kako i krema da imam. Sto mislite?
     
  3. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.938
    Допаѓања:
    10.100
    Пол:
    Женски
    Обавезно крема.
     
    На 17.06.'15 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.087
    Пол:
    Женски
    Задолжителна е кремата за навечер, а преку ден задолжителен е спф-то.
     
    На Bella__ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.244
    Допаѓања:
    104.884
    Пол:
    Женски

    Крема обавезно,а во иднина доколку почне да се јавува сушење и сл на кожата од него, можеш да нанесеш крема, ретинол па пак крема
     
    На Iris-1234, Maca Macka, buba4e89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.825
    Допаѓања:
    11.744
    Пол:
    Женски
    Таа сендвич техника е врвна особено за почетници со ретинол ама и како што кажа ако се појави сувост или иритација:)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Nenasitni

    Nenasitni Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    36
    Што мислите за Retinox на Dr.Viton? Дали го има некој пробано? Има акција 1+1 па се мислам да земам :)
     
  8. Bella__

    Bella__ Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    295
    Па има 2.5% чист ретинол тоа е многу јако и еден од најјаките можам да кажам. Освен тоа што не можев нигде да ги најдам состојките сите него само ги пишале активните малце ме зачуди….и не ми се свиѓа тоа ама ајде.
    Неколку состојки се од кои една помага за осветлување о може малце да исуши.

    Јас би рекла дека вака по состојки е океј чист е ама е јак процент. Го немам пробано за да ти кажам лично искуство.

    Но само ова ќе го кажам,ретинолот посебно кога е волку јак процент или почнуваш се користи околу 3-4 месеци. Со тоа што ќе идеш 2 пати неделно првата недела и ако се погоди ќе зголемуваш за еден ден но без форсирање.
    Не би рекла да се иде со две шишиња бидејќо никој не завршува ретинол па одма да почне друг :) ама ова е само мое мислење и јас што би направила.
     
    На Nenasitni и Polyincognito им се допаѓа ова.
  9. Nenasitni

    Nenasitni Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    36
    Благодарам многу :):l:
    А кој ретинол би ми го препорачала? Го користам на Nacomi 0.5 ( еднаш неделно) ама сакам да сменам и не знам каков да земам :?:
     
    На Bella__ му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.825
    Допаѓања:
    11.744
    Пол:
    Женски
    Ќе се вмешам непоканета:D
    Пробај ги ретинолите на Cosrx (y)
     
    На Цунами и Nenasitni им се допаѓа ова.
  11. Bella__

    Bella__ Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    295
    Одлично си започнала, е сега ако најдеш 1% во ред но многу ретко да го најдеш сите веднаш идат на 2% или 2.5% но исто еднаш неделно и многу малце со тоа што некоја убава хидратантна крема што си имаш може и густа ако преферираш после него. Исто така тонер/ серум хидратантни ако имаш слободно пред него бидејќи идеш на поголем процент да видиш убави резултати без никакви лоши ефекти :).
    Првата недела ќе идеш со еднаш неделно после тоа ако немаш реакција ( пецкање,црвенило,иритација,акни) можеш и два пати неделно но тоа да потрае две недели и после тоа ќе зголемуваш за еден ден. Мора внимателно многу со ретинолот да се следи процесот ако сакаш можеш да го споделуваш .

    Кажи ми како ти е тој ретинол на накоми ? Гледаш резултати со него?
     
    На Nenasitni му/ѝ се допаѓа ова.
  12. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.036
    Допаѓања:
    40.207
    Ќе се вмешам, единствен резултат од тој на накоми ретинол видов во намалување на борите на чело. Друга промена, не
     
    На Цунами и Bella__ им се допаѓа ова.
  13. CooperD

    CooperD Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам, за оваа фирма е скоро невозможно да најдеш било какви податоци на нет.
    Јас пред неколку години уште кога скин кер не беше популарно купув од нив витамин ц (само тој беше на пзарот тогаш) и немаше никаков ефект.
    Пробав да истражам на нет за состојки или за фирмата и неможев да најдам ништо, никакви ривјус.
    Јас не би ги зимала производите нивни.

    Ако некој има нешто инфо или позитивно искуство нека сподели.

    Јас веќе 4 год го користам ретинолот на ординари, почнав со помал процент сега сум на најголемиот. Ама сакам да го сменам. Не дека не е добар само ми досади и мислам ми се презасити кожата.
    Кој ретинол би го препорачале од тој ранг или подобар?
     
    На koritsaki и Bella__ им се допаѓа ова.
  14. Bella__

    Bella__ Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    295
    Па добро барем си видела колку толку резултати искрено но видете тоа е 0.5% од него се очекува кожата да се навикне на ретинол како состојка да се извежба во други зборови кажано. Најбитното да се види како ќе реагира на кожата и во главно он е за се но најмногу така за брчки, линии / бори.
    :) никогаш не е на одмет да се иде на поголем процент по малце како што е и правилото и полека. Јас го немам пробано овој бренд за да кажам ниту од некој мои блиски за да споделам :)


    Јас такс кога не можам да најдам состојки одма го тргам производот од да го купам. Не ми се толку битни на нивната страна искрено бидејки 90% се платени за да кажат се најдобро. Но жал ми е што ништо не ти сњ погодило од таму можеби едноставно немаат доволно јаки состојки внатре.Се согласувам и јас не би ги зимала :) но ете кај секој различно.

    Кажи ми колкав е најголемиот процент на ординери што го користиш во моментов?
    Јас имам два фаворити ( ги немам јсс пробано но мои блиски,жени што ги знам ми имаат кажано искуство и ги испробале дури некои се и на второ шише ). Едниот е 2% другиот 2.5% и има уште еден 3% ама тој е стварно многу јак и единствен што го имам видено толкав ретинол а да може да е во шише да не се препишува од доктор и се тоа :) .
     
    На JoyJoy и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  15. CooperD

    CooperD Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    1% го користам сега.
    Почнав по 0.2% па 0.5% и сега подолго време сум на овој. Овие со сквалин што се, ми одговара на сува кожа ептен
    IMG_1607.jpeg
     
    На Bella__ му/ѝ се допаѓа ова.
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.087
    Пол:
    Женски
    Мене овој воопшто не ми одговараше, а тој од 0.5% ми беше ок.
     
    На Bella__ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bella__

    Bella__ Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    295
    Хм не знам овие два како ќе ти се искрено се многу појаки едниов има и витамин ц во него.Но затоа има ретинол естер малце послабо од ретинол за да има баланс со витамин ц но јак процент.

    https://olpeo.mk/product/facetheory-regenacalm-2-retinol-and-vitamin-c-serum-s1-30ml/

    https://olpeo.mk/product/yeouth-retinol-serum-30ml/

    А другиов е 2.5% енкапсулиран ретинол
    Ќе ти треба после овие два обавезно крема хидратантна .Вака од искуства од мојте блиски овој е повеќе за брчки и линии с тој погоре брчки но дополнително појачано за флеќи и хипергментација
     
  18. Nenasitni

    Nenasitni Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    36
    Со оглед на тоа дека Nacomi е Полска козметика, и цените им се прифатливи сметам дека не се до толку лоши. Како викаат колку пари толку музика :lol:
    Јас од факторот 50 ка(city lights) сум многу задоволна, убаво мириса има таман густина (густа ама лесно се размачкува), не остава бело.А и со оглед дека е малку мрсничка. воопшто не ме нафрлала. Исто многу убаво изгледа пудра одозгора. Е маната е што сега откако се стопли свети лицето (ако имам само спф). Па дека ми е при крај ќе ја мењам ама уште не одлучив за која…
    А од серумите не сум доволно редовна за да можам да дадам став но мислам дека сепак делуваат.Можеби не некој којзнае колкав ефект но за цената сосем солидно. Од ниацинамидот ми е убаво лицето и ми свети здраво,а ретинолот го ставам еднаш неделно/10 дена зависи.. ама сега кога ќе купам нов ќе сум редовна :) Само ни таков сеуште да одберам :sweat::D
    Ги проверив на Inci beauty и оцената им е солидна
     
  19. Bella__

    Bella__ Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    295
    Јас не го напаѓам брендот но едноставно не ми оставил некој впечаток вака од други искуства за да го пробам . Не е секогаш да е евтино него и квалитетно бидејќи некој како мене со ептен сензитивнс кожа склона кон акни не секогаш ако видам евтино а состојките внатре не ми се свиѓаат ќе идам со тоа. Но го почитувам и твоето мислење мило ми е што си ги наоѓаш работите што ти одговараат :)
     
    На Nenasitni му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Nenasitni

    Nenasitni Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    36
    @Bella__ Нее воопшто таман работа ти супер си праша во ниту еден момент не го нападна брендот воопшто. Туку онака пишав дека видов дека не е баш задоволна wannabemomma.
    А сум релативно задоволна за цената, ама менувам сега на поквалитетно и нормално со повисока цена
    А на таа апликацијата за состав и квалитет има многу производи на Nacomi, и скоро сите имаат добра оцена за составот. Многу производи кои се доста по познати и поскапи брендови имаат strong penalty и оцени 0
     

    Прикачени фајлови:

    На wannaBeMomma и Bella__ им се допаѓа ова.