1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вметнување ретинол во негата на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 6 декември 2022.

  1. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Не се базирај на тикток тоа е све платена реклама. Само дерматолози што знаат што зборат со докази и проверувај на интернет како и што го пишува бидејќи на крајот од денот збориме за лице.
    Не смее ретинол со други киселини бидејќи ќе го пресушиш и ќе ја уништиш бариерата на кожата. Како што ти кажаа погоре убаво. Понатака ќе ги вметнеш на денови кога ќе немаш ретинол :)


    Јас сега почнав да користам бакучол со ретинал па да видиме.Јас имам најсезитивна кожа со проблематила хаха :)
     
    На MayDiamonds и Waverly Raven им се допаѓа ова.
  2. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    11.354
    Пол:
    Машки
    Јас сакав да пробам ретинал, ама до сега шо сум забележал во мк, ниту еден од производите со ретинал не ми одговараат поради други состојки, зашто имам себ. дерматит.
     
  3. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    2.043
    Фала ти.

    Инаку заборавив да нагласам дека претходно имам користено Бакучиол (тој на Skindivision) но не видов никакво подобрување ни во брчките ни во текстурата на кожата, па затоа се одлучив да почнам со ретинол.

    Инаку и јас имам ептен сензитивна и проблематична кожа меѓу другото со акни и флеки..

    Не знам дали бакучиолот има некое влијание во однос на толеранцијата кон ретинолот (затоа сепак земав со најнизок процент 0.1) :?:
    некој можеби што знае да одговори? :)
     
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    11.354
    Пол:
    Машки
    Бакухиолот иако го викаат био-ретинол, е сосема различна супстанца ајде да речам, од ретиноидите(тука спаѓа ретинолот), нема врска со витаминот А. Едино се смета дека има слични својства, ама тоа не е клинички/научно докажано.

    Додуша и за ретинолите нема толку многу истражувања како за третиноинот врз кој се базирани најголем дел од анти-ејџ истражувања и докази во сферата на ретиноидите. Имајќи предвид дека и ретинолот е дериват на витаминот А така и него му се препишуваат дел од дејствата, но е занчително понежен од третиноинот.
     
    На Evil и MayDiamonds им се допаѓа ова.
  5. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Бакучиолот е природно растение и е дериват на витамин а да со помалце негативни ефекти затоа и го почнав но во мојот има и ретинал тоа е појако од ретинол. Искрено мене засега ми е одличен но скапа состојка е да ја најдеш бидејќи е корејска и си ја користат тие што си знаат и што имаат пробано виделе резултати.
    Бидејќи не е киселина како ретинол е побавно да ама па многу ефективен и според мене повеќе би помогнало за акни додека ретинолот си е за против брчки.
     
    На MayDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Zumbulce9

    Zumbulce9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    872
    Дали правите пауза од користење ретинол летово? Некаде ми е останато во сеќавање дека не треба во лето да се користи и јас од јуни престанав да го користам. Инаку, оваа крема со ретинол ја користам дека почетник :) ама искрено не забележав некоја промена. Два пати неделно ставав од јануари до јуни. 1645204593-41t666F2UtL._SL500_.jpg
     
  7. Цунами

    Цунами Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    377
    Пол:
    Женски
    Жемски, се одлучив за ретинолот од Nacomi, арно ама нигде го нема на залиха... во дм некоја случајно да не го видела оној со 0.5 концентрација, дека само тој со бакучиол таму го видов, исто и по онлајн продавнициве.
     
  8. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    11.354
    Пол:
    Машки
    Пиши им на ДМ во порака на фб за конкретниов производ и ќе ти кажат каде го имаат.
     
    На Цунами му/ѝ се допаѓа ова.
  9. DevilGirl212

    DevilGirl212 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    1.319
    Пол:
    Женски
    Дали некоја го има користено овој на Dr.Viton и како сте задоволни од него?
     

    Прикачени фајлови:

  10. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Тешко дека од крема ќе видиш некој длабоки резултати. Они не се толку концентрирани како што се серумите затос и ретинол како серум најмногу се препорачува и се користи.
    Можеби е добра крема за почетници но не е доволно за да се види резултати , а ниту ни за да ја навикнеш кожата на таа состојка.

    Иначе нема везе дали е лето или не за ретинолот нема граница, кај нас само се шират такви информации. Има толку докази од дерматолози / лекари со докази и со испити и тестирања каде што покажуваат се додека си носиш јак фактор сабајле и се грижиш за кожата нема да имаш проблем. Креми со ретинол може да се ставаат и повеќе пати неделно бидејќи не се толку концентрирани ( зависи и колку е сензитивна кожата ), додека серумите се веќе подлабоко во кожата и посериозно треба да бидат сватени. :)
     
    На Zumbulce9 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. CooperD

    CooperD Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    Батали ја фирмава.
    На гугл неможеш ни да ја најдеш од кај е ниту пак некакви критики или ривју за производите.
    Имаш многу добри брендови на наш пазар. Најди друго
     
    На DevilGirl212 и Bella2_ им се допаѓа ова.
  12. vviktorijaaa

    vviktorijaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2021
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    60
    Почни со 0.25 прво не оди одма на 0.5
     
  13. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    2.043
    Дали некој користи лосиони/креми за тело со ретинол? Има интересни видеа каде што се шегуваат дека сите што ставаат ретинол само на лицето и вратот по неколку години ќе изгледаат со глава како бебе а тело како баба :rofl: па ме заинтересира дали и кога е време да се почни со користење и за тело :?:
     
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Кога е есен / зимо и сме покриени бидејќи иначе ќе треба да ставаш фактор и за тело. Можеби ќе помогне со нешто хаха ама искрено за тело е направено ќе треба многу време и многу користење и да е поголем процент за да видиш некојс голема разлика ама вреди дс се проба . :)
     
    На MayDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.946
    Допаѓања:
    1.263
    Пол:
    Женски
    @Bella2_ @koritsaki
    Probav toj nacin so retinolot i super e, eve vtor pat nedeleva stavam i ne mi prave taka ko predhodno, so perutenje, suvost, peckanje..
    Samo se mislam dali se postignuva and fektot na toj nacin, deka poveke na krema e tretmanot hahaha.
    Ne stavam kolicinski mn krema onaka kolku da pominam liceto, retinol, pa povtorno malku krema
     
    На Bella2_ и koritsaki им се допаѓа ова.
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.244
    Допаѓања:
    104.884
    Пол:
    Женски

    Да да, се постигнува ист ефект само иритација што не ти прави :)
     
    Последна измена: 19 август 2023
    На Leo-nora и Bella2_ им се допаѓа ова.
  17. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.554
    Допаѓања:
    18.377
    Пол:
    Женски
    Јас овој го користам, кожата никад не ми била помазна и може да се користи секој ден
    6qyzz7zod7tx.jpg
     
    Последна измена: 19 август 2023
  18. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Како што ти кажаа погоре се согласувам 100% ,кремата не достигнува толку длабоко колку серумот така што нема да имаш никаков проблем ниту во гледање резултати. Само си треба време и грижа и трпение за процесот.
     
    На Leo-nora му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ivanchos

    ivanchos Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2015
    Пораки:
    906
    Допаѓања:
    17.986
    Пол:
    Женски
    Предлог крема со ретинол? Имам неколку плитки брчки кои сакам ги намалам. Дали некој знае дали сеуште има кај нас Аирол крема со третиноин?
     
  20. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    11.354
    Пол:
    Машки
    Аирол веќе некое време не се произведува, третиноин кај нас нема ако не се лажам. Да провериш по аптеки во Косово, Србија, Бугарија…