1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вметнување ретинол во негата на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 6 декември 2022.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.692
    Допаѓања:
    34.973
    Пол:
    Женски
    На мене ми треба за брчки. Имам 36 години. Предност е што генетиката ми е добра. Ама подобро е да се спречи навреме. Имам брчки во пределот под очите и кај слепоочниците. Дали да нанесувам само ретинол серум или може и креми со ретинол?
     
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Не се става серум околу очите :)
    Многу се концентрирани и не се препорачливи за тој предел околу очите.
    Крема со ретинол можеш тоа нема да ти смета само полека и не многу голем процент . Само навечер е битно да ставаш додека насабајлето фактор за да си се штитиш.
    Користи си ја за почеток 2-3 пати неделно и пази си само да не ставаш многу и секако прво тестирај види да не имаш негативни ефекти и како ќе реагира тој предел од лицето.
    Можеш и со бакучиол крема ако имаш сензитивни очи но тоа е само ако имаш осетливи.
    :)

    кажи ми имаш некоја ретинол крема што ќе си ја користиш ? (Купено веќе или планираш да ја земеш)
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.692
    Допаѓања:
    34.973
    Пол:
    Женски
    Фала на одговорот.

    Значи не може и од тие серуми што се наменети за околу очи? Мислам на оние други серуми.
     
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Може да ми го покажеш серумот за околу очи да го испитам и да го проверам состојки се тоа. Искрено јас ссмо користсм и знам / учам дека само креми се ставаат на пределот околу очите но секогаш сум отворена за нешто ново да видам и практикувам :)
     
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.692
    Допаѓања:
    34.973
    Пол:
    Женски
    upload_2023-11-13_23-57-36.png
     
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Одлично вака веќе те разбирам.
    Ова е крема за околу очи и е со главните состојки Витамин Ц и Е, немаш тука ретинол но тоа не е лошо баш напротив и овие се одлични состојки.
    Имаш осветлување темни кругови и подочначи и хидратација и некое потполнување благодарение на Витамин Е.
    Можеш ова да го користиш и секој ден но секогаш кога се пробувс нешто ново советувам да се почне со 2-3 пати неделно па се зголемува.
    Можеш и навечер и насабајле како тебе ти одговара но јас би ти препорачала навечер поради тоа што е побезбедно.

    Нема алкохол и парфем.

    Само една мана има , една состојка е
    комедогенa и може да направи проблем да навлезе во порите и да ги затне. (Myristyl Myristate).
    Но ти си кажа имаш генетика на одлична кожа и немаш никаква проблематика што е предност така да не би требало ова да ти напраи никаков проблем. ( се избегнува состојкава само ако си склона кон акни, проблематика со пори и многу сензитивна кожа ).
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.692
    Допаѓања:
    34.973
    Пол:
    Женски
    Уште еднаш фала на одговорот.

    Имам нешто помеѓу нормална и мрсна кожа. Имам читано за ретинол па ме интересира возраста. Користев ретинол серум Dr. Viton. Ме фати паника да не е рано.
     
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.244
    Допаѓања:
    104.884
    Пол:
    Женски

    Постојат креми за околу очи со ретинол. Братучедка моја јА користи оваа и е многу задоволна. Има 42 год
    Јас лично ја немам користено :)

    [​IMG]
     
    На MayDiamonds, Bella2_ и SummerGirl им се допаѓа ова.
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.692
    Допаѓања:
    34.973
    Пол:
    Женски
    Фала на одговорот. Ќе разгледам по аптекиве во Ге дали ја има кремава. Купувам од ДМ, ама таму ја нема. За ретинол бев скептична. Читав по интернет дека се препорачува за постара кожа. Па се мислев дали да купувам.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.244
    Допаѓања:
    104.884
    Пол:
    Женски

    Баш разгледај :) ако ја земеш ќе чекам и од тебе мислење.
    36 години имаш рече, таман е. Јас 34 и сега почнав она посериозно да го користам :) (овој мојов е за лице)
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.692
    Допаѓања:
    34.973
    Пол:
    Женски
    Во аптекиве имам начекано козметика Vichy. И уште една марка, ама не можам да се сетам која. А што мислиш за Балеа? Овде доста се троши. И евтини се цените.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.244
    Допаѓања:
    104.884
    Пол:
    Женски

    Од Балеа ништо немам користено за лице :)Од тие марки од ДМ, од Алверде имам користено крема и фина беше, хидратантна , ама не содржи ретинол внатре
    [​IMG]
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dodo1

    Dodo1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    792
    Пол:
    Женски
    Хелоу, се одлучив конечно да сменам рутина, ќе го земам маслото на beauty of joseon, на heimish чистачот ии сакам да го пробам ретинолот на geek and gorgeous 0.05% што е)ќе ставам слики подолу). Да напоменам имам нормална кожа, немам некои акни ама сакам чисто за подобар изглед на лицето да го вметнам. Крема користам на конопка зелената. Дали е неопходно уште нешто да се користи? (Сакав тонер прополис и есенцијата snail mucin ама од следната плата тоа (facepalm)) И како да го вметнам бидејќи сум почетник? Ако треба некој друг гел што повеќе ќе одговара или нешто друго предложете
     

    Прикачени фајлови:

    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Според мене се ти е супер ама искрено чистачот на хеимиш пази да не те исуши бидејќи е сепак со witch hazel, ама па и не би требало. Тонерот и есенцијата се буквално универзални
    Можеш да ги користиш до два пати на ден или еднаш
    Можеш и насабајле и навечер. Искрено треба да пробаш еднаш така еднаш така за да видиш тебе како најдобро ќе ти одговара.
    За мене ми одговара насабајле тонер додека за навечер есенција бидејќи користам ретинал и ми треба нешто така погусто и поголема хидратација.
     
  15. MorskaSirena

    MorskaSirena Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2020
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    1.496
    Пол:
    Женски
    Што мислите за ретинол на накоми? И дали да се почне со 0.25% или со тој од 0.5%?
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.244
    Допаѓања:
    104.884
    Пол:
    Женски

    Чистачот го користев и беше супер. Ретинолот го земав и јас , два пати неделно го користам сега, на почетокот еднаш неделно. И спф крема сабајле обавезно
     
  17. Dodo1

    Dodo1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    792
    Пол:
    Женски
    Мхм, фалаа а предлог за друг чистач?
     
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Можеш да го пробаш погоре ти кажаа дека одговара и е добар но имаш и алтренатива на тоа исто нежен пенлив чистач што се сепак длабински но да не те исушат.

    https://www.bellina.mk/p/775/sensitiv-gel-za-chistenje-na-litse-125-ml
    За овој имам слушнато добри зборови и со алое е

    https://getsomebeauty.com/product/balea-med-ultra-sensitive-wash-gel-150-ml/
    Овој го имсм користено нежен на балеа исто

    https://www.cosrx.com/products/low-ph-good-morning-gel-cleanser
    Корејски овој уште ми е на прво место но тестирам и други :) исто ти е нежен
     
    На Dodo1 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Aquanalia

    Aquanalia Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Што мислите за употреба на Retinol 0.2% in Squalane од TO?
    За прв пат сакам да вметнам ретинол во рутината, па дали имате искуство со наведениот?
    И дали за со него би одговарал хидратантниот крем на CeraVe, затоа што кремот содржи керамиди и нијацинамид, па не бев сигурна, а него го користам подолго време и баш ми одговара.
    Фала ви однапред:)
     
  20. Ivanicka

    Ivanicka Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2021
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Dali go kpristitevo nokna nega i dali posle nanesuvate krema?naitro koristam vit c

    Koristam vit c i spf 25 na la roche nautro a navecer b5 serumot na laroche..b5 mi e pri kraj i vi sakala zimava da vmetnam retinol..dali moze da prodilzam so c vit nauyro a mavecer retinol i koja krema bi mi ja preporacale za navecer posle retinolot

    Zdr..dali moze nautro da koristam vit c a navecer retinol
     
    Последна измена од модератор: 18 ноември 2023
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.