1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на веронаука во образованието

Дискусија во 'Образование' започната од gingerchild, 17 април 2012.

?

Дали да се воведе веронаука во училиштата?

  1. Да

    11 глас(а)
    17,7%
  2. Да, но само како изборен предмет

    17 глас(а)
    27,4%
  3. Не, никако

    34 глас(а)
    54,8%
  4. Немам мислење

    0 глас(а)
    0,0%
  1. Abracadaver

    Abracadaver Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    3.450
    Пол:
    Машки
    Дали тебе некој те заплаши што си атеист? Те тепаат на улица? Без драми.

    Секој Мормон или Амиш има комплетна слобода да го напушти тој начин на живот. Плус, ги пуштаат одреден период да живеат надвор од нивните комуни и да одлучат што е најдобро за нив.

    За некого религијата е средство за контрола, за другите е душевен мир, за трети сосема трето. Премногу генерализации. Зошто мислиш дека модерното образование не е создадено, за да те контролира? Зошто мислиш дека имаш повеќе слобода од еден Амиш, Мормон, Хинду, Будист? Гледано реално ти си комплетно зависна од системот, тие не се. Тие ќе опстанат во секакви услови. Ти нема. Јас нема.
     
    На Peanut Butter му/ѝ се допаѓа ова.
  2. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.032
    Допаѓања:
    26.557
    Амиши бе :rofl::rofl:
    Дајте и за Илуминати да почнеме да зборуваме на темава успат.
     
    На KateKane, Celltica, Biljarkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.261
    Анкетиве се релевантни колку и тврдењата дека сме создадени од ребро.

    Еве ќе ти кажам, вие религиозните сте најдобрите и вистинските. А сега оставете нѐ сите други да живееме како сакаме и знаеме. Единствено што бараме е да ни го почитувате изборот, вие учете си ги децата како сакате, а оставете ни ги нашите на нас.

    Јас колку што знам не е забрането. Не си слушнал за Јуруците?
     
    Последна измена од модератор: 23 јуни 2021
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    religions-of-the-world.png
     
    На Tiktaalik, Ugly Duckling, JoyJoy и 3 други им се допаѓа ова.
  5. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Тотална слобода мај ес. :D
    Ме насмеа утрински.

    Немат никаква слобода. Од мали имаат улога во црква. Напуштање на црквата значи напуштање на семејството ( семејство шо е умрежено ради таков начин на живот). Негде би дозволиле повремен контакт со семејството ама многу почесто семејството не смеј да комуницира со тој кој заминал од црквата или бил избркан зошто ќе биди и тој избркан. Не само семејството, кој и да е од црквата да одржува контакт со некој заминат или избркан од црква е исто така под ризик да е избркан.

    Ова ми е од личен контакт инфо. Истите овие работи можиш да ги најдиш оти има тон сведоштва на јутуб на екс морони. Ако сакаш ќе ти пратам. Лесно е да видиш статистика шо ќе ти ја кажат тие кај шо му е "совршено" и се "најсреќни" и како нивните членови и после заминување се сакани. But it's just a big 'ol joke. Членојте од после се осудувани и изолирани, шо нахнадно лошо влијае на менталното здравје.
     
    На asdas, Amellie13 и WildMk им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Целата се наежив...
    Оди поживеј со нив, па ќе прајме муабет дали јадат шамари, или не.

    Fun fact> Знам дека се само 300.000, ама во Исланд ни едно дете до 18 години не верува во Бог.
     
    На Camille84 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.901
    На Ugly Duckling и WildMk им се допаѓа ова.
  8. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.261
    Серијата е да се наежиш.

    Да се родиш и да живееш во "land of the free", насред Њујорк а буквално да те сметаат за сопственост и на нивно располагање. Да се родиш музички гениј, а да не смееш звук да пуштиш. Жена, ама мора бричена глава и со перика да шеташ. Да раѓаш, ама твоите деца не се твои. Што би рекол еден член на темава, најбогатите и најсреќните луѓе се овие според истражувањата.

    Инаку е инспирирана од вистински настани и според автобиографијата на протагонистката.
     
    На noteforself, Amellie13, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Најдобар е Израел, да - најдобар во геноцид, колонизација, бомбардирање и протерување на невини деца, милитаризација на младите и нивно користење за воена пропаганда. Да не помеша случајно со Исланд каде што 90+ посто од луѓето се атеисти? :)
    Штом некој спомне Израел дека е најдобар во поглед на дисциплина, задолжителниот воен рок или религиски идеали, јасно е колку е саатот :D

    Home schooling е идеално за фундаментализам од овој аспект, давање апсолутна контрола на секакви затуцани родители врз умствениот развој и слободата на своите деца, со фактор изолација кој прв иде рака под рака со злоупотреба. Уште тоа фали, да ги остават Славиците по државава кои Бил Гејц ќе ги чипува со 5г на наредно ниво да си ги третираат децата ко сопственост, скраја да е :drunk:

    Сите тие затворени заедници кријат мрачни тајни, Мормоните се посебно тешка секта, тоа што популацијата им е во пораст и браковите се најцврсти не е позитивно туку е знак на беспомошност, а и секаде општо тоа важи.
    Еве и за нив едно видео од познат јутјубер, а куп сведоштва има по нет :)

     
    На Medea., asdas, Mikha4 и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.901
    Факт- секој екстремизам е страшен. Секое индоктринирање на деца е опасно. And yet, there we are:|
     
    На Ugly Duckling и WildMk им се допаѓа ова.
  11. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Овај ми беше на листа предлози на екс мормони. :D Срце е Џими. :l:
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Знам дека е тотално офф топик, ама дали само на мене ко ќе се спомнат мормони ми текнува на епизодата на South Park? :D
     
    На Camille84, Celltica, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Игзекли.
    Децата сами треба да си го најдат патот.
    Може не можам на сите деца на светот да им ја обезбедам таа слобода, ама можам на ќерка ми.
     
    На Mikha4 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.178
    Допаѓања:
    57.653
    Пол:
    Женски
    Не е само Unorthodox според вистинска приказна правено, и во Handmaid's tale се се има случувано низ историјата, ништо не е фиктивно. Најјако ми беше што таму се дешава тотално замрачување и наметнување на религиска доминација и се променува се, целиот концепт на светот освен тоа што пак постојат бордели каде привилегираните си тераат разврат.

    Колку сака нека се изучува ова, "развратот" нема да се искорени, не религија, Исус Христос да се симне на земјава пак ќе биде истото. Може само да си тераме лицемерие како сме сите добри верници, а зад затворени врати да правиме многу несвети работи :D

    Имаше една членка на форумов, да ме утепаш не ми текнува како и беше никот, не е ни битно, редовно си коментираше во секс теми дека сака тројки, сака секаков вид на секс, многу, мноооогу пикантно зачинет живот, а ваму со мене за гуша се фативме во некоја од темиве за религии за некоја глупост што библијата jа забранувала...

    И така :D
     
    На Someonespecial, Amellie13, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Голем дел од Handmade's tale го пронаоѓам кај нас, во Македонија, сега.
    За мене воопшто не е фикција приказната.
    ... и ме плаши.
    Посебно сега со влијанието кое го постигнаа десничарите, во последнава деценија.

    Се надевам дека нема да не' вратат многу назад...
     
    На KateKane му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.080
    Пол:
    Женски
    На темава издоминираа лични фрустрации и дали две три реални мислења има.
     
    На Peanut Butter му/ѝ се допаѓа ова.