1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Од колку месеци може да се дава диња и лубеница?
     
  2. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.058
    Допаѓања:
    72.324
    Пол:
    Женски
    Јас дадов сега, да проба.
    11 ипол месеци е.
    Баш прошли викенд јадевме и дадов, а не знам од кога се.
     
    На Ѕвездички му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    1. Прво дадов кашички, почнав со зеленчук. Сокови уште не давам.
    2. За замрзнување не знам, јас веќе дадов праски и кајсии, 6м е. Најубаво нека ти каже некоја друга мајка :)
    3. Веќе си направила, ама зошто би давала сокчиња макар и домашни? Најубаво е да се научи дете вода да пие. Мојата тешко и одеше, признавам неколку денови и давав чајчиња ама сега се научи и вода си пие. Не ми е во план наскоро сокчиња да давам.
    4. Јас варам само зеленчук. Овошјето го давам свежо.

    Јас почнав со дохрана на 5м.
     
    На Lolipop23, S.J.Parker и FreeMind им се допаѓа ова.
  4. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    За прашањата немам искуство ќе се водам по ова за исхрана може ќе ти се допадне вооглавном се исти препораките и за Европа:
    http://conditions.health.qld.gov.au...introducing-solids-feeding-from-around-6-mont

    На месец дена се воведува втор оброк. Се почнува со ручек зеленчук со месо (4 до 5 пати неделно) во следниот сооднос: 90 грама зеленчук, 40 г компир и 30 гр месо.

    Babys Körper kann das Eisen in kleinen Mengen besser verwerten, als wenn man beispielsweise nur ein- bis zweimal die Woche eine große Portion Fleisch gibt."
    https://m.baby-und-familie.de/Beikost/Welches-Fleisch-fuer-den-Brei-513495.html

    “Бебешкото тело многу подобро го апсорбира железото во мали количини отколку еднаш до два пати неделно во поголеми количини”.


    Земав уште две мислења од педијатри и решив цел 6ти да биде само на мајчино млеко иако препораката од матичниот е дека е спремна за дохрана ( може да седи, стабилно го држи телото и може да голта).

    Од 01 Август стартувам официјално со морков пасиран три пати на ден по две три лажички и остали зеленчуци. Компир втора недела заедно со лажичка масло ( рапсоил https://www.google.de/search?q=raps...hUKEwjXlZKO1MHjAhUQYVAKHfIXBtoQ_AUoAXoECA4QAQ ).
    Трета недела месо и четврта риба два пати во недела во замена за месо.

    Свинско се дава од шест месеци заедно со телешко, овчко, пилешко и мисиркино. Исто така и риба. Морски плодови се покасно.

    Месото треба да се воведе во 4та недела од кога ќе се почне со дохрана бидејќи е извор на железо.

    Ако некои се вегетаријанци или едноставно не сакаат да воведат месо веднаш замена за железото во месото растителните извори на железо морков, спанаќ и овие две (https://www.google.de/search?q=kohlrabi&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=en-de&client=safari) https://www.google.de/search?q=fenc...gycHjAhUGuqQKHUCGDxMQ_AUIFSgB&biw=414&bih=719
    не знам на мак како се викаат.

    За да се врзе полесно железото од растителниве единици потребно е да додадете витамин ц кој го има во ацерола-цреша, сок од портокал или https://www.google.de/search?q=schwarze johannisbeere&client=safari&hl=en-de&prmd=isnv&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjl4vfGysHjAhXJyaQKHWNUAfAQ_AUIFSgB&biw=414&bih=719


    Порано пред 15 години свинското месо се воведуваше од +3 години.
    Денес тоа не важи и се воведува исто како и останатите. Впрочем кој какво милува ако бебе не јаде телешко имате избор во секој случај.
     
    На lackygirl, АнеАце, S.J.Parker и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ако навистина имаш потврдена дијагноза за атопичен дерматит не ни смееш да помислиш да му дадеш кравјо млеко. Реакција ќе биде проширен и вцрвен дерматит по телото кој многу чеша. Нешто слично такво се случува и од глутен.
     
  6. Dina911

    Dina911 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    1.030
    Пол:
    Женски
    Абе мојов на 3-4 месеци имаше и на темето на главата себороичен дерматит, тоа било еден вид атопичен дерматит и дека беше само на доење јас два месеци исфрлив од храна се што е алерген, ама пак му се појавуваше на лицето и малку на рацете, срека на главата нема пак. Инаку само од скендер му поминува. Дадов неколку пати од млечната каша, ок е. Мене затоа ми беше и страв и адаптирано да дадам, само да не има некоја реакција, ама да не го подречам добар е. Валда дека е така белко и има нежна кожа, може па од мојте хормони, којзнае...
     
    На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Мојата бебушка има 6ипол месеци, не знам дали да и дадам...
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.655
    Пол:
    Женски
    Дај ако сакаш, ама пази на грчеви, тешки се за стомакот. Алергени не се.
     
    На Ѕвездички му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Јас некаде на 7 ипол, 8.м и имам дадено лубеница така да лижни, мн и се допадна, ама ми е страв да давам повеќе оти е тешка. Искрено мене ми тежи стомакот од лубеница.
     
    На Ѕвездички му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    дека јас ги обожавам, си мислам дека по дифолт и она ќе ги сака :) а можеби нема да биде така
     
  11. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    20.468
    Јас се водам според бебе готвач,поради тоа што матичната не ми дава конкретни насоки за тоа што треба бебе да јаде,вика може се да му давам. Овие други табели што ги има на нет,читав дека многу од вас не се согласуваат дека се исправни и дека се сите различни. Некако по споредување видов дека она што е пишано по месеци во бебе готвач е најслично со она што ве советуваат педијатри или како што повеќето им даваат на децата за јадење. Иако свесна сум дека не се стручни,туку се мајки кои решиле на тој начин са заработуваат. Ама некако најпрегледно ми е за воведување намирници по месеци.
    Што е поразлично од она што вас ве советувале педијатрите,има ли намирници кои се лошо распределени по месеци?
    А дека се претерува со демек давањето здрава храна,се претерува.
     
    На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Не дека има нешто многу различно. Книга ко книга е океј. Супер помош. Али проблемот е во мајките кои ја имаат напишано, премногу строги правила во нивната група. Одма бришат, банираат или те прават немајка ако не се согласуваш со нив. Па оттука е створена и одбивноста спрема групата и самата книга од нив.
    За нив најголемо зло е да почнеш со дохрана пред 6 месеци, а еве скоро сите овде почнуваме на 5.

    И јас ја имам книгата и си гледам по табелите ама не строго строго најстрого по тоа како што они сакат да биде. Еве на 7 месеци му дадов и диња и лубеница. Глутен исто почнавме во 7ми месец.
    Да кажам такво нешто таа група ќе ѓе каменуваат. Ај остај што јас ќе испадне дека не си го сакам бебето него и други ќе наведувам на грешки:D

    Значи во голбала се океј табелите. Нека ти служи како помош али не и како 100% водич. Јас лично добар дел од намирниците ги воведов порано.
    Поради железото педијатар ми кажа жолчка од 7. Таму е од 9+ мислам...

    И знаеш на почеток е така збунка што да дадеш, што смееш што не. После си влегуваш во шема и нема да погледнуваш табели :) ќе си следиш по бебе. Чат пат за нешто ќе побараш тука совет и така...:)
     
    На ***Bony***, PrettyG, hello-kitty.90 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.058
    Допаѓања:
    72.324
    Пол:
    Женски
    Јаа би дала да лизне, да вкуси, во мала количина.
    Ипак се сега сезонски и најубави.
    Другата година ќе лапка на велико :)
     
    На Ѕвездички и duffi им се допаѓа ова.
  14. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.406
    Пол:
    Женски
    Јас и маж ми обожаваме,му дадов и на бебуш да проба и он сака :D 7+ е
     
    На Ѕвездички му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.945
    Допаѓања:
    20.449
    Пол:
    Женски
    @happygirl по колку грама му даваш телешко?
    Прашање за сите :) 7+ месеци е сакам да почнам со месо, телешко имам и незнам по колку грама да го замрзнам за да си имам :)
    Планирам од утре да го почнам.
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    10.723
    Пол:
    Женски
    Педијатарот мене ми рече прво два дена водата од месото да ја дадам со некој зеленчук, после 50гр месо во оброк, и јас сварив и замрзнав коцки месо со отприлика таа грамажа. Ке почнам кај и да е деновиве да давам.
     
    На Dina911 и lackygirl им се допаѓа ова.
  17. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.945
    Допаѓања:
    20.449
    Пол:
    Женски
    Прво да ги сварам и да ги мрзнам? Јас па мислев живо да го мрзнам :)
     
  18. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Јас живо мрзнам и варам скоро секој ден .
     
  19. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    Педијатарот ми рече да му давам месо колку неговата тупаница, отприлика 50-70гр. Живо го сецкам на ситни коцки и го мрзнам, па варам секој ден скоро.
    Многу повкусни се кашите со месо отколку посни.
     
    На Milaаа991, Dina911 и lackygirl им се допаѓа ова.
  20. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    10.723
    Пол:
    Женски
    Јас сварив па смрзнав. Секој ден да варам месо некако многу му се гледа.
     
    На Milaаа991 и lackygirl им се допаѓа ова.