1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.322
    Допаѓања:
    7.979
    Пол:
    Женски
    Првото синче во истиов период имаше зелена столица од свежо јаболко, па едно 2 недели давав подварено па се среди, после пак свежо ама немаше проблем.
     
  2. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Колку макарони давате за еден оброк, на кутијата пишува 2,3 лажички ама тоа е многу малку, дали се мисли толку ама во комбинација со нешто друго, вие по колку давате, 11 м.е синко:?:
     
  3. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.740
    Пол:
    Женски
    Две до три лажици неварени макарони се даваат (исто како и секоја друга житарка). КОга ќе се сварат набабруваат и плус кога ќе ставиш нешто друго таман ќе дојде количина за оброк.
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  4. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Јас ставам две раце таман и е да се најади.
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  5. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Дали смеам да дадам црно чоколадо на малата? Алергична на кравјо па ова мислам е ок а?
    Инаку маката е кога некој јаде, благо и кога има на маса благо се тегни и плаче, многу ми е криво што и правам така ја тргам или се трга тоа од маса. Барем да има со нешто да а залажам.
     
  6. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Сакам да воведам ориз. 5месеци и 1 недела сме. Како го подготвувате вие за прв пат? Само варен,варен па блендиран... Додавате ли нешто плус во смесата? Мајчино млеко да додадам? :?:
     
  7. PoisonGirl

    PoisonGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.424
    Пол:
    Женски
    Јас му сварив и го изблендирав , но никаков е искрено, блуткав , без вкус.Му додадов малку и од водичката во која се вареше. Мали мој не го сакаше , ми го плукаше , правеше фацки како за повраќање. Се лажевме малку со шишето чајче колку да зине и под него лажичата , но залудно. Лапна неколку пати и на крај ми го исповрати наеднаш и тоа малку што му го дадов.
    Исто денес прв пат му дадов морковче и тоа не му е по ќеиф. Пробав му додадов една лажичка каша од јаболко па така малку од малку проба.
    Следно на ум ми е да пробаме компирче.
    Од кога може да се даде брокула и гриз ние сме 5м и 1недела?
     
  8. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    @PoisonGirl јас знам од 6ти месец се дава брокула за гризот мислам до 7ми. Јас има 100 листи табели чуда. Најрелевантна ми е таа на бебе готвач иако почнува од три месец. Па од сите листи си правам една по мое. Во теков на 5тиов месец ми се на листа компир ориз батат банана просо сакав слива и тиквица ама кај да ги најдам
     
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Ориз од Хип во кутија со стоплено мајчино млеко, така дадов првпат на 4 месеца и некој ден (едно од првите работи што ги воведов), после и со обична вода или АД давав кога мешав со зеленчук или месо.

    Компир на 4ипол, брокула и гриз на 5 месеца дадов.

    Почнав со дохрана на 4 месеца, без водење по некоја табела. Чисто информативно :)
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Слива ако немаш замрзнато дома земи тегле готова има по пиљарите сливи ама којзнае од кога се и прскани со пестициди се гарант, а тиквичка исто има свежи по пиљарите, јас си зимам 3-4тиквици ги лупам чистам семки и на Парчиња ги замрзнува си правам во кесичка колку за еднаш..
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Испечи му јаболко и башка свари ориз потоа изблендирај се ама разреди со јаболковата вода оти оризот запек прави
    Како мали ни вареа оризова вода да пиеме кога имавме течна столица
    Свари му морков и ориз само пази и морковот запек прави
    Тиква и ориз
    Еден совет-Компирот не го блендирај како мастика се прави или ако го даваш со друго несто прво тоа другото па на крај додај го Компирот и мн малку блендирај..
    Брокула можеш да му дадеш
     
    Последна измена: 22 јануари 2020
  12. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    1.211
    Пол:
    Женски
    ориз со банана и млекце(како сутлијаш има вкус)
    ориз со јаболче и морковче
    ориз со тиквица
    со све иде оризот:(:dance:
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Majki denes dadov orizovo brasno prv pat. Citav od upadstvoto i 200ml voda zovriena i 3 4 lazici od brasjoto izleze kako da grav ke srkame hahah a ona edvaj jade 10 lazicki.
    Dali sleden pat mozam da dadam 1 2 lazicki brasno so voda po potreba za posakuvanata gustina?
    Drugo citam moze i kombinacija so ovosje,kako? So osvosna kasicka mesano,taka?
    I koga moze toa da davam?
    6ipol meseci sme.
    Pozz
     
  14. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    21.649
    Пол:
    Женски
    Оризот да го сварам во млеко наместо во вода? Или нормално да го сварам па отпосле да додадам млеко?
     
  15. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    1.211
    Пол:
    Женски
    свари го во вода па отпосле додадо мајчино млеко или какво и да конзумира,а и немора да има млеко ,и само со банана има убав благ вкус
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    баш ќе побарам. За сливи штом така ќе ја чекам сезоната. Не би сакала да воведувам од тегличка.
    јас гледав еден рецепт на бебе готвач пишува дека млекото АД или мајчино одпосле се додава. И така приготвено не стои повеќе од 30 мин. Денес дадов чист ориз. Знам дека нема ама баш никаков вкус ама па бебко си се накрка. Исто и со морковот. Кога давав прв пат со сласт јадеше. Ќе биде изесливо и непребирливо изгледа :rofl:
     
  17. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    И моево изгледа ќе биде јадачка на се. Проба јаболко, морков и компир. Искрено зеленчук повеќе сака. Морковот и е фаворит. Утре ќе мешаме морков и компир, а ќе воведам и круша.
    @marchi-cool мене патронажната ми рече подобро од тегличка купена каша да давам на пр слива Круша и праска него да купувам кога кај нас не е сезона. Сепак се направени за бебе по некои стандарди.

    Наредно на листа ни се, пашканат, тиква, тиквица авокадо слива, праска, блитва, брокула, ориз па банана некаде пред 6 месец.
    И педијатарот ми рече да ставам по малку кромидче и маслиново Масло во зеленчукот заради вкусот и железо.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
     
  19. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Колку месо ставате за еден оброк?
     
  20. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Јас од тегличка и давам слива, кајсија, праска има и некои комбинирани овошни...
    Денес ќе пробам да додадам палента во кашичката од тегла ќе ја изеде тегличката и уште бара а имам собрано кашички мн слава ни беше и сите за неа по 4-5каши и сокчиња..
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.