1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Sreka16

    Sreka16 Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2019
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Мами 6м сме до сега имаме пробано од вкусови морков, јаболка и денес мешано морков и јаболка. Значи сите во вид на сокче исцедено по неколку лажички. Сега дали е во ред да дадам кашичка од компир за прв пат, заедно со морков дека веќе морков има беба пробано? Или само компир да дадам?
     
  2. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    E sega kolku ne korekten razgovor razvrzavme..
    Prvo ne ja nosam na lekar zasto nema potreba I ne daj Boze da treba vo ludnicava.
    Kako bi mi kazala doktorkata sto kako i kolku da i davam koga ne ja videla!?
    Tamu kaj stoo ja nosam za vakcini ne im veruvam voopsto.
    Site deca se razlicni i dzabe razlamagame.
    Da toa sto si znaeme od internetov mozeme da go napiseme site no vo realnosta decata razlicno primaat i sakaat raboti.
    Sekoe dete e svoja prikazna od knigata.
     
  3. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.947
    Допаѓања:
    18.059
    Кај мене откако воведов ручек оброкот секогаш ми е 200 грама,мерам со големите теглички.
    Колку изеде толку,не форсирам.
    Најчесто за ручек јаде 200, а доручек и вечера околу 150 грама, некогаш и повеќе,некогаш помалку. Не форсирам ,ама спремно ми е 200 грама.
    Маслиново му капнав малку во зготвена каша, другиот ден повеќе и сега веќе по 1 лажичка му ставам.
    Лубеница и диња дадов сега на 8 месеци, така мали парчиња директно во уста колку да проба. Од лубеницата и сок во нутрибулет му направив,му дадов неколку лажички,а деновиве и во каша ќе му ставам
     
    На Vanessa9li, Larahappy и flower30 им се допаѓа ова.
  4. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.304
    Допаѓања:
    132.019
    Ти си ме разбрала нешто погрешно изгледа. Јас не реков ти да ја носиш на лекар твојата ќерка. Реков јас не сум го носела на лекар моето, на редовна контрола. Требаше, ама заради ситуацијата со вирусот, ни ја откажаа контролата. Под редовен преглед подразбирам мерење килажа, должина, и консултации во поглед на исхраната. И не мора да ја види за да каже по месеци која храна е соодветна на возраста.

    За тоа дека секое дете е различно, ете погоре пишав за моиве. Брат и сестра се, а различни се многу во исхраната.
    Јас сметам дека тоа воведување на намирници не е за џабе дадено. Тоа е " водилка" за намирници по месеци. Е сега ок е, пример да дадеш вишна на 6 месеци, а не на 7м. Но, сметам, јас за моиве деца пишувам, дека не е ок да дадеш павлака на 3 месеци, кафе на 6м, лимон на 2 месеци. Значи, повторувам, за мене и моите деца зборам.
    Исто, сме дале нешто еднаш, па ништо не им е, е ок. Ама нешто што би му сметало на желудниче, стомаче... и му го даваме често, ич ама ич не го оправдувам.
    Истото и за ортопед, мене ме пукнаа свекор ми и свекрва ми да ја ставам во дубак. Ортопедот, др. Антоније, рече едно големо НЕ. Па имав приказни, немало да прооди, па дрн, дрн. Прооде на 1 година и 2-3 месеци. Нека е жива и здрава, не седнува.
    И уште нешто, да, треба да бидеш упорен да го учиш детето да јаде се,според возраста. Ама децата менуваат. Ќерка ми 4,5 г јадеше ориз и спанаќ многу, после нејќеше да го смисли, сега го јаде. И многу други јадења. Порано јадеше по 5 залчиња на оброк. Да, и ги броев. Нерви искинав. Сега, да е жива и здрава, леб многу ретко јаде ама други работи си јаде без проблем. Брокула, пиперка, спанаќ си ги јаде свежи ко грицки.
    Да повторам пак, пишувам за мене, моето искуство и моите деца.
     
    Последна измена: 4 јули 2020
    На bela.m, crazylady, dunika и 2 други им се допаѓа ова.
  5. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.304
    Допаѓања:
    132.019
    @Sofi.ja фала ти. Јас мислев многу да не е грамажа од оброк. Моево за доручек јаде 150гр. Ручекот нешто баш и не го сака толку многу, па од тие 130 гр некогаш му останува, но малку.
    За маслиновото ќе пробам така.
    За диња и лубеница читав по групите дека сезонско мможело да се дава, а додека никнат во бавча, ај може не 1 месец, ама пола месец ќе треба. Би можела и јас прво сокот да му го дадам, па после да му дадам каша.
     
  6. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Istoto ti go napisav i jas,dobro e sto imame vodici,(knigi, pedijaþri,internet) no ne e sekogas toa za mene presudno.
    Gi doev i drugite dve i ova go dojam i mnogu malku im davam dohrana posle 7 meseci, sega gledam da cica non stop a toa sto probuva e sosema malku. Mlekoto e nezamenlivo a se ova drugoto ne mu bega dali na 7 8 10 meseci ke proba.
    Voopsto ne sum pobornik za nikakvi namirnici, ednostavno smetam deka e najzdravo.
     
  7. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.947
    Допаѓања:
    18.059
    Моево цица ,па не се секирам дека ќе остане гладно, ќе се дојдаде уште 50-60 грама ако му фалат:D
    И мене педијатарот кога прашав за количина на оброк ми рече околу 150 грама, ама ај си купила каша од 190 г, тие 40 нема да му ги дадеш? Ако бара уште ќе дадеш,нормално.
    Инаку јас му дадов лубеница од пазар, да нема уште во бавча ама сметам дека сега и е сезона.
    Не би дала лубеница во април,макар да и ја достигнал возраста кога смее да јаде.
    Сега не се такви вештачки :)
     
    На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.947
    Допаѓања:
    18.059
    На 7,8,10 месеци треба да јаде а не да проба ,на 10 месеци 3 оброка на ден, со две ужинки.
    Сепак мајчиното млекото не е толку хранливо на таа возраст,затоа и се воведува цврста храна, да се надополнат потребните витамини,железо итн
    Ти дои го до 5г ако сакаш,никој не го оспорува тоа
     
  9. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Ajde...
    Kaj go napisav toa!?
    Ne rekov deka ne davam obroci , kazav deka ne davam po kniga i terk.
    A gi dojam do godina dena,zavisno od deteto mesec +.
    Pravete kako vi odgovara, samo ne mesajte babi i zabi.
     
  10. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.304
    Допаѓања:
    132.019
    Моево на ад е. На почеток на 6ти месец беше 7.800:DВика педијатарот, мора и со доручек и ручек да почнете. Он млеко си сака. Фала богу , и каши сака.
    Јас повеќето работи ги имам , садеа сега заради децава да имаат домашно. И знам дека не е прскано и знам дека е стварно домашно. Затоа и сакав да му дадам
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  11. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.304
    Допаѓања:
    132.019
    Ова го пиша ти и така го разбравме. Нема потреба од карање и лутење.
    Јас не сум доела, така да не сум компетентна да делам совети на таа тема. Знам и дека мајчиното млеко е незаменливо. Со искуството со ќерка ми, а сега и со синчето, според педијатар и апликации треба најкасно до 6 месеци да се почне со пробување вкусови, соодветни за месеците. До 9м да има трет оброк. Е сега има исклучоци. Порано почнало со дохрана, поголема килажа па се прави некоја мала отстапка. Е сега, мислам дека начинот на дохрана е ист, само разликата е што измеѓу оброци ти ќе доиш, а јас ќе дадам ад. Инаку знам жени што доеле до 2 - 2.5 години. Тоа си зависи од желбата на мајката и потребата на детето.
    И на крај, овде дискутираме. На крај, кога треба, пак секоја мајка прави како мисли и смета дека е правилно за детето.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.947
    Допаѓања:
    18.059
    На 6м моево беше 9200,се роди 3780:wasntme:
    И моиве садеа во бавча, така да чекам да узрее убаво сезонски домашен патлиџан и ќе му дадам на 9м
     
    На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.304
    Допаѓања:
    132.019
    Нека е жив и здрав.
    Моево 2600гр се роди. Ама докторов кога го виде, вика аа крупен е, мора со дохрана.
    Е да вие поголемки сте. Јас планирам да замрзнам се што има:Dза да имам домашно за каши
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    го јајт цел?
     
  15. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Околу 100 грама обично јаде. Многу сака со житарици и млеко, тоа цело го јаде. Инаку со лажги му бутам. Брзо му здосадува па го занимавам за да руча. Кога не сака веќе или почнува да плаче или бррррр све тушира :rofl:
     
  16. rainbowmama

    rainbowmama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Мајки бебево некако многу ми накачува на килажа, роден е 2.8, на 6м имаше 11кг, сега е 7 и пол, го мерев денес, 13кг. Знам дека бебе цицалче не може да биде гојазно, ама па веќе има два оброка, се мислам да не грешам нешто? Педијатарката инсистираше на јадење од готовите житарки заради додаденото железо, за доручек и ручек има житарка со вода направена околу 100г излегува, и плус уште 50тина грама овошје/зеленчук. Дали да сменам нешто? Да намалам со житаркиве? На контрола сме за две недели. Сѐ се плашам дека му е тешко вака буце, и не знам дали може да има последици на здравјето? 75цм е инаку, ако игра улога..
     
  17. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.178
    Пол:
    Женски
    Сите деца се различни, ама да, буце е. Синко на 11+ има нецели 12 кг и 82 сантими.

    Во врска со оброците сметам дека педијатарот ти дал лош совет.
    За појадок на 7 и пол месеци треба да јаде само овошје. Овошје и житарка понатаму, после 10 месеци. Ручек секогаш е зеленчук или зеленчук и месо.
    Ова ти го кажувам од искуство и она што го читав кога воведував храна.

    Кога ке почне да се движи нема да качува толку, ама и ти треба да направиш промени во оброците.

    Зошто ти кажала храна со железо да му даваш?
     
  18. rainbowmama

    rainbowmama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Ваму каде што живеам во принцип се почнува со житарки, а зеленчукот и овошјето се како додаток. Откако воведов повеќe намирници за ручек гледам зеленчук со ориз, просо, а дорyчек овошје со овес, гриз. Значи според тебе да ги правам кашите повеке на овошје зеленчук така?

    Инаку малово е со ниско железо и xемоглобин, затоа и препораката. На следна контрола ќе провериме пак во секој случај.
     
    На Bubish26 и MilaSs12 им се допаѓа ова.
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.025
    Пол:
    Женски
    @flower30 еве и јас да ти одговорам , моето е 9+ и јаде околу 200гр , некогаш и нешто повеќе особено ручекот. Маслиново масло додавам јас во ручекот една лажичка плус неколку капки лимон. А лубеница и диња почнав да и давам од 7ми месец. Ги мешам со банана , зошто па испаѓа доста течно
     
    На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.947
    Допаѓања:
    18.059
    Игра улога и генетиката ,ако сте крупни вие ок е и бебето да е.
    Инаку на годинка имаат околу 12-13кг...
    Ручекот секгоаш треба да е зеленчук+месо, на 7ипол слободно можеш да дадеш месо. Пилешко,телешко,мисиркино.
    Педијатарот ми рече да доминира телешкото месо,заради железо.
    Спанаќ,леќа,брокула,суви кајсии...еве некој рецепт од бебе готвач
     

    Прикачени фајлови:

    На rainbowmama и MilaSs12 им се допаѓа ова.