1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Јас па во Рамстор имам купено расипан стек и сирење со поминат рок една година, а врз етикетата залепена нова со уште цела година рок на траење :drunk:
    Се случува секаде факт. Јас купувам од каде ми е најблиску во моментот, а за мали од Веро по нарачка и го зимаме истиот ден кога стигнува.
     
    На kukla21 и Brpbrp им се допаѓа ова.
  2. Vojdana

    Vojdana Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.878
    Пол:
    Женски
    Знам дека и Тинекс и Веро имаат недостатоци, а поготово месо ретко кога купуваме од таму ама пресуден ми е големиот избор на производи и честите промоции и акции...Во Кам не сум влегла со години, еве ќе одам некој ден да видам што и како се продава...Само знам дека за нивните т.н германски чоколади, бонбони и кремови се ужас невиден...Толку за ова...
    Сакам да ви кажам дека денес беше првиот доручек на син ми како втор воведен оброк и супер помина. Изеде 150 грама. Му спремив палента на Хипп, цело јаболко и пола круша на пареа..
    После за ручек за прв пат ќе воведам обичен компир со путер тиквица и морков...
    20210419_101309-02.jpeg
     
    На Izzy_0504 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.012
    Допаѓања:
    5.910
    Во месото има млечен протеин наречен казеин. Бидејќи постои мал ризик од нетолеранција на лактоза се препорачува и воведувањето на месо да е на овој начин,постетпено,прво водата па потоа и месото.И јас така планирам прво од водата да додадам во кашата па 15-20гр.месо па 50гр. Ова од педијатар кажано.
    Сакав да и кажам на @Vojdana дека добро ќе направи ако почне со путерот од страна на млечни производи, сметајќи дека во путерот има најмала застапеност на лактоза од сите останати млечни.
    Мали денеска изеде едно тегле од 120гр. зеленчукова каша и баш ми е кеф што не се противеше. Па и вода пиеше после оброкот.
     
    На PurpleMind, Vojdana, Izzy_0504 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. mar3q

    mar3q Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2014
    Пораки:
    578
    Допаѓања:
    471
    Ќе може да ми пратиш слика од палентата?
     
  5. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    2.260
    Пол:
    Женски
    Казеин е млечен протеин, а лактоза млечен шеќер. Две сосема различни работи. Детето може да поднесува лактоза, но да биде интолерантно на казеин и обратно. Во чисто месо не се содржи ниту едно од овие, единствено може во месни преработки да се најде казеин.
     
    На Thallia и Snowflake92 им се допаѓа ова.
  6. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Колку кокосово масло е дозволено да ставам во кашичка? 7м, првпат ќе давам..
     
  7. Sky***

    Sky*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2019
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    49
    @Vojdana, од претх. постови знам дека и ти даваш ад, а и јас ќе воведам доручек деновиве, (до сега беа овошни вкусови)па консултација: дали кога ќе стане бебето прво даваш млеко или директно доручек? Педијатар ми рече следен месец и вечера да давам, па се мислам кога ќе давам млеко :^).
     
  8. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.482
    Допаѓања:
    35.206
    Пол:
    Женски
    Не сум Војдана, ама ќе си кажам. Давам храна, но утринското млеко не сум го тргнала. Станува, пие ад, правам доручек и јаде после најмалку 1 час.
    За вечера може и млечни каши со ад.
    Млеко пред спиење, а и измеѓу оброци. Тоа млеко меѓу оброци понатаму ќе биде заменето со ужинки.
     
    На Vojdana, Mila_Skopje, Sky*** и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.012
    Допаѓања:
    5.910
    Добро, јас не потенцирав за каков тип месо точно,муабетот е дека треба да се внимава и постепено да се воведува.
    Ние сме 5++ и ќе треба за некоја недела да му давам ад 2ка која дополнително содржи казеин, би требало да е похранливо тоа млеко од 1цата бидејќи поспоро се разградува овој протеин:?:
    Како ја воведовте 2ката ад, со мешање меѓу 2те или директно? Некој сооднос имаше?Си велам ќе го прифати.
     
  10. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    Е за Лидл не смеат да писнат, ама во КАМ ќеса е срамота и ѓубре да се фрли:lol:
    Шала на страна, еднаш у парк слушнав муабет дека жената фрлала ѓубре само во веро ќеси :rofl:
    Мислев дека Ина многу фина се зеза, ама стварно постоело бе :worried:
     
    На Inana123, duffi, Mila_Skopje и 2 други им се допаѓа ова.
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733

    Тоа се фрустрации на ситни души (facepalm)
    Јас ќесиве ги фрлам. Си купувам ќеси за ѓубре.

    пс. Во Веро ќесите се гаѓа. Во КАМ се плаќа :rofl:
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sky***

    Sky*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2019
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    49
    Пробав да давам млеко прво, ама после не јаде. После ручек исто, 3ч треба да поминат па да испие 100мл макс. А да чекам подолго па не можам да искалкулирам заради дремките, 3 пати спие и си заспива навечер 20 до 20.30.
     
  13. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.482
    Допаѓања:
    35.206
    Пол:
    Женски
    Јас со мешање преминав на двојка, прво сооднос 1 лажиче двојка, 3 кец. После 2 со 2, па 3 со 2 и на крај 4 само двојка.
    Од педијатар добив совет да не преминувам директно, па сега истото ќе го направам од 2 на 3.
    Некои не прават вака и веднаш си даваат двојка.
     
  14. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Е ова е веќе до маркетот(веројатно) ,за ова не би влегла веќе таму (било кој маркет да е )
     
  15. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.482
    Допаѓања:
    35.206
    Пол:
    Женски
    Па можеби повеќе го држи млекото и треба да се почека за доручек.
    Пример, кога беше помал, кога ќе станеше пиеше млеко, па дремка, па доручек.
     
  16. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Извини сега гледам.. зоврива се лади малце па го поливам, не го оставам да врие.
     
    На Izzy_0504 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Од каде ги купи?
     
  18. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Ако бара давај му, самото дете покажува. Еве моиве 9м јадат над 250 грама веќе од 240 до 260,70 не мерам секогаш ама им ја знам потребата одприлика по тањирчето гледам колку ќе искочи. Али затоа па, АД ми пијат помалце по околу 300мл на ден.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    https://e-shop.filla.com.mk/
    Над 1000денари е бесплатна достава. Јас земав од репка, маслиново ладно цедено два шишиња, ленено, помас маслиново 2 шишиња и стигнав над 1000денари
     
    На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Може ли слика од кој ориз користите и кој путер? Фала Ви