1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    12.655
    Директ 2ка му дадов не пишува позади да се меша кога се преминува па затоа и не мешав.
     
  2. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
     

    Прикачени фајлови:

    На Vojdana, Alishan30 и Anaouou им се допаѓа ова.
  3. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    Најдов тиква портокалова, долгнавеста.
    Сакам да замрзнам во ќеси за замрзнување.
    Планирав да ја излупам, исчистам од семки и измијам, на крпа да се исцеди, на вага да мерам по 30тина гр. и да складирам така на коцки парченца во замрзнувач.

    Во ред е вака или ќе згрешам некаде во постапката?:D
     
  4. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    Така правев и јас, само што пакував по 50 и по 100 гр.
    Не ја цедев на крпа, на табака ставав сечени парчиња да се подзасушат, па потоа во ќеси за замрзнување.
     
    На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    Green house многу добро снабдена пиљара во Кавадарци, мислам и достава имаат.
    Несакам реклами, ама нема што немаат.
    Тиква портокалова и јас барав, денес таму најдов
     
    На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  6. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Ни јас не мешав. Читав разни мислења и искуства и одлучив да не мешам. Дадов веднаш и не згрешив. Немаше никаков проблем кај двајцата.
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    1.554
    Колку грамажа обично оброк ви јадат на 6м дечињата? Педијатарката ми вика 120 до 150 ако изел 150 наредните 3до 4 часа да не цица. Јас ми давам 150 после тоа не цица некој 2 3 саати ама па му прекинувам јас он уште си отвара усте и си јаде без разлика овошје зеленчук се мислам малку да не му е... Ама па и да не го гојам само со поголема количина. Ај просветлете ме :D:^)
     
  8. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.401
    Допаѓања:
    8.660
    Пол:
    Женски
    После колку време од пробувањето вкусови воведовте оброк? Имаме пробано јаболко, тиква портокалова, тиквица и банана. Ориз планирам да проба деновиве, па компир, батат, морков. 5+ сме. И досега повеќе од 3-4 лажички нема изедено, но се е како ужинка од сабајле. И дали доручек или ручек, што е подобро да се воведе како оброк? Оризот прв пат чист го дадовте или во комбинација некоја? Планирам на Хип да земам. Да си прашам додека не сум била на педијатар, а и он ми е многу сувопарен за овие работи со исхранава, пребрзо ми објаснува и не можам да си ги испроцесирам информациите.
     
  9. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    12.655
    До 150гр јадеше али после три часа млеко му давав. Се зависи од дете до дете ако мислиш дека му е малце дај му порано млеко и ќе видиш.Т.е. најчесто по бљуцкањето ќе видиш дали е прејадено или не :) .

    Јас ориз дадов чист и се згрози и тоа на Хип после му ставав во каши и тоа малце и не ми ги сакаше, сменив и на Лино дадов ориз ни тој не го сакаше, само обичниот што го јадеме ние го прифати.Мој совет стави го во каша не го давај чист. Јас две недели давав зеленчук и една и пол недела овошје.Почнав со ручек до 120 грама па после воведов доручек исто 120грама.

    Бидејќи се буди во 4 сабајле тогаш давам млеко и после во 8-9 давам каша па во 11-12 млеко па во 15:00 ручек па после тоа уште два пати млеко. И во кашата сабајле често ставам АД по две дозерки.
     
    На ni.na и Lovebug01 им се допаѓа ова.
  10. Vojdana

    Vojdana Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.878
    Пол:
    Женски
    Гледај накај 7 саат сабајле да дадеш млеко , 8 најкасно и после накај 10 и нешто го давам доручекот , а накај 17 ручек...
    За пет дена полни 6 месеци и ќе имам воведено 2 оброка...
     
    На Sky*** му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Vojdana

    Vojdana Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.878
    Пол:
    Женски
    hipp-100-corn-organic-baby-cereal-200-g-1.jpg
    Ја имаш на многу места, почнувајќи од поголемиве маркети па се до аптеките...Педијатарката ми рече на сабајле да ја давам со овошје, а со Семолината да почекам до 7 месеци...
     
    На ni.na и mar3q им се допаѓа ова.
  12. Mila_Skopje

    Mila_Skopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    2.640
    Пол:
    Женски
    Мојата после оброк од 150гр за 1.5час бара млеко и и давам, а истото ми беше одобрено од педијатар. Е сега кака одма после јадење, па може се изгладнува:D ама мислам дека 3 саати е многу, сепак млекото меѓу оброците е како ужинка. Јас меѓу млеко и ручек правам 3 саати пауза, ама гледај по детето, тоа нека ти е водич
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    А како ти е распоред? Моебо од 120 гр повеќе не изелп
     
  14. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    1.554
    И јас мислам дека е многу пошто тоа ќе му дојде да јаде доручек и следно ручек а треба нели млекце измеѓу, ама он знае да не побара наредните 3 саати а си јаде по 150 гр и уште би да му давам, затоа незнам како да правам може треба да му дадам помалку за да побара млеко па после ручек да има:)
     
  15. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    5.723
    @Lovebug01 оризот од Хип е добар како една од првите воведени податоци. Јас го дадов во комбинација со јаболко првпат а и така продолжив да го давам,во комбинации со овошје и зеленчук,така и го сметав за воведен.Премногу е леплив за да се дава како поединечна намирница,нема убава текстура кога е даден без ништо,а баш убаво излегува со јаболко.Јаболкото варено и блендирано оризот настрана подготви го и после додај во кашата, вака нема промашај.:)
    @Alishan30 најдов портокалова тиква после долго барање. :)Од Прилеп сум,тука најдов во една пилјара. Денеска ќе дадам првпат.Бидејќи е доста голема дел од неа ќе ја замрзнам на коцки.
     
    На Alishan30, Lovebug01 и Vojdana им се допаѓа ова.
  16. Mila_Skopje

    Mila_Skopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    2.640
    Пол:
    Женски
    Кај 7 станува и цица. Кај 9 е веќе кома, и во 10 јаде доручек, 125гр сигурно ама бара плус, еве нека е 150гр. 12 пак ми бара млеко, а кај 15ч ручече и пак за 1.5 саат млеко. Е сега ако не ми сака од ручекот, знае помалку да изеде, пример мала тегличка или помалце и порано бара млеко. Следен пат пред спиење кај 20ч. И секој ден е така со плус минус пола саат
     
  17. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Леле баш и јас доста барав, дали може да ми кажеш од која пилјара најде ако не е проблем?
     
  18. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    5.723
    @lavinija28 Мое Пазарче карши Палма шоп. :)
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Vojdana

    Vojdana Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.878
    Пол:
    Женски
    Вчера во ручекот за прв пат дадов обичен компир бидејќи во програмот пишува од 6 месеци...Компирот беше спремен на пареа заедно со морков и тиквичка и лажиче путер ама мислам дека вечерта имаше грчеви и се мислам дали е од компирот...
    Бататот убаво го поднесува ама овој обичниот не знам...
    Вие како поминавте со компир?
     
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Сме пишувале за компирот дека прави таква реакција и не се за од старт.
    Путер е млечен продукт. Се дава од 8+