1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Rossana

    Rossana Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    43
    Мојата керкичка е два ипол месеци и без проблем си испива по 160 гр. хумана на секои 4-5 часа :)
     
    На Mommytobe му/ѝ се допаѓа ова.
  2. matrjoska

    matrjoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Кога почнавте да му давате сокче на вашето бебе?

    moja kerka piese sokce od 4 meseca. prvo bistro,a posle i davav i kasesto.
     
  3. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    Кога почнавте да му давате сокче на вашето бебе?

    На син ми почнав да му давам сокце од полни 4 месеци.Најпрво од јаболка па морков и понатаму продолзив да му ги давам сите вкусови сто ги имаше на HIPP
     
    На LaLence му/ѝ се допаѓа ова.
  4. 2manydjs

    2manydjs Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    11
    Кога почнавте да му давате сокче на вашето бебе?

    Јас почнав да и давам од 5 месеци и тоа по малку 20ml на ден, иначе не ја доев, ако доите пред 6 месец не е потребно било каква дохрана, мајчиното млеко содржи се. Некој спомна едвај по 50ml на ден да пие, па тоа за почеток е и премногу. Еден мој совет до сите мајки да не брзаат многу со сокчиња или исхрана од 3,4 месец или пред 6 ако дојат, во стомакот сеуште не се создадени тие киселини кои можат да ја разложат дадената храна, така што можете само да го оптеретите стомачето и уште од старт да го пореметите метаболизмот на детето. За се има време верувајте, подоцна кога ке почне да разбира нема да можете да го одбраните од сокчиња, чоколади и други видови на нездрава храна, трудете се од старт да им стекнете здрави навики. Е сега секој по своја желба.. На почеток сокчето обавезно да се разредува со малку вода и доколку имате време, најубаво е свежо исцеден сок. Како за почеток прво се дава сок од јаболко, морков, круша и постепено се комбинираат овие продукти и се воведуваат нови.

    Кога почнавте да му давате сокче на вашето бебе?

    Месец па ако мислиш дека ти е гладно детето ке му дадеш млеко да пие, а не да воведуваш исхрана на 2 месеца, не дај боже може некоја беља да направиш, знаеш ли дека мандарината е алерген? Јас искрено не гледав на колку време ке и давам млеко, одприлика било на 3 сата, ама кога ке ми текне кога била толку мала се дешавало и почесто да и давам, ќе си осетиш зашто плаче, не знам од кај ти идејава да му дадеш дохрана. За било што прво мораш да се консултираш со педијатар, а и интернетот е многу добар извор на инфорамиции. Може млекото што му го даваш да не му одговара, може треба да му ја зголемиш дозата, не брзај.


    Модератор:
    Ве молиме не пишувајте две или повеќе мислења едно по друго. Наместо тоа, користете ја опцијата Редактирај.
     
    Последна измена од модератор: 25 април 2017
    На ВеснаПолитис му/ѝ се допаѓа ова.
  5. lelena

    lelena Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Кога почнавте да му давате сокче на вашето бебе?

    Kerkickata imase grcevi i tvrda stolica, pa na dva i pol meseci pocnav da i davam skce od jabolko na HIPP. Toa mnogu ni pomogna. Posle 1 mesec pocnavme i so ovosni kasicki. Inace do sega (1god 9mes) pie isklucivo bistar sok bez seker. Kasestite sokovi se stetni posebno za zabite.


    [mod-kirilica:Ddy818dj][/mod-kirilica:Ddy818dj]
     
  6. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Кога почнавте да му давате сокче на вашето бебе?

    Внимавајте со сокчињата, детенце од маало има 3 годинки, горните предни заби му се паднати од кец до четворка, од мн сокчиња пиење.
    Имајте на ум дека во секое сокче има шеќер, без разлика дали е свежо цедено сокче или купечко.
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. cuculce1984

    cuculce1984 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    6
    Кога почнавте да му давате сокче на вашето бебе?

    Јас на ќерка ми прв пат и дадов сокче на околу 5 месеци, само што она ни тогаш а ниту па сега (има 15 месеци) не сака многу да го пие повеќе сака водичка што лично мислам дека е подбро отколку да пие сокче без разлика дали е бебешко или како ние што пиеме
     
    На Lana del Rey и lolyta777 им се допаѓа ова.
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Кога почнавте да му давате сокче на вашето бебе?

    Јас почнав од 7-8 месеци ама не ми успеваше,а упорна бев :) . Не сакаше да пие додека да сватам дека бебушот не сака цуцла :D и не сака сок туку чај . Вистинско пиење на сок после 1 год. и ден денес, секој ден по 1-2 чаши сок (детски чаши) или чај. Зависи, индивидуално е само мојот случај... :lol:
     
  9. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Кога почнавте да му давате сокче на вашето бебе?

    На 6 месечна возраст кога почнав да му ги воведувам и овошните каши.
    До првиот роденден му давав исклучиво Хипп, а исто и јас му правев во соковникот.
    После првиот роденден почнав да му давам и од густите сокови чат-пат, иако настојувам повеќе да пие цедени, сепак оние од продавница содржат конзерванси, и големо количество на шеќери.
    Го имам за пример едно девојченце на 3 годишна возраст со поцрнети и 2 предни сронети запчиња токму од прекумерното пиење на сокови и засладен чај, па внимавам да не претерува со пиењето сокови, во цедените му ставам 1 лажичка мед, а чајот е научен од бебе да го пие незасладен.

    Според нашата матична д-р дневната количина на испиен сок не треба да надминува 200 мл!
     
  10. infinity

    infinity Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    Кога почнавте да му давате сокче на вашето бебе?

    на 5.5 месеци по 1/3 сокце хиип во денот а на 9.5 месеци 100% од портокал
     
  11. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Кога почнавте да му давате сокче на вашето бебе?

    На 4 месеци, но и варев јаболче и и ја давав водичката да ја пие. Првпат пробав хип сокче на 10 месеци и ми направим алергија, и од тогаш до денес пие исклучиво цедени домашни сокови.
     
  12. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.331
    Допаѓања:
    47.772
    Пол:
    Женски
    Кога почнавте да му давате сокче на вашето бебе?

    Може јас ќе ви изгледам ненормална ,ама јас почнав со давање сокови од 3 месеци.Моите деца се 7 и 5 години.Тогаш дававме сокчиња од 3 мес.,барем мене така ми кажуваа педијатрите,истите тие кои сега советуваат да не се дава ништо до 6 мес.Мене децата ми ги водеше Др.Јани од Систина и тој ми кажуваше како да се воведува постепено исхраната кај бебињата.Од 3 мес. сокчиња,од 4мес. овошни кашички,од 5 мес.зеленчук,а од 6 мес.месо(се тоа домашно и свежо подготвено) и постепено давање на жолчка од јајце.
    До година не давав грав и зелка,како и цитрусни овошја.
    Вода почнав да давам и чајче уште од третиот ден,т.е.одкога дојдовме дома од болница.
    Истиот начин на исхрана нас ни го давале и нашите мајки,колку што знам,па луѓето од нашата генерација се помалку склони кон алергии од денешниве деца.
    Според мене децата кои порано се дохрануваат,побргу и полесно ги прифаќаат новите вкусови.
    Секако доењето треба да биде пред се,јас едното го доев до година и пол,а другото само ми се одби порано.
    Малку забегав од темата,но сакав да ви кажам дека начинот на исхрана кај бебињата, кој до пред неколку години беше препорачан од педијатрите ,не може наеднаш да не чини и само до 6 мес да се дои бебето.

    Но ,сепак секоја мајка знае најдобро што му е потребно на своето бебе.
     
    На AnaMadam и petar-mihaela им се допаѓа ова.
  13. bibip

    bibip Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2011
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    101
    Кога почнавте да му давате сокче на вашето бебе?

    Ние со сокчиња почнавме на 4,5 месеци,исклучиво со домашни(свежо цедени, на почеток разредени со вода) не и давав нисто купено(кашичќи и сокчиња)имавме секакво овошје и зеленчук па и ги правев дома.
     
  14. causevsku777

    causevsku777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    12
    Кога почнавте да му давате сокче на вашето бебе?

    Со сокчиња и кашички, почнавнме на 4,5 месеци и никогаш не мерев колку треба што и како, колку му се јадеше на детето и пиеше толку и давав, и еве сега е 1 година и 4 месеци и е 13кг супер си е пу пу, се си јаде. Не практикував никави книги,никакви доктори, сметав дека една мајка знае што е најдобро за детето.
     
    На trouble му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kikus02

    kikus02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    14
    Кога почнавте да му давате сокче на вашето бебе?

    moeto since e skoro 8 meseci si cice uste ... i ne mu davam nikakvi sokcinja ... !!
     
    Последна измена од модератор: 25 април 2017
  16. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Кога почнавте да му давате сокче на вашето бебе?

    Со оглед на тоа дека не ја доев ќерка ми, почнав да и давам сокче на 4,5 месеци, а подоцна и овошни кашички.
     
  17. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Кога почнавте да му давате сокче на вашето бебе?

    Некаде околу 4,5 месеци почнав да и давам сокчиња, прво сокче од јаболко, а после една недела и дадов кашичка од јаболко.
    Искрено јас појма немав како и што да и` давам, се сеќавам и дека бев збунета..кога да ја дојам, кога сокче, кога кашичка...збунка бев целата... :lol: :$

    Кога се одби самата во шестиот месец, почнав да и` давам и зеленчукови кашички...купував или и` правев домашни манџички, зависи колку време имам, дали треба да одиме некаде и сл.
     
  18. al4e

    al4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2011
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    11
    Кога почнавте да му давате сокче на вашето бебе?

    На 5 ипол месеци почнав да и давам и тоа првин сокче од јаболко.
     
  19. chiccush02

    chiccush02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    10
    Кога почнавте да му давате сокче на вашето бебе?

    моето синче има 10 ипол месеци и уште не му давам сокчиња .. ме советуваа повеќе искусни педијатри дека сокчињата не се добри пред годинка .. повеќе сум за чајче ;)
     
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.882
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    Овошје

    Овошјето најчесто е прв избор за почеток на дохраната. Од 6-ти месец се дава јаболко , круша и банана.Не се препорачува рано давање на јагоди , малини , капини заради нивната алергеност.


    По препорака од педијатар , почнав да ја дохранувам керка ми со овошје од 5,5 месеци со јаболко , па со круша и банана и бидејки сите ги прифати ги измешав заедно и сега за сега така и ги давам. Или ден банана и јаболка па јаболка и круша.. Од седмиот месец ни кажа во јаболкото , бананата и крушата да додадам и малку сокче од цеден портокал.

    Зеленчук

    Зеленчукот е храна богата со многу витамини , минтерали , јагленихидрати , целулоза.Зеленчукот е важен за правилен развој на метаболизмот на бебето. Најпрво се почнува со морков , тиквичка и компир. Грав , грашак и лека не се даваат пред 12 месеци заради создавање на гасови.

    Ќерка ми ја дохранувам од 5,5 месеци со морков , тиквичка и компир , а наредниот месец ке почнам да и давам по малку спанак и брокула. За брокулата не сум сигурна од кога можам да и давам , педијатарот ништо не ми кажа :^)
     
    Последна измена од модератор: 25 април 2017