1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.708
    Пол:
    Женски
    Голем дел од зеленчукот е исто јаглехидрат. Особено варен. Компир, сладок компир, ориз, варено цвекло, морков, леќа, грашок.... се е јаглехидрат во различна форма.
     
    На H.VAGA, DaisyDream, Fenix05 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.161
    Допаѓања:
    56.588
    Пол:
    Женски
    Компир и сладок компир да, секако не давам житарка со нив. Со грашок и леќа комбинирам компир обично. Морков и месо никако не ми е целосен оброк. Ако нема компир му ставам кус-кус, просо, ориз, хељда... Ориз мене ми е житарка.
     
    На јolene му/ѝ се допаѓа ова.
  3. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.708
    Пол:
    Женски
    Не се разбравме :).
    Повеќе ми беше дека ј.х има во скоро секоја намирница во различна форма. Не мора да е само житарка.
    Оризот е житарка точно.
     
  4. Easter

    Easter Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2023
    Пораки:
    401
    Допаѓања:
    1.878
    Пол:
    Женски
    И ние сме 7+ , рано ни е за жолчка па ваљда затоа мислеше месо секој ден за ручек ...
     
    На Bannana му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.161
    Допаѓања:
    56.588
    Пол:
    Женски
    Јасно. Ама јас се водам по едноставно правило за ручек: зеленчук, протеин, јаглехидрат (житарка или скробен зеленчук), маслиново за масти. Зеленчукот (пример месо и брокула) нема доволно јаглехидрати за да замени житарка. На бебиња тоа најмногу им треба за раст. Знам дека ќе ги добие во други оброци, ама нема потреба да се изостават житарките од ручекот (кога нема компир секако, а не му давам тоа секој ден).
     
    На 1001Ana1001 и јolene им се допаѓа ова.
  6. Anngelss

    Anngelss Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2023
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Да се вметнам и погоре прашав, грашок каков давате и како спремате?
     
  7. Dimssi

    Dimssi Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2024
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Денес и дадов кајсија праска и житарка. Ама дојде кисела, што во тие случаи? Да и додавам нешто? Оти не ми ја јадеше.
     
  8. MartinaMM

    MartinaMM Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    701
    Пол:
    Женски
    Јас би додала банана за да дојде поблага.
     
    На Dimssi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Dpokahontas

    Dpokahontas Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    На 7 месечно бебе од што можам парчиња овошје/зеленчук да дадам сам да јади? Не јади сеуште количина а веќе скоро два месеци поминаа од како сме почнати. Си велам да пробам така можда ќе јади повеќе
     
  10. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.161
    Допаѓања:
    56.588
    Пол:
    Женски
    Најобичен замрзнат од фриком давам.
    Ко манџичка правам. Прво динстам кромидче на малку вода, па додавам компир, грашок, морков, и телешко ако давам дента. Телешкото ептен ситно го сецкам, другото го пасирам со малку од водичката. Кожичките од грашокот ги тргам. Се случува да остане некоја, на моето не му прави проблем, плука.
     
  11. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.345
    Пол:
    Женски
    Женски, бебе скоро 5месеци, веке 10дена како почнавме со вкусови. По 2 дена од еден вкус.
    Количински, д-р ни кажа околу две супени лажици. Јас му давав околу третина тегличка од хипп, таа ми е мерило ( од малите 125грама, значи 1/3 од тоа).
    Сабајле свекрва ми пола тегличка му дала (јаболко).
    Со кое темпо да одам? Дали ако јаде по пола тегличка, да давам или да намалам? И од кога да почнам со цела? Исто така, кога вклучивте ориз во кашичките, и од кога почнавте да мешате, пример јаболко+круша, ако веке ги имаме воведено (или барем едното да е веке воведено).
    Вода нудам со лажичка, ама ја плука, капка не голта.
     
  12. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.427
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Не е рано за жолчка. Таман е. На 6+ му дадов и жолчка и белка.
    Иначе моево не е баш љубител на јајце, единствено го јади со овес варена каша со банана и какао. Превкусно е.
    Моево 9 и пол месеци почна да јади кифлиња, козињак, бебешки смоки, бисквита има пробано. Сака парчиња, но ручекот уште му е блендиран заради месото, без месо и не ги јади баш кашите.
    Др, јадеше и ориз во тепсивче (од нашиот). Следно грав сакам да дадам, ќе оди изгледа уште летово в градинка таму ручекот бил ист како поголемите деца, значи манџи со лепче како попара му давале.
    @Trupko компир блендирам јас ама топол и топла кашата ја јади, не се тегни ако е топло, ако олади компирот не се блендира.
     
    На Easter му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Anngelss

    Anngelss Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2023
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Каков овес користите? И како го спремате?
     
  14. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    110
    Пол:
    Женски
    Можеш малку позрела банана
     
    На Dimssi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. 1001Ana1001

    1001Ana1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2022
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    94
    Имала ли некоја ситуација со исфрлување од јајце? Вчерс бебе проба прв пат 8,5м цело јајце, не забележав никаква реакција никаде. Да напоменам сабајлето рано касна 2-3 залчиња, па пауза од саат два, па му дадов уште малку. Немаше ништо вчера , денес забележав само на рамениците и малку под вратот како црвени точки. Не сум дала друго ништо ново. Бебе е радосно, со апетит нема никакви негативни други симптоми.


    Пс: иако има јадено павлака подолг период, денес изеде повеќе , не знам дали и таа би можела да направи црвени точки
     
    Последна измена: 29 мај 2024
  16. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    824
    Допаѓања:
    913
    Пол:
    Женски
    Da ne slucajno se ima izdolzeno porasnoto vo dolzina :?: i nie min mes malku kacivme bar jas taka mislev negde okolu 500 ama tuka bas prasuvav clenka mi rece mozno e da se ima izdolzeno deka normalno nemoze sekoj mesec isto da kacuvaat. Inaku jas davam po 3 pati na den vkus pocnavme so po 20 gr ovaa nedela 30gr na obrok jabolkata mislam deka cela teglicka ja izede vo denot mislam deka im e blagicko i povkuano za razlika od zelencukot i zatoa. Inaku probav da davam nov vkus nautro porucek da kombiniram od toa sto sne probale ama deka malku kolicinski jade i mi ide mn da frlam i sega ako eventualno mi ostane togas mesam, inaku planiram od utre da vovedam oriz sakav banana ama deka e blaga nimu posle da ne saka da mi jade dr i taman ke mozam so oriz da kombiniram poveke za da bide posita. Jas po ovaa tabela se vodam od ovdr ja simnav Screenshot_20240514_112059_Facebook.jpg
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  17. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    8.359
    Пол:
    Женски
    Vrukici da ne se
     
  18. Mari_em

    Mari_em Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2023
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Ова повеќе ми звучи како да се вруќици. И нас ни се појавуваат перидов баш на тие делови околу вратчето и раменцата кога е де топло де ладно па човек да не знае дали долг или краток ракав да му стави на бебе.
     
  19. Mandela

    Mandela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2022
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.640
    Пол:
    Женски
     
    На Dpokahontas му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.427
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Од жешко му се. На моево исто така му се сега тој предел, сма многу се поти таму кога спие.