1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Easter

    Easter Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2023
    Пораки:
    401
    Допаѓања:
    1.878
    Пол:
    Женски
    Смеам да воведам пилешко преку готова купечка каша?
     
  2. Butterfly30

    Butterfly30 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2024
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Да , педијатарот ми кажа ако не можам да најдам домашно подобро купечка каша
     
    На Easter му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mom's_life

    Mom's_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2021
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.919
    Пол:
    Женски
    Сите различно прават нема едно правило. Овошје домашно произведено не варам блендирам и давам, купечко да. Зеленчук варам :)
     
  4. Mari_em

    Mari_em Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2023
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Ние за неколку денови сме полни 6 месеци.

    На оваа возраст кога се стигнува до 120гр 130гр се смета за цел оброк.

    Досега сме вовеле се' што имаш наведено плус кајсија, праска, брокула и ориз. Ориз од бебешкиот на Hipp. Бидејќи му ги спремам кашичките сама, ориз место 3 до 4 лажица додавам по една или две колку да постигнам подобра конзистенција. Слободно мешај, никаков проблем досега сме немале. Го мешам и со овошје и со зеленчук. Се случува количината да ја јаде на двапати во текот на денот но бидејќи активно цица, не го форсирам многу и оставам според потребата да му биде додадена храна. Палента ни е следна за воведување па веројатно и таа слично како оризот ќе ја користиме.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mari_em

    Mari_em Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2023
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски

    Нас ни е посочено до осми месец ако може да бидат и овошјето и зеленчукот обарени освен авокадото и бананата
     
    На misli_si му/ѝ се допаѓа ова.
  6. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    386
    Пол:
    Женски
    Da nekogas I mesam I jas od tie, Sabajle I staviv od hip edno mesano so kokos. Ama mi se iskaka, niz cel Stan se raznesovme, deka pa I peleni gakicki I probuvav, I propustija :))) lom.
     
  7. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    913
    Пол:
    Женски
    Ние од пред месец некаде почнавме со вкусови, педијатар ми рече неколку пати на ден да и давам јас давам 3 пати со што веќе стигнавме до 100гр на оброк. Е сега за да биде оброк треба пола бар кашичка да е ориз,палента и сл или пошто ориз ми јаде само со нешто испробано не ми се ризикува со нов вкус да и давам дека најверојатно нема да го јаде. Јас и мешам пробан со нов дека ко и давам само нов се мрште и неке тек дури на3тата ден. Од наредна недела здеавје планирам палента може било која или има специјална некоја бебешка?
     
  8. Dpokahontas

    Dpokahontas Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Просо какво давате, од каде купувате?
     
  9. Easter

    Easter Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2023
    Пораки:
    401
    Допаѓања:
    1.878
    Пол:
    Женски
    Од Дм на Биокосмос.
     
    На DaisyDream и Dpokahontas им се допаѓа ова.
  10. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Јас земам на холе со 3 жита ориз,просо и пченка
     
    На Dpokahontas му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    1. Како подготвувате палента? Колку водичка, колку палента? Купувате ли некоја посебна?

    2. Освен стандардните вкусови јаболко, компир, тиквичка, морков итн што можам да воведам друго за 6++ бебе?
     
  12. mmacichka

    mmacichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2015
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    338
    Пол:
    Женски
    Кога можам најрано да воведам кравјо млеко кај бебе, сакам да ја одбијам бидејќи треба да тргнам на работа а ад не прифаќа никакво..
     
  13. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Од 1 година се препорачува најрано.

    Јас купувам на хип палента.

    Со првото пазев што давам ама во стандардниве кашички гледам има црвен домат, модар домат,краставица,целер,пашканат,кромид,цвекло. Од овошје аронија,малина,капина, шмукалчињата од дм сите и давам сабајле ги мешам со житарка само не и давам со глутен зошто е интолерантна.
     
  14. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    386
    Пол:
    Женски
    Kako se voveduvaat mlecni proizvodi, mleko? 7++ sme I treba da pocnam. SO sto gi kombiniravte?
     
  15. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Урда ама со најмалку сол барај. Можеш на сабајле со палента да даваш или к.млеко, јогурт да ставиш. Само со спанаќ и риба не мешај млечни производи. За друго како сакаш така комбинирај. Можеш и со овошје како овлшен јогурт да дојде. :)
     
    На misli_si му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dimssi

    Dimssi Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2024
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Урда од која земате?
     
  17. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Порано имаше во кам една ама мислам дека на Хомоље е најдобра. Јас не земам зошто алергична е малата на кравјо па малце сме редуцирани со храна.
     
    На Dimssi му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Trupko

    Trupko Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2024
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Бебушите ни се тука негде по воздраст. Јас и ја давам онаа старата палента од ние кога бевме деца, со детето што јаде на слика

    Јас и дадов и јогурт со палентата и сакам сеа и спанаќ да и дадам. Кајсија, слива, праска, цреша, тиквица, брокула. Планирам на 7 и месо да и давам.
     
  19. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    386
    Пол:
    Женски
    А има ли врск тоа козја кравја овча, имаме козја домашна без сол, ама не знам дали смеам козјо. И палента која ја земате? Уште не сум и дала, досега и правев со тоа хип пченкарно, ама тоа ми корне како на прашок, јас тоа не би го јадела... и хип три-четири вида брашно што се. Овесни и давам од тие од кам и ги варам, немаат ништо додадено сол адитиви... и ориз си јаде обичен, немала мака. Спанаќ не сум и дала не можев да најдам на пазар, а имало некој беби спанаќ ама и тој не сум го нашла, риба не сум и дала мислам рано дека е. Не знам кога се воведува ама уште сме кај месата, завршивме со телешко, сега пилешко, мисиркино понатаму, чисто колку да проба, не бива па после се мисирки ќе јадеме, кој јаде тоа :)
     
    Последна измена: 13 јуни 2024
  20. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Нема врска само да нема додадено сол во урдата. Јас не давам зошѕо е алргична иначе би дала урда. Од палента најзадоволна сум на др еткер за 2 минути се вари на големиот па и за нас од таа правам.
    Риба покасно дај мада од 9м во градинка се и свашта им даваат. Сок од портокал и други работи така да се давај си. Леќа црвената е полесна за варење па таа ја користам јас за бебе. Беби спанаќ имаш во кам во фрижидер им стои. Јас сум повеќе за пилешко и телешко. А во градинка им даваат мелена јунешка кртина.
     
    На misli_si му/ѝ се допаѓа ова.