1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Anngelss

    Anngelss Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2023
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Спанаќ како приготвувате и со што го комбинирате?
     
  2. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    456
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Фала ти на одговорот и што пак се активираше, те немаше некое време. Ќе и дадам накај 9 риба здравје, нема да тргне од 9 во градинка, белким од 10 ќе ја примат. Крај на август рекоа ќе објават а она тогаш ќе има 10 м
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.476
    Допаѓања:
    9.466
    Пол:
    Женски
    А колку количински ставаш вода а колку палента? Немам осет за таа возраст колку да и давам..

    За појадок користиш палента така? Зошто за брзо планирам појадок и ручек да и воведам..
     
  4. Trupko

    Trupko Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2024
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Да да за доручек, претежно со јогурт го мешам. Не е некој јадач мојава па и правам една ипол до две лажици супени палента со околу 150-200мл вода. Со филџан мерам не до горе полн. Не знам дали одговара но така и гризот и го правам и ми доаѓа како океј смеса.
     
  5. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.476
    Допаѓања:
    9.466
    Пол:
    Женски
    Мојава фала богу до сеа сè што и дадов си јаде, се надевам и со следниве јадења ќе биде иста.

    Ауу гриз, леле јас колку сакам, тој смеам да го давам сеа? Исто со водичка само го спремаш?

    Сори на досада, тек сеа почнувам со нови вкусови од хранава што ја наведов па да знам како да терам.
     
  6. Trupko

    Trupko Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2024
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    И имам дадено некплку пати и гриз со овие купечкиве каши и мешам. Исто така и пригптвувам. Заборавив да напоменам ставам и малку маслиново во водата на варење чисто за вкус. И поубаво е. И мешам гриз со секое овошје.

    Е сега бебе сака да јаде, ама тоа што и се јаде. Ја приметувам сака повеќе парчиња да јаде, сама да држи, да си топи. Кој ја гледаш мераци, мљацка, отвара уста ам прави. Со лажичката на почетокот кога и давав вкусови отвараше уста, сега јаде но повеќе се тегне за парчиња.

    Оф топик на нашата конверзација, ако некој има искуство со случај како мојов нека пише.
     
    На Cherry blossom89 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.105
    Допаѓања:
    13.293
    Епа можеш малце да одговлечиш со рибата не е зорт. Со првото пазев ептен со јадењата со второво не, фала богу оваа ги јаде домашните каши. Давам 2 дена телешко, 2 дена пилешко 1 ден мисиркино и 2 дена само зеленчук. Едино што давам за пиеше сок од слива ама го разредувам со вода и 3 дена и трае. Во случај да и е по мачно па да се искака. Али во глобала се давај да јаде ако нема мака секако во градинка имаат грав,зелка,леќа нешто што потешко би се варело али се даваат.
     
    На DaisyDream и misli_si им се допаѓа ова.
  8. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.105
    Допаѓања:
    13.293
    Или само со зеленчук можеш со морков ориз спанаќ и кромид и маслиново. И можеш и телешко месо да ставиш. Можеш и со палента да го искомбинираш. Јас го варам со другите зеленчуци ама не го оставам одма туку 15мин се варат другите работи па после тоа го додавам. Пред некој ден и ставив рукола 2 ливчиња се изнајаде дете дека има вкус како на лук :)
     
    На Anngelss му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    677
    Допаѓања:
    705
    Пол:
    Женски
    Vi se ima li sluceno da vi povrati dokolku e prejadeno od kasa? Imeno beba e 5ipol meseci od start davam po 3 pati na den kasa taka mi rece pedijatar pocnavme so 10tina grama i nagolemuvavme. Pred 2 nedeli ko bev na kontrola ja prasav ona rece kolku saka tolku davaj i ama mi e strav poveke sega sne na 120 gr na obrok. Ne i davam prv pat oriz ili praska i banana ama jadese kaj 2 izedi 120 pred spienje kaj 3 ispi 40ml mleko i od ko stana kaj 3i40 ispovrati se od kasata. Vajda ja prejadiv deka e oriz i sig i bese potesko i baska mislam loso ja fanav od krevetce ko ja zemav
     
  10. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.692
    Допаѓања:
    65.720
    Пол:
    Женски
    Јас со првата се водев по 4-5 лажички колку да проба месец дена и подле тоа воведов оброк. Сегс со втората ќерка ќе терам исто така. Може да ти се прејала
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.105
    Допаѓања:
    13.293
    Си ја прејала во рок од саат време она изела 160гр. Се зависи од дете до дете колкав му е желудник. Ама оризот држи ситост. Кога даваш храна нема потреба после саат време млеко дури после 3 часа.
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.615
    Допаѓања:
    3.549
    Пол:
    Женски
    И јас да прашам неколку работи 8-|
    Бебе е 5++.
    Има околу 3 недели како почнавме со вкусови. Веке почнуваме со оброк, 120 грама спремам. Ама бебе јаде половина од тоа, значи околу 60, и мислам не сака повеке, затоа што губи интерес, и потешко ми оди хранењето и престанувам.

    Прашањето ми е, дали да давам на два пати по 50-60гр или доволно е еднаш, колку јаде толку.

    Прашање број 2, за вода.
    Си цица он стандард. Вода нудам после оброк 10тина минути, не сака. Со лажицка плука, гадни фаци прави. Со шише не сака. И со онакво со силиконско клунче пробав од Дм на Бејбилов, и со тоа не иде. Чаре? :?:

    И прашање број 3 финално за главна награда :D
    Не е какан скоро 3 дена. Знам не е страшно, ама пред кашиве немаше мака. Дали да укинам пробиотик и дали смее да сварам сливи, да му дадам од водата како сок да пие? Или на Хипп од слива сокче да земам?
    Мразам сокови за деца од дното на душата ради кариогени што се, ама ај уште нема заби :drunk:
     
  13. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.476
    Допаѓања:
    9.466
    Пол:
    Женски
    И да даваш на 2 пати, не гледам да е нешто страшно. И мене ми се случувало да и давам, си каснувала пак. Според мене, треба да ги учиме убаво да си јадат количински па нека е и на 2 пати.

    За пробиотикот и ја давав до пред 4 5 дена, педијатар ми кажа да прекинам, да дадам неколку дена пред одмор и на одмор.

    За вода, и мојава нешто голта, нешто плука, чудна и е, од шише пие..не е воодушевена нешто баш, ама и нудам по 2 3 пати во ден. Биди само упорна, штом си пробала повеќе начини, ќе си пие понатака.

    Јас и дадов кашичка од слива, убаво си какаше, јес да она нема мака со какање, секој ден кака, ама чисто како вкус и дадов да проба од слива. Пробај со кашичка ако не, па ако нс бива пробај со сокче.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Trupko

    Trupko Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2024
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски

    1. Исто и мојата. Се водам по теглички од каши ама дел јаде од сабајле, дел и го давам покасно. Највеќе ми има 90гр изедено одеднаш.

    2. Јас и нудев цело време, и го оставава шишето да си игра, колку испие испие. Сега гледам пие, си голта убаво. На почетокот не реагираше, ја пушташе низ краевите од устата, па се навикнувавме. Како за дете што не држи цуцла и не пиеше ништо од шише добра е. И дадов и ја од чаша со клунче но мн и трчеше, се правеше утоп и продолжив со обично шише.

    3. На почеток ми какаше на два дена, освен пробиотик не и давав ништо. Продолжив да и давам цело време. Сега кака секој ден, некогаш и на два. Потешко и оди ама добро е. Пробај со каша од слива, ако не бива дај и сок. Не почнувај со сокчиња, ги сакаат благите работи па да не се навикне.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.105
    Допаѓања:
    13.293
    Најчесто може да не кака ако јаде ориз,компир и такви работи. Нешто што може да кака и лесно сварливи се батат,палента во замена за тие две. Се зависи што даваш доручек или ручек. Ако даваш доручек комбинирај преку еден ден во овошјето слива да има макар и тегла да е. Јас и комбинирам 1 тегла слива со палента и после јадење одма се кака. Исто во меѓувреме дај и сок на хип или бебевита со малку вода помешано и чувај во фрижидер јас така 3 дена и давав и се какаше секој ден ради сокот. Немој да мислиш дека ради тоа што нема да пие сега сокови што се на природна база утре кога ќе има 2-3 години и ќе пие браво сокови зошто ќе фати да ти се мава од земја зошто другите 10 деца јаделе кроасан и сок а тоа не нема да има проблем со заби. :D

    За чашка можеби ќе сака потврда варијанта на томи типи 4+ клунче чаша.
     
    На Carolin., Trupko и DaisyDream им се допаѓа ова.
  16. Mari_em

    Mari_em Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2023
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    1. Слободно дели го оброкот на два дела и следи ја неговата потреба за цицање. Веќе и сами покажуваат кога им е доволно храна а кога им треба цицање

    2. Вода нуди му после оброк. Ќе засака после неколку обиди. Пробувај и лажичка и чашка па ќе видиш кој начин ќе го прифати

    3. Дали имаш воведено слива? Сува слива? Ако немаш пробај воведи а слободно можеш и водичката во која се вари да му ја дадеш во шише. Пробиотик не би прекинувала
     
    На Carolin. и DaisyDream им се допаѓа ова.
  17. Butterfly30

    Butterfly30 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2024
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Дали прво се воведуваат млечните производи или месо ?
     
  18. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    677
    Допаѓања:
    705
    Пол:
    Женски
    И јас нешто да прашам од поискусни, дека вчера веќе напраив една грешка и неку да повторам.
    Јаде по три пати околу 120гр. Вчера ми озеде 120 ориз праска и банана ама од како стана повраќаше дека сиг ја прејадив пошто не е исто само овошје или зел и ориз дека мн повеќе држе ситост ама бидна. Прашањата ми се:
    1 Доколку правам ориз пак колку да и дадам или пример планирав утре паалента да и дадам колку да и спремам не сакам пак да повторам исти случај со прејадување
    2 доколку пичнам пример да и делам еден оброк на 2 пати додека е будна да и давам нели правам лошо така у смисла да не се дојадува и после во навика да и премине попто со млекото така правев немаме никаков ред со јадење како др пример на 3 саати
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.479
    Допаѓања:
    319.594
    Пол:
    Женски
    3 пати на ден јаде по 120 грама на 5 месеци?
     
    На Mari_em и IRBBB им се допаѓа ова.
  20. Ddevicca

    Ddevicca Активен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2023
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Kakvi makaroni prv pat dadovte?