1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    8.358
    Пол:
    Женски
    Ama podole pisuva deka toj seker e od organsko poteklo t.e od samoto ovosje.
    Ovie Nutrino apla rafiniran seker. Koj gi znae :worried:
     
  2. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    8.358
    Пол:
    Женски
    Tie pa mi se somnitelni nekako, nemaat deklaracija ko sto znam....
     
  3. Mandela

    Mandela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2022
    Пораки:
    1.039
    Допаѓања:
    1.636
    Пол:
    Женски
    Имаат, како може да немаат. Низ цела Европа се продаваат.
     
    Последна измена: 18 јуни 2024
  4. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.692
    Допаѓања:
    144.986
    Некои имаат декларација, некои не.
    Јас се држам до дм бејби лав, хип. Нешто увозно. Сум дала и нешто со шеќер, некаде по грешка, некаде знаејќи.
    Јаде и од брат и, т.е проба.
    Па ништо чудно кај нас по нешто и на црно да се носи, па не е декларирано. Не дека се лоши.
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mandela

    Mandela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2022
    Пораки:
    1.039
    Допаѓања:
    1.636
    Пол:
    Женски
    Јас во Франција ги имам купувано, имаа декларација.
    Е тука кај нас немам земано, не сум знаела дека без декларација увезуваат.
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    Дали се добри holle? Следна недела почнуваме, па се мислам сакам дома да правам ама па кај да знам јаболки, круши, праски дали се добри, од кај се, со што се прскани...ваљда готовиве каши подлежат на повеќе контроли па се подобри за старт или се лажам?
     
  7. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.692
    Допаѓања:
    144.986
    Да и нив исто. Нешто од Бебивита давам. Секако минуваат низ контрола на квалитет.
    Бебка моја само готово јаде. Не сака домашни. Не знам дали е добро или лошо ама за мене олеснително.
    Да почнеме со парчиња, ќе правам дома.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. n0Limits

    n0Limits Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    super e rasporedov, mozes otprilika da ni napises vo kolku casot davas sekoj od ovie obroci?

    i dali noknite obroci samo bebeto si gi isfrli ili vie nekako gi trgnavte?
     
  9. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    8.358
    Пол:
    Женски
    Kaj nas znam deka nemaat, za niz Evropa neznam normalno a ne me ni interesira koga jas od kaj nas kupuvam.... Fakt e deka eden ist proizvod vo Evropa e eden kvalitet kaj nas drug.
    Isto i jas hipp i hole samo koristam, nesto i bio od dm. Kupuvam od Zegin i Dm. Ova Nutrino maz mi go kupil i procitav. Jas obavezno citam deklaracii za bebe, navika od golemiot bese alergicen na mleko i dr raboti pa morav da citam sostav na se.
     
  10. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    8.358
    Пол:
    Женски
    Eve sega znaes :D Jas Belina ic ne ja sakam. Na primer imaat neli adaptirano i deklarirano e kako kozjo, a ustvari vo sostav im pisuva kravji protein (facepalm)
    Uste pred godini koga se otvori tuka i prodavaa kozmetika site se zaletaa demek wow neznam sto e, ajde zemav i jas eden losion, nikakov, vo kanta otide. Vrska si nema spored mene.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Macimaxi3

    Macimaxi3 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2023
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Имам прашање уште малце ке му воведам цврста храна бидејки немам доволно време фа му правам дома дали се добри кашите на хип да ми препорачате.
     
  12. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.342
    Пол:
    Женски
    Podeleni mislenja imas.
    Dali se dobri bog znae. Demek dobri se.
    Jas davav i kupecki, nekogas pravev doma, zavisi sto trebase da dadam i dali ima sezonsko. Kupeckite poveke mi gi jadese (Hipp konkretno), zasto-ne znam. Dali dodavaat sekjer ili droga nekoja :rofl:
    Sega veke gotvam, kupuvam samo ako sme zaglavile nadvor i ne sum stignala da napravam.
    Mozes da kupis nekoja za pocetok, kolku da vidis konzistencija. Primer, jas pocnav so morkov, i nikako ne mi go jadese doma zgotven. Posle kupiv. I sfativ mnogu deka mi bese gusta.

    Inaku vreme e potrebno mnogu malku. Barem sega so vkusovi, edno ovosje/zelencuk go varis i blendiras. Nema filozofija. Jas koga ke staneme varam. Posle prva dremka blendam i jade.
     
    На Kikikikiri0405 и misli_si им се допаѓа ова.
  13. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    Да улетам, блендаш без водата каде се варело или се додава млеко, да молзам?
     
  14. Macimaxi3

    Macimaxi3 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2023
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Докторката ми рече да му правам дома ама мислам со купечки да почнам, будејки нрмам време сама сум по цел ден сака во рака а ако имам време понекогаш кога ке знам кое овошје или зеленчук го јаде и дома кр му правам од тоа.
    Барем засега така мидлам дека е добро посоветувајте ако некаде грешам.
     
    На misli_si му/ѝ се допаѓа ова.
  15. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    385
    Пол:
    Женски
    Во принцип не треба да се блендира, туку пасира со вилушка, за да се научи да џвака, да има мали грутчиња. Инаку само ќе голта и така и ќе се научи да јаде. Може со водата што е варено, може и со млеко како ви одговара така, и бебето како сака, ама гледајте што побрзо да биде со водата, а најизменично да пие млеко. Чисто млеко, па оброк... купечки некупечки кога како, почнав со купечки чисто да видам како што... сега гледам што има на пазар и домашни правам оти купечките и се малку, а тие големите тегли 200 гр не ми одговараат комбинациите некако ми се чудни па си правам по мое...
     
  16. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    1.567
    Пол:
    Женски
    Јас да се умешам до сега 10мес не сум му ставала АД во било која каша, ниту овошните зошто формулата тешко мириса и не сакам да му ги маскирам јадењата со млеко. За мајчино млеко не знам дали има јак вкус.
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.393
    Пол:
    Женски
    Додека бебето спие ке излупиш едно јаболко и ке го ставиш 3-4 мин да се обари.Или бебето на земја спушти да си игра и готово.
     
  18. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    1.567
    Пол:
    Женски
    Најдобро е правено дома. Вкусот на купечките и домашните не е ист. Сите сме кнап со време, ќе го ставиш во хранилка, количка нека те гледа што правиш..
     
    На Macimaxi3 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    385
    Пол:
    Женски
    Ич да не се нервираш почни со купечки и ќе видиш дека не се некоја филозофија па сама ќе си продолжиш со домашни. После кога ќе почне со житните уште полесно. Само вариш вода и мешаш. Можеш овошјето во истата вода да го ставиш и после со пасираш и мешаш. И чекам да се олади. Најголем проблем е стравот и вербата во себе, ништо друго. А бебето учи го што побрзо само да си игра и полесно за тебе и подобро за него, оти така учи. Во раце ништо нема да научи... (да седи да игра да чази да оди...)
     
    На Macimaxi3 и Kikikikiri0405 им се допаѓа ова.
  20. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.342
    Пол:
    Женски
    So vodata. I toa ne cela, malce stavam , pa ako treba dodavam.
    Utre pire od kompir i morkov, pa ke dodadam mleko bas ke probam.
    I so oriz bi probala mleko. So znam, mislam nekoj raboti ne odat so mleko. Kao sliva i mleko. Ili brokula i mleko :D
    @misli_si Jas probav pasirano, ama nie na 4ipol meseci pocnavme, i mnogu mi bese mal, ne znaese so se desava. Od 6 planiram so parcenca i pasirano zdravje.
     
    На misli_si и Fenix05 им се допаѓа ова.