1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. KiviOdMaldivi

    KiviOdMaldivi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2018
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Мајки дајте идеа за ручек со цвекло,7+ сме
     
  2. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Телешко,морков,компир,тиквица и цвекло.
     
    На KiviOdMaldivi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.216
    Допаѓања:
    6.622
    И јас почнав вода да и,давам ама некако не сака многу. 15мл испи денеска. 5 и пол месеци е. Бидејќи почнавме со кашички затоа почнав да давам инаку на цицање сме. Не може да изеде 100 грама а да не сака вода. Ми е страв со столицата да не си напраиме проблем.. со сокче од хип јаболко мешана водата ќе ја испие а само вода не. Ама јас сакам чисто само вода да ја научам.
    Колку време треба да помине од цицањето за да и дадам каша? Прашувам за да може да ми јаде повеќе. И исто прашање, после колку време од кашата, ако изела 100грама и повеќе после колку време да и дадам да цица?
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    819
    Допаѓања:
    913
    Пол:
    Женски
    Pa mislam i odlicno esto pie tolku voda tuka nekade sne i nie so mesecite nedela plus beba voda nekolku goltki na den edvaj so macenje ko ke oseti deka e voda ne mleko sama go mava siseto :D inaku i mene me interesira kako vi e rasporedeno jadenjeto nie nekako uste nemame red so 3 dremki dodeka se naviknime i se e koga ke stignime tie 100tina grama naednas i gi davas ili rasporedeno i od kakvo sise davas voda sakav od tie od dm da zimam da me slucajno ke saka taka da pie
     
  5. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.216
    Допаѓања:
    6.622
    100gгр и ги давам како еден оброк и тоа е тоа, еден оброк имаме. Сепак е 5 и пол месеци.:) вода давам од шише на чико серија ,natural feeding. Тоа шише е бидејќи цуцлата е имитација на дојка и за да не се разликуваат тие две работи многу.:)да не се одвикни де.:) засега успешно е користењето,цицач е.:) ама тебе нема да ти менува многу бидејќи како што прочитав претходно на измолзено млеко сте.
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    За вие што купувате готови кашички со воведени намирници имате во дм пире од јаболко и банана, круша и банана, манго со јаболка и уште едно 360 гр за 89 ден.
     
    На DaisyDream и Butterfly30 им се допаѓа ова.
  7. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.563
    Допаѓања:
    16.856
    Пол:
    Женски
    Јас дадов риба пред некој ден и тоа ми се мавна од глава. Синоќа вечераше лубеница, како слатко јадеше :lol: цел беше лом после тоа :D

    Кажете ми печурки дали давате или не? Ако да од кога и какви?

    Ново откриено јадење и омилено му е пиперка со јајце и козјо сирење, мислам секој 2ден му правам и мав го прави. А лесно ми е и јас јадам од истото:D
     
    На l-a-d-y-di му/ѝ се допаѓа ова.
  8. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    6.094
    Допаѓања:
    50.284
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми е 2 години и сеуште печурки не сум дала.
    Мислам прочитам после 2 години се давале колку е точно не знам.
    Баш сакам и јас да знам да пробам да и дадам дали ќе ги јаде.
     
  9. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Јас печурки имам дадено со пица. Конкретно таму ставаат од свежите печурки.
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  10. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    1.567
    Пол:
    Женски
    Како го проготвуваш за него? Со леб ли јаде?
     
  11. #£¥₩

    #£¥₩ Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2023
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    5++ сме со кои кашички почнавте на оваа возраст?
     
  12. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.177
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    Јас почнувам неделава, јаболче,круша,слива,праска,сладок компир,....тие по ред ми ги пиша педијатарот
     
    На #£¥₩ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.563
    Допаѓања:
    16.856
    Пол:
    Женски

    На маслиново масло по пропржувам пиперот потоа ставам јајце и со лебче и сирење си јаде
     
    На atz1995 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. n0Limits

    n0Limits Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Dali mozete da mi predlozite idei so sto da kombiniram proso? 5+ meseci:)
     
  15. Trupko

    Trupko Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2024
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Мајки по колку грама месо им давате во оброк? Сакам да воведам и истовремено да замрзнам месо, па ме интересира колкави парченца да сечам? Инаку сме 6+++.
     
  16. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.897
    Допаѓања:
    12.262
    Пол:
    Женски
    Јас сум ставала по 50тина грама. Ќе земам месо од пола кило и гледам да го пресечам на 10 еднакви парчиња, ќе го сварам и замрзнам варено. Кога се прави ручек, ќе го пуштам заедно со зеленчукот да се вари, додека тоа се свари месото е одмрзнато.
     
    На Trupko му/ѝ се допаѓа ова.
  17. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.342
    Пол:
    Женски
    Мајки мили, откако почнавме со кашички, се мачи со стомачето малово. Кака по една брбушка секој ден :D така сува, и еднаш неделно бомба има, poopsplosion баш, тоа тече насекаде. Давам и слива круша, ама нема некое фајде. Вода по 15-20мл мах во денот пие, на доење сме.
    Уште една недела ке има полни 6м. Со дохрана почнавме пред повеке од 1 месец.
    Ноќе се буди се грчи и ќе прдне само, па едвај ќе презаспие. До кога ќе се акомодира и адаптира мешево негово?
     
  18. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.216
    Допаѓања:
    6.622
    Помогни му да се искака така што ќе правиш масажа на стомаче со кружни движења. После тоа нозете во вис држи му ги 10тина секунди, и би требало да делува. Кај нас делува, се најдовме во ваква ситуација 2 пати. Ама немаше долго време поминато од последното какање, може 2 дена. Ние мајкиве одма паничиме. Давам редовно крша, слива..
    Просо почни во зрно да даваш (киснето од вечер) позитивно делува на столицата.:)
     
    На DaisyDream и Fenix05 им се допаѓа ова.
  19. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    763
    Пол:
    Женски
    Вака за првиот вкус му правев дома 2 дена да проба ама не ми изгледаше смесата океј па ќе купам после тегличка чисто да видам како изгледа кашата и секако ќе му дадам од истата. Денес ќе ни е 3 ден како пробуваме,после колку време од отварање на кашата смее пак да јаде од нејзе он вака си покажува интерес не одбива, си отвара уста, си шматка слатко мада чисто сумљам (ако трае цел ден) дека цела ќе ја изеде пробувајќи по некое лажиче или многу ќе му е? И дали у фрижидер или собна темп?
    И дали да му давам се дур зинува или точно неколку лажички? И по колку пати во денот? Педијатар ми рече да цица па 1ч после каша овој 1ч му е ww :rofl:

    А и уште нешто какна малку зеленко дали дека јаде и друго освен млеко? Пс според пооп колор на гугле вика дека кога почнуваат со јадење може да им биде зеленкаста:)
     
    Последна измена: 24 јуни 2024
  20. kozuf

    kozuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    327
    Мајки што ги храните бебињата по блв, дали 3те оброци им се такви, да траат по 20 минути и плус миење чистење после на цел хаос?

    Мајки што не ги храните по блв, колку време ви трае еден оброк и дали немате после никаков хаос за чистење?

    Како и да пробам, и јас да и давам кашичка лом се прави, а ако ја оставам сама да не зборам. Се тоа супер ама 3 пати на ден немам време. Совет?