1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.177
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    Фала на одговорот мила, ова ми прати другарка од Хрватска таму вака им давале препораки педијатрите
    Messenger_creation_b4c475f7-40da-4f1a-8dd2-9f0c292b054e.jpeg
     
    На DaisyDream, Nataliii, BoNaNa123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Фалаа мила, ќе ми се најде :*
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Thor

    Thor Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    802
    Пол:
    Женски
    Може ли беби спанаќ да дадам и со што? Некако не ми оди со оризот на хип
     
  4. BoNaNa123

    BoNaNa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    270
    Пол:
    Женски
    Мајка и ние сме неуки на оваа тема. Мене педијатарот ми напиша список по ред што да давам, морков, ориз, јаболка, тиквица, круша, значи наизменично зеленчук, овошје. Ориз пробавме не го сака, зедов готов на Хип, но не го сака за жива глава. Јас давам 3 4 лажички, обично после прва дремка, околу 12, 1 (бебе ми спие до 9, 9 30) па така му доаѓа. Вода и моето не сака му нудам кога како, се мршти плука се надевам ќе ја засака. Откако ќе проба вкус после половина час давам млеко. Не знам и јас како да зголемувам доза, како да воведам цел оброк кога сега само пробуваме, дали откако ќе испроба се па веднаш цел оброк, да не му дојде многу. Инаку јаболка зедов готова на хип, и ја давав 3 дена така пишува да се употреби до 3 дена.
     
    На Nataliii и Fenix05 им се допаѓа ова.
  5. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    420
    Јас мешам, давам и овошје и зеленчук, до сега нема проблем, прифаќа се :D само да не е млеко :D.
     
    На Fenix05 и BoNaNa123 им се допаѓа ова.
  6. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.441
    Пол:
    Женски
    Да, можеш со јајце и нешто млечно, можиш во проја, можеш со палента и урда/кисело млеко.
     
  7. Trupko

    Trupko Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2024
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Јас денес и дадов со палента и грчки јогурт, бога ми се изнајаде. Пробај.

    Едит: планирам проја да направам, да ставам, па ќе видиме.
     
  8. Thor

    Thor Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    802
    Пол:
    Женски
    Утре прави 6 месеци, за проја и јајце ни е рано а и млечни продукти немам воведено но ќе пробам со палента само. Фала!
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  9. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    8.358
    Пол:
    Женски
    Kako pravis so palenta? Jas so oriz davam.
     
  10. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    420
    1.Како давате нов вкус? Мешате со веќе нешто воведено или посебно? Пример утре сакам да и дадам сладок компир, може ли да го измешам со тиквица?
    2. После колку време од пробување вкусови воведовте оброк? Заинтересирана е за јадење, денес изеде 90гр каша од јаболко, кога јадиме ние и она отвара уста :D
     
  11. Trupko

    Trupko Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2024
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Ако е бејби спанаќ го сецкам поситно, го обарувам додека врие вода, цедам и додека се вари палентата го ставам дирекно. А со замрзмат ако немам свеж, го одмрзнувам исто во вода додека зиврие, го цедам и дирекно пак во палентата.

    Го мешам дирекно со јогуртот и сака да јаде, некако без јогурт, не ми иде спанаќот.

    Едит: го воведов покасно на 7 иако од 6 ми го препорачаа, бидејки тогаш и воведов и јогурт негде на 6+++
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lalinda

    lalinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    120
    Ако има некоја мајка на која малото не смее да јаде млечни производи, ако сака да ми пише приватна порака. Сакам да се консултирам нешто околу тоа. :)
     
  13. MartinaMM

    MartinaMM Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    701
    Пол:
    Женски
    Да можеш да мешаш нов вкус со веќе испробан.
    Инаку вие сте скоро до оброк, отприлика оброк за на 6 мес возраст е мала кашичка од 120гр. Се разбира некое дете ќе јаде повеќе, некое помалку.
    Моето на 3та недела пробување вкусови почна да јаде 100/120гр и веќе сметав дека е оброк.
    После со тек на време наголеми на 150/180 и сега од ко почнаа жештиниве има денови едвај 100гр јаде а не е ни гладна. Инаку ќе прај 9 мес уште малку.
     
    На Nataliii и Fenix05 им се допаѓа ова.
  14. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.610
    Допаѓања:
    44.541
    Пол:
    Женски
    Кога и како воведовте белка?
    Сакам да му воведам преку палачинки. Може така, или мора постепено и со помала количина да се почне?
     
  15. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    420
    Фала ти мила. 2 недели веќе пробува вкусови и си викам да не и дојде многу, да не ја боли мешето после ама вчера беше супер.
     
    На BoNaNa123 и MartinaMM им се допаѓа ова.
  16. Thor

    Thor Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    802
    Пол:
    Женски
    Мајки ако може помош.
    Денес бебе прави 6 месеци.
    Се водам по листата што кружи низ темава и за овој период е баш долга ама со специфични намирници.
    Праз и кромид како и во што? Боранија зелена или жолта? Може да се даде посебно или мора да се комбинира и со што? И каков јогурт и павлака дадовте прв пат на 6 месеци?
     
  17. Trupko

    Trupko Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2024
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Мојата е 7+ и кромид и праз не сум и дала, некаконми се тешки и за нас а камо ли за бебе. Грчки јогурт и дадов прво и павлака здравје радово. Ситр намирници тој период ги давав со нешто веќе пробано, но сепак да одговара по вкус. Пример грашак со компир, грчки со палента, па по некој ден павлака со палента. Карфиолот одамна и го дадов со ориз,компир.
     
    На Thor му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    819
    Допаѓања:
    913
    Пол:
    Женски
    Izvini sto se nadovrzuvan pavlaka obicna ko nie sto jademe nema nekoja posebna mislam pomalku poveke maslenost i za jogurg isto treba da se vnimava koja maslenost ili? Deka grcki jogurt nemam nikogas probano i iskreno neznam ni maslenost ni na vkus ni nisto jas obicno koristam bucen kozjak ili bitolski ili megle:D
     
  19. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.177
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    Прашање, денес 3 ден од прва проба на вкусови, јаболче уште денес. Од малото тегличе остана од прилика пола, а многу му се допаѓа на секоја лажичка се радува и прави ммммм дали смеам да му дадам да ја изеде или многу е 60гр за проба пак да дадам 3-4 лажички?
     
  20. Dejzi.2

    Dejzi.2 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2024
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Здраво Тор. Сакам да те прашам што се имаш дадено, бидејќи гледам моето и твоето на иста дата се родени Малку заглавив со што и како да дадам наредно (сите листи што ги имам различно пишуваат).