1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    На твист шејк во еурофарм аптеките имаш да си полниш ти. Пример блендираш и ставаш во нив се перат и во машина за садови. А тие од дм се за еднократна употреба.
     
    На Cherry blossom89 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.402
    Пол:
    Женски
    Сецкано.Ако збориш за овие
    IMG_3361.jpeg
     
  3. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Ако е з аовие јас ставам банана пример 2 парчиња колку што собира или едно и она си стиска со заби. Праска нектарина дадов по мека беше ја излупив и ја ставив на парчиња ама не ситни.
     
    На Cherry blossom89 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Trupko

    Trupko Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2024
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Мајки риба и жолчка кога воведовте? Барам нови намирници за ручек.
     
  6. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.343
    Пол:
    Женски
    Женски со втор оброк кога почнавте? Бебе е точно 6 месеци.
    Со вкусови почнавме 4+++.
    Веќе две недели има доручек.
    Денес на контрола матичен ни кажа да воведеме ручек. Две недели зеленчук+житарка, а после 2 недели да воведеме и месо, маслинов, путер..
    Ми се виде рано, да не го претупанам малото меше негово?
    (На доење сме ама од 3месец до сега 6ти месец, само 2.100 има качено, не ја ни дуплиравме родилната тежина, пола кг помалце од тоа има, 7.100кг е, а требаше 7.600 за да се дуплира).
    Загрижена сум до даска. ;(
     
  7. Dejzi.2

    Dejzi.2 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2024
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Мајки како и од кога почнавте да ја давате оваа семолина на Хип?
     

    Прикачени фајлови:

  8. meri24

    meri24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    539
    Пол:
    Женски
    Jas eve veke edna nedela vovedov vtor obrok.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Јас почнав со 4 месеци на 4++ имаше доручек на 5++ дадов ручек и тоа сосе месо. По 700гр на месец качува што сте во долна граница. Не е ни страшно толку. Ако те советувала да почнеш и ручек тогаш почни. На 7м воведов и ужинка.

    Риба се препорачува од 1година, а жолчка од 8м
     
    На DaisyDream и Trupko им се допаѓа ова.
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.897
    Допаѓања:
    12.262
    Пол:
    Женски
    Семолина ти е гриз. Меѓу првите вкусови можеш да ја дадеш. Мене ми е основа за доручек, ја мешам со овошје.
     
  11. Dejzi.2

    Dejzi.2 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2024
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Гледам во составот дека има сурутка. Се уште немаме воведено млечни. Туку и за тоа да прашам. Млечни од кога воведовте?
     
  12. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Млечни од 7 се воведуваат некои и од 6. Сурутка има зошто е со млеко таа семолина. Онаа што е на златно поље со бебето на слика таа е само гриз.
     
  13. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.897
    Допаѓања:
    12.262
    Пол:
    Женски
    Малиот ми е 4мес, јас семолина пред некој ден дадов, млечни понатака.
    Со првото дете исто давав семолина од 4от месец, а млечно дадов на околу 6 мес.
     
  14. Giinna

    Giinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    4.142
    Пол:
    Женски
    Моето од 4ти до 6ти имаше качено точно кило само и матичната ми кажа океј е, после 4ти помалце качуваат, не може секој месец по кило да качува, дури ми кажа во просек 300 до 600 грама качуваат после 4-5 м, а ние сме качиле по 500 што било супер. Родена е 3050 грама, на 6м имаше 7, така да веќе дуплирана тежина и ми кажа супер е, плус и ако не плаче од глад и си е весело дете значи дека и е доволно. Вие и не сте многу далеку од дуплирана тежина, а и со цицање мислам почесто качуваат полека тежина, отколку со ад.
    Со каши почнавме исто на 4м и и давав колку сака, некогаш 2-3 лажици, некогаш повеќе ама брзо почна да заменува цел оброк, за неполн месец. На 6м на контрола исто како тебе ми кажа веќе требало и втор оброк да воведам и тоа со месо и трет по 2 недели. Ама не сакав толку да ја оповарувам и продолжив уште цел месец со 2 оброка. За некој ден прави 7 месеци и сега почнувам трет да и давам ама не можам искрено да постигнам некако и со 2 оброка од аспрект на готвење па и распоред за оброци. Станува во 7, и давам млекце и продолжува да спие до 10, додека станеме и спремиме кашичка ( бидејќи и давам само веднаш зготвено) ја фака првиот оброк 11-11ипол, па дремка и млекце, па ручек и дремка и не ми иде после ручек пак цврста храна туку и давам млекце и толку од денот, одобено и ако после пладне дремката и е 3 саати место 2, се ми се изместува...
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  15. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.343
    Пол:
    Женски
    Инаку сега се читам грешно сум пишала, од неполни 3 месеци (6кг) до сега 1.100 качил (7.100 е сега). Среќа на почетокот буцко беше па на стара слава се вади :D Цица, стварно не знам што е работа.

    Фала ви многу на сите на одговорите, ќе почнам со втор оброк. Ќе ги воведувам тие намирници 6-8 според табелата.
    Со спиење ред нема, се надевам со јадење ќе фатиме (fingers)
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Можеби е по активен па затоа не качува толку на килажа викаш и дека не спие мора да црпи енергија. Моето прво дете ваков беше иако качуваше доста на килажа рано прооде и стагнираше на килажа ама се извишуваше. Второво дете да лежи и да јаде како кралица некоја, храна не одбива и на саат време да и даваш 3100 родена сега е 9100 на 7 месеци :D
     
    На DaisyDream и Kikikikiri0405 им се допаѓа ова.
  17. mrchatorka

    mrchatorka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    55
    Купечки, само компир дома му направив. Верувам дека е до текстурата, вчера му дадов брокула и ај да речам изеде 2-3 лажичиња ама таа покремаста е, не е толку кашаста.
     
  18. mrchatorka

    mrchatorka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    55
    И јас мислам дека е до тоа, ама нема ни едно забче, мислам дека сега кај и да е ќе никнат пошо се лигави.
     
  19. mrchatorka

    mrchatorka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    55
    Може и тоа да е, одлучив да не го форсирам, чисто по едно лажиче да проба вкус колку да знаеме да не има алергија на нешто па ќе видиме
     
  20. 1001Ana1001

    1001Ana1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2022
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    94
    мајки, педијатар вчера ми кажа пастрмка да воведам (бебе скоро 10 полни). имате ли некој совет како да се приготви и од каде во скопје купувате? фала ви.