1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.441
    Пол:
    Женски
    Едно лажиче не е доволна количина за да покаже дали има алергија, чисто само да знаеш.

    Јас земам свежа риба, ја печам исто како и за нас, само со малку маслиново. Можеш и на пареа, варена јас не јадам, па ни за малите не спремам така, ама ваљда и така би можело ако е филе.
     
  2. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    913
    Пол:
    Женски
    @DaisyDream nam ni falat nekoi si 200gr za da duplirame rodilna spored pedijatar 7400 ne izmeri, a spored merenjeto kaj sto ne vakciniraat e tmn 7600 izleze tamu 1 den razlika nezz kade e tocno kade ne. Imeno mi rekoa meso da vovedam toa vo red deka neli od 6 veke moze ke pocnm od naredna nedela sega ne i davam novi raboti deka primi vakcina, arno ama i zolcka da vovedam, taa neli e posle 7 mes nekoi i pokasno davaat ili sum gresks
     
  3. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.343
    Пол:
    Женски
    Pa koj znae za zolcka, vikaat alergeni sto porano, toa podobro da se vovedat. Nas ne ni spomna za zolcka. Ni kaza posle 2 nedeli (na 6++) da vovedam puterce, meso, maslinov. Sakam i grcki jogurt da dadam togas, ima dosta proteini, go jademe mnogu nie.
    I nas na vakcina denes 7.200 ne izmerija (poveke za 100grama od vcera) ama i vo dolzina pomali sme spored niv. Koj znae koj meri tocno 8-|
    I jas ke pocekam nedelava so novi namirnici. Od sledna ideme jako :D
     
    На Fenix05 и Kikikikiri0405 им се допаѓа ова.
  4. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.178
    Допаѓања:
    7.632
    Пол:
    Женски
    Офф топик, ти си побара мерење во Јане или по ново ги мерат ? Ние 2 пати бевме само ме прашаа да им кажам јас. :^) една боцка е сега?

    П.с колку време по вакцина да не давам нови намирници и дали смеам старите во тој период или само млеко?
     
  5. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.897
    Допаѓања:
    12.262
    Пол:
    Женски
    Колку грама сметате за оброк? 120гр како малите теглички?
     
  6. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.178
    Допаѓања:
    7.632
    Пол:
    Женски
    За почеток мала а за ручек понатаму од 7ми месец големите, така нашава докторка ни кажа
     
    На DaisyDream и Spidy им се допаѓа ова.
  7. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.178
    Допаѓања:
    7.632
    Пол:
    Женски
    Заборавив да прашам прееска
    Мајки, од какви сливи да направам каша? Гледам сите во дм и аптека се од суви сливи? И на хипп зошто пишува во состав шеќер?! Ако е од самото овошје зошто стои во состав?
     
  8. Mari_em

    Mari_em Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2023
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    На 6 месеци им прават и систематски па ги мерат при преглед за вакцинација.

    Инаку околу вкусовите, веќе внесените ги даваш неколку денови после вакцина а после неколку денови продолжуваш со воведување нови.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. annamommy98

    annamommy98 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2023
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Купена и давам од нутрино, а кога и правам домашна користам суви сливи од Бако
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.343
    Пол:
    Женски
    Dve bocki , plus rota.
    Gi merat samo sega, deka na 6m ima sistematski.
    Novi vkusovi 3 dena pred i 3 dena po vakcina-ne.
    Acidi borici oblogi prvite 3 dena non stop ni kaza.
    Malce sme utop, ama doktorkata ne e fan na Antipirea :lol:
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.610
    Допаѓања:
    44.541
    Пол:
    Женски
    Таа на хип со слива што е само мислам има додадени шеќери.
    Јас воведов преку каша пример со јаболко и слива, мислам од Дм, секако јаболче да има пробано претходно. :)
     
    На DaisyDream и Fenix05 им се допаѓа ова.
  12. Dpokahontas

    Dpokahontas Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Белка од јајце како дадовте прв пат? И белката како и жолчката се дели или можи цела?
     
  13. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Едно мерење во Јане :D мојава 3цм ми ја скрати, изгледа се смалила, не расте :D колку да се рече мерат, нит за килажа нит за должина ги земав здраво за готово :D
     
  14. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.343
    Пол:
    Женски
    I mojov 1ipol cm go smalija :D
     
    На Cherry blossom89 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    644
    Пол:
    Женски
    Добар ден мајки :inlove:
    За некој месец започнуваме со кашички и пробување на вкусови. Бидејќи се соочувам прв пат сакам да сум спремна. Дали може да ми помогнете што се ќе ми биде потребно за почеток?

    имам 4 лажички гумени за кашички
    Неколку тачирчиња
    Блендер
    И такви едни како цуцла со дупки 3 пара

    што ќе ми биде потребно ?
     
  16. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.178
    Допаѓања:
    7.632
    Пол:
    Женски
    Гумени лигавчиња полесни се за чистење него да переш флекави
     
    На TammiB5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.343
    Пол:
    Женски
    Јас во обични порцелански тањирчиња подготвувам, оние мали длабоки како за апетисани. Лажички јас повеќе земав, и за во торба надвор, и за дома, и за капки дека давам пробиотик, па да не мијам, и се во машина перам.
    За блендер само поголема количина ставај ако немаш рачен, пошто ќе се улепи по страните и ништо нема да извадиш. Па колку изеде толку, другото мајка го јаде :D:lol:
    Еве некој кратки насоки, табелата сигурно ја имаш
     

    Прикачени фајлови:

    На TammiB5 и Kikikikiri0405 им се допаѓа ова.
  18. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки, пополека се подготвуваме за воведување цврста храна. Знам дека педијатарот ќе ми објасни но уште е рано, а јас сакам да се упатам во темава па имам неколку прашања. Фала однапред!
    1. Не се почнува веднаш со оброк туку со вкусови, е сега, тоа се неколку вида овошје и зеленчук што се први за секое бебе, не мене што ќе ми текне, нели? Има некоја табела каде што се наведени сите?
    2. (в. сл.) Во прирачникот за правилна исхрана кај шема на оброците за 5-6 месеци бебе пишува: зрнеста каша, зеленчук како пире, овошје како пире. Ова значи поручек, ручек, вечера? Кашата се дава без ништо? А во организирање оброци кај 5-месечно бебе пишува зеленчук како пире и житарки без глутен, овошје само како сок. Кои се житарки без глутен?
    3. Ако може вовед во житни култури, немам поим што е што, ниту што се дава на бебе. Овес, јачмен, ориз, палента, тарана, гриз? Од нив се прават каши за поручек?
     

    Прикачени фајлови:

  19. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.343
    Пол:
    Женски
    IMG_20240629_164221.jpg
    Сега ке почнете само со вкусови. Тоа значи по неколку лажички, мах пола тегличка од малите на Хипп (тоа е околу 60гр) или две супени лажици. Повекето според оваа табела се водиме, и матичната мене истите намирници ми ги кажа. Обицно повекето советуваат по 3 дена од еден вкус, за ако даде реакција од тип на алергија, да знаеш од што е. Но, јас по 2 дена давав. Тоа сепак како ќе ти казе д-р. Ако бебето е 6 месеци, можес да почнес со пасирана храна со вилушка, варена обавезно. Свежо само авокадо и банана. И лубеница и диња.

    Ако е бебе 4-5 месеци, блендирај. Со малце водичка од каде сто се варело, или ако додаваш, да не е тоа од чешма, јас Бебелан земам.
    За конзистенција ке видиш, мојов сакаше погусти кашички. Можес да купиш готови неколку за почеток колку да осетиш структура.
    Сега е 6м и веќе пасирано со вилушка давам. Некој почнуваат со понеутрални вкусови, или зеленчук, па продолжуваат со овошје. Јас давав наизменично, што ми дојдесе на памет.
    Откако ке ги поминете тие проби на вкусови, ке почнес со воведување на оброк-доручек. Јас го давам после прва дремка. Тоа го правам со 2/3 овошје или зеленчук, и со 1/3 житарка. Вкупно околу 120 грама давам, една мала теглицка од Хипп. Од житарки, за почеток безглутенски. Тоа се пченка (палента), ориз и просо. После еден месец, до месец и пол од воведување доручек, ке почнеш со втор оброк-ручек. За тоа понатака.
    Јас вака правев.

    Значи сепак се зависи колкаво е бебето и со кое темпо ќе одите ке ви каже педијатар. И штом поцнете храна, ке почнес и вода да нудиш. Прочитав дека правилото е колку месеци е бебе, толку мл.
    Пример 6 месеци, 60мл вода дневно.
    Мојов сеуште толку не пие, едвај 20мл во ден преку сила, ама цица и надоместува.

    Еве ти ја табелата.
    Јас од табелата 6-8 дадов слива, кајсија на 5 месеци. По препорака на педијатарот.
     
    Последна измена: 5 јули 2024
    На kozuf, Nataliii, Xxxx2 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    644
    Пол:
    Женски
    Ова е многу од помош, фала ти што сподели со сите :inlove:
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.