1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.564
    Допаѓања:
    16.856
    Пол:
    Женски

    Јас знам сега и одвечер да му зготвам за наредниот ден. И тоа сите 3 оброци. Немаш гајле за 3-4 часа.

    За потврда столица, ако даваш на пр компир/ориз/морков гледај дај доручек круша/слива. За да не го стегне ептен додека се навикне.
    Кај мене пробиотикот правеше проблем до толку што бебе плачеше кога требаше да кака и престанав да му го давам, сега давам само кога одиме некаде.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. FitGirlK

    FitGirlK Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    За еден месец ќе почнуваме со воведување немлечна храна па периодов се посветив на барање добра литература и содржина на интернет. Од сѐ што е достапно оваа книга вреди злато. Прекрасна е, сѐ е толку едноставно објаснето, чекор по чекор, со примери, со намирниците детално објаснети, нивна подготовка и комбинации, така за секој месец. Ја препорачувам бидејќи педијатрите и нутриционистите различно зборуваат, доста и недефинирано и нејасно. Овде е убаво објаснето сѐ од автор од наше поднебје што за мене е важно бидејќи лично сметам дека детето треба да внесува храна што расте овде.
     

    Прикачени фајлови:

    • image.jpg
      image.jpg
      Големина на фајлот:
      289,8 KB
      Прегледи:
      34
    На La-loca, Miss666, Thor и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. mache123

    mache123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Како воведовте јајце?
     
  4. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    1.567
    Пол:
    Женски
    Што приготвуваш одвечер?
     
    На kozuf му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.564
    Допаѓања:
    16.856
    Пол:
    Женски

    Најчесто е доручек и ручек. Проја, мафини, палачинки, ако сабајлето јаде пиперка со јајце од вечерта ја обарувам пиперката, сабајлето само јајце ставам и тамн е. За ручек најчесто, вара се кога е со месо и зеленчук варам се, утредента само пасирам или блендирам, варам зеленчук за ќофтиња, утредента само ги запечувам.
    Вечера му е најчесто палента со грчки јогурт/павлака. Или пак грчки јогурт и овошје. Некогаш тостирано лепче со млечно нешто. Немам идеи за вечера се гледа :wasntme:
    Во период е ако не му дадам да јаде штом ке стане нема ич да јаде, затоа се приспособувам:lol:
     
    На kozuf и Fenix05 им се допаѓа ова.
  6. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    1.567
    Пол:
    Женски
    Моево 2 месеци веќе вечера палента и кисело млеко :D не ни планирам да му менам за сега мислам дека е супер лесна вечера, а и он многу ја сака. Еднаш немав кисело млеко ставив зденка, јадеше ама се чудеше као што е сега ова :D
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Malo mace

    Malo mace Активен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2021
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Јас колку што читав поназад некои мислења нека ме поправи некој ако грешам,но кога даваш жолчка ја воведувааш 1 месец по полека.И како што разбрав во деновите на пауза се воведува нова намирница.Пример воведуваш жолчка понеделник и вторник другите денови даваш друга нова наморница па наредната недела пак пон и вторник жолчка и се така додека цела не ја воведеш.Ако сум грешка исправете ме по што и кас треба да воведувам жолча ....
     
    На mache123 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Butterfly30

    Butterfly30 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2024
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Мене педијатарот ми кажа пример Среда и недела по 1/8 , па после Среда и недела 1/4 , па Среда и недела 1/2 .
    Ама скроз изумив да го прашам за нова намирница . Некако 1 месец многу ми се виде без нов вкус .
     
  9. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.344
    Пол:
    Женски
    Majki a misirkino kakvo davate?
    Nie mnogu go jademe zatoa sakam da vovedam, na Vindon obicno zemame. Ama za bebe dali e ok ne znam.
    Pilesko najdovme domasno.
     
  10. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.178
    Допаѓања:
    7.635
    Пол:
    Женски
    IMG-42bcc1a739ea541cfb13afc94ab8f59c-V.jpg
    Мајки педијатаров ми пиша ручек зеленчук па имам прашања.
    Сега прв пат пробува од сите овие давам по 4 5 лажички да не појави алергија. Смеам ли цела каша да давам на непробан вкус за ручек?
    Спанаќ,зеље тие како да ги давам со ориз комбинирано или чисти блендани со вода? :?:

    И во колку час пример да дадам ручек па после 2,3ч да цица или?
     
  11. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.564
    Допаѓања:
    16.856
    Пол:
    Женски

    Жолча воведов во една недела кој еден месец. Пон и вторник 1/8 среда и чет 1/4 петок и сабота 1/2 недела пауза понеделник цела. Во средата јадеше омлет.



    Зависи кога станува бебуш, нас ни беше 9 доручек, 2 ручек. Измеѓу имаше дремка па цицаше пред спиење. Ова ти пишувам со станување во 6ипол-7, зошо он тогаш стануваше и цицаше па имаше после саат ипол 2 доручек.

    Зеље, спанаќ со ориз/компир/просо можеш. И мевце ако сте вовеле. Давам да цица кога сака, знаат кога им е доста верувај.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.178
    Допаѓања:
    7.635
    Пол:
    Женски
    Прв пат ми изеде кашичка 125гр цела плачеше кога пробав да му земам лажиче ја грабаше сам па му дадов цела и викам да не се исповрати, мада веќе 20денови пробува вкусови, мевце од август ни рекоа. Да горе доле накај 6.30 7 станува и цица. Ќе тераме и ние така. Фала мајка :inlove:
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Thor

    Thor Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    802
    Пол:
    Женски
    До кога се вари зеленчукот/овошјето пред да се блендираат? Дали има некои што може да се дадат свежи или можеби некои што е подобро да се варат пред да се дадат без оглед на возраста? И дали доколку се дава свежо мора целата содржина на кашичката да биде таква? Пример варен компир со свеж морков?
     
  14. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.897
    Допаѓања:
    12.262
    Пол:
    Женски
    Се што се јаде живо, јас не го варам. Значи сите овошја и морков. Во нутрибулет се блендира без проблем до фина каша, евентуално малку вода додавам некогаш. За првото дете кога почнав парчиња да давам повеќе варев за да може да ги џвака, дека заби дури на 10-11 месеца почна да вади. Се е подобро свежо ако може да се јаде свежо, нормално компир мораш да го свариш. Јас не се водев по возраст, туку по конзистенција на кашата. На почеток скроз блендирано, после еден месец пасирано, па после ситно сецкано со парчиња.
     
    На Thor му/ѝ се допаѓа ова.
  15. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Od 5m pocnavme so vksuovi od prvata tabela sve sme probale osven palenta i proso
    Sega na 22ri praime 6m prodolzuvam so vksuovi od vtorata tabela ili voveduvam obrok od prvata tabela i voedno probuva od vtorata ili kako?
     

    Прикачени фајлови:

  16. Malo mace

    Malo mace Активен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2021
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20240717-163415_Chrome.jpg еве една шема за жолча е сега нека каже некој дали се воведува нова намирница во деновите на пауза или ?
     
  17. Peperutka17

    Peperutka17 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2024
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Lubenica Kako davate?Moeto ima 8 meseci
     
    Последна измена: 17 јули 2024
  18. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.178
    Допаѓања:
    7.635
    Пол:
    Женски
    Јас планирам во шмукалка
     
  19. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.564
    Допаѓања:
    16.856
    Пол:
    Женски

    Моето јаде и парчиња, јас му ја давам на мали триаголничиња си јаде сам.
     
    На kozuf му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.293
    Допаѓања:
    3.259
    Пол:
    Женски
    Како можам да ја најдам книгава? Онлајн да се порача?