1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Peperutka17

    Peperutka17 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2024
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Cicame,uzinka dinja,lubenica,patligan,krastavica I sl.Stavam vo cucla za ovosje a ponekogas I gotova kasa od hipp ili nuttrino zavisi Kako e gladna.
     
    На l-a-d-y-di му/ѝ се допаѓа ова.
  2. #£¥₩

    #£¥₩ Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2023
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Почнавме со вкусови на 5 месеци сега сме 6++ но сеуште не можам да воведам оброк само по пола кашичка ја јади и се тегни се тргна не сака ни уста да отвори повеќе и давам млеко одма го пие.
    Јас некаде грешка правам? На ад сме
     
  3. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.182
    Допаѓања:
    7.645
    Пол:
    Женски
    Да не е многу густа/течна кашата, домашни правиш?

    Пробај да даваш после ад 2ч каша па 1.5ч барем пауза за да не му е многу
     
    На #£¥₩ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Peperutka17

    Peperutka17 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2024
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Treba vreme najverojatno
     
    На #£¥₩ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.566
    Допаѓања:
    16.860
    Пол:
    Женски

    Штом ручка бебо немаш гајле. Сакљш ужинка зошто ке тргнеш на работа? Пошо мојов на 9 имаше доручњк, ручек и вечер еве го сега скоро годинка пак исто само што му се зголеми грамажата на оброците, јаде сега 200гр. + некогаш и до 270 стига. Уште спие два пати па затоа нема ужинка, цица пред дремки и пред спиење јас сама му редуцирав така. Цицањето пред дремка му е ужинката. Не мораш да се молзеш јас мислам. Нека има доручек, ужина, ручек, цицање, вечера. Најправилно според мене и без поголеми маки. Они полесно од нас се навикнуваат на нови ситуации верувајј.
     
    На l-a-d-y-di, Kikikikiri0405 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  6. #£¥₩

    #£¥₩ Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2023
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    На почетокот 1 недела готови давав па после тоа домашни
     
  7. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.344
    Пол:
    Женски
    Женски совет.
    Бебе е скоро 7м. Веќе 3 недели скоро како воведовме ручек. Ама ич не ми јаде од ручекот. Секакви комбинации и конзистенции пробав.
    Плаче, сака да цица, а манџа нејќе. И на крај попуштам пошто станува напето со вриштење :|
    Пробав и порано, и покасно да му давам. Јок. А слаб е. Беше 7.100 на 6м. Сега е ослабен, 7 кила дали е едвај. Изгледа допрва живци ке кинам со (не)јадење.
    Дали некаде грешам? За доручек фино го темпирам, после прва дремка. А ручек после втора. Ама тогаш не сака да јаде, сака да цица. Зградава во воздух ја крева ако не цица. После пробувам пак да го дадам ручекот, 1.5час-2 после цицањето, пак не сака. Па доаѓа време за трета дремка, и веќе му се спие. И дошло вечер.

    П.С. Бар да цица асално не се замарам да јаде толку уште сега. Неговото цицање е 2 минути. И он е најаден.
     
  8. Peperutka17

    Peperutka17 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2024
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Jas stavam kiselo mleko vo rucekot I plus davam kiselo mleko.Tri lazici manga Edna lazica kiselo mleko.Kilazata ne e slaba,moeto e 8 meseci I tezi edvaj 6660 ama krvna slika ok taka da ne se zamaraj.Ako si polni peleni super e
     
  9. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.182
    Допаѓања:
    7.645
    Пол:
    Женски
    Вака лаички што ми паѓа на памет, дали имате благ појадок а солен ручек? Тука да не лежи зајакот да не го сака соленото.
    Да пробаш да му измолзиш млеко малце во кашата, видов на бебе готвач има неколку каши со млекце,полесно прифаќале така. Може нема врска, ама само ова ми текна
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    420
    Има ли некоја намирница шо ја сака па да пробаш да му ја ставаш по малку може ќе се залажи. Знам не е решение но само ова ми текна. Може па му треба повеќе време да се навикне на цврста храна.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  11. OctoberG

    OctoberG Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2023
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски

    Може и да е некој скок, од оние непропишаните кои ги нема по апликации. Може и да е некое запче да го мачи па да нема апетит. Ние поминавме цел месец низ еден таков период на нејадење ни млеко ни кашички.
    Пробај само нека цица некое време,вез оброци, следи она што сака. Колку да не е гладно.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  12. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.344
    Пол:
    Женски
    Фала женски, ќе пробам. Запче едно грепка се мачи да избие, сака да цица, нејке да јаде. Ке пробувам комбинации, баш некоја членка пиша банана во солена каша, од зорт ќе пробаш :D
     
    На Nataliii и Fenix05 им се допаѓа ова.
  13. Mandela

    Mandela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2022
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.638
    Пол:
    Женски
    Со батат и тиква пробај
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Dejzi.2

    Dejzi.2 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2024
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки. Маж ми по грешка на бебе му дал од оваа каша на Хип. Среќа само 3 лажички пред да интервенирам. Бебе досега нема воведено глутен. Требаше да воведам за околу недела или 2. Денес полни 7 месеци. Прашањето ми е, како се манифестира нетолеранција на глутен или евентуално некоја реакција?
     

    Прикачени фајлови:

    • AL5509.jpg
      AL5509.jpg
      Големина на фајлот:
      519,6 KB
      Прегледи:
      14
  15. meri24

    meri24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    539
    Пол:
    Женски
    I mene denes ne mi go sakase rucekot i staviv edno trkalce banana i ja izede,probaj taka!
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    2.724
    Zdravo majki
    Nie sme na AD okolu 930 ml denot, 7 obroci po 135-total obrok.
    4 meseci
    Planiram da pocnam so vkusovi pa me interesira denovite koga kje ima obrok da vnesam 800 ml ad, odmosno edno sise da zamenam so obrok?


    ili prvo se probuvaat site vkusovi, pa posle se voveduva obrok?
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_6334.png
      IMG_6334.png
      Големина на фајлот:
      831,8 KB
      Прегледи:
      25
  17. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Женски
    Прво вкусови, после тек оброк. Ако јаде и нема реакција на што и да даваш дента, можеш да му дадеш и повеќе од неколку лажички, колку и да сака и си направила, така беше моето со крушка кога проба одма изеде скоро 100г.
    Има поназад низ страниците што смееш прво да воведеш за вкусови и проба, па после 6 месеци веќе и оброк што ќе му замени едно млекце.
     
  18. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Женски
    Купив кашички на хипп брокула, не можев да најдам свежа, колку дена смеам да ја давам после отварање? Во фрижидер ми се.
     
  19. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.344
    Пол:
    Женски
    Пишува на самата декларација. Некој кашички само следен ден смее, некој смее и два дена после отварање.
     
    На LeL15 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.182
    Допаѓања:
    7.645
    Пол:
    Женски
    2 дена е брокулата но не давај да јаде од теглата и вади со силиконска лажичка не метална. Значи извади во тањирче и од таму да јаде беба.
     
    На LeL15 му/ѝ се допаѓа ова.