1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    13.303
    Пол:
    Женски
    Јаде на 3.5 до 4ч во текот на денот. Напредува супер со млекото, скоро 8.5 кила е.
    Ама чисто ме интересира кога би почнале со каши.
    Вкупно околу 800 до 1050 мл адаптирано му доаѓа ако израчунав правилно. Зависи има денови кога сака и почесто да пие млеко.
     
  2. Peperutka17

    Peperutka17 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2024
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Od 6 meseci se pocnuva,nie pocnavme od 5.5 po preporaka od pedijatar bidejki e na doenje I slabo napreduvase.Sega jade 5 pati I Pak si e slabicka ....8 meseci e
     
    На Baby-bubu му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Secret-Angel7

    Secret-Angel7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    657
    Допаѓања:
    1.013
    Пол:
    Женски
    5 месеци е наредна недела, на доење е и има прелошо накачување на килажа. За месец дена е 300гр. Не советуваа да почнеме со вкусови уште од утре, па за 2 недели да дојдеме до прв оброк од 120гр. Некоја мајка што почнала вака рано со вкусови? Прифаќаат бебињата?
    И друга работа, дали да земам готови кашички за проба на вкусови?
     
  4. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.183
    Допаѓања:
    7.647
    Пол:
    Женски
    Почна мила @DaisyDream

    Инаку ние за проба зимавме од оние што се 100% овошје/зеленчук. Па после тоа што немаше чисто правев дома

    Инаку за 2 недели не знам како би стигнале до оброк..
     
  5. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.333
    Допаѓања:
    4.653
    Пол:
    Женски
    Ние почнавме од 4,5 месеци ама од обратна причина. Со Ад и ставаше премногу на килажа само од Ад.
    За вкусови купував готови. Нели 2-3 дена траат во фрижидер. Неколку лажички во чинија претурав и така. Остатокот за следен ден. После месец некаде имаше оброк цел.
    Потоа комбиниравме кога купечки, кога домашни.
     
    На Secret-Angel7 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Peperutka17

    Peperutka17 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2024
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Mozes da pocnes,Jas pocnav so domasni a kupecki za nadvor koga sme izlezeni
     
  7. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.345
    Пол:
    Женски
    Ние на 4+++ почнавме исто на доење. Иако педијатар ни рече на 4 да почнеме. По 2 дена од вкус давав, кога домашно кога купечко, ама купечки повеќе сакаше. Можеш да воведеш оброк за 2 недели од тоа што сте пробале до тогаш, па ќе убацуваш нови наморници една по една во кашичките понатака.
    Не знам како сте со килажа.
    Мојов 3.800 се роди
    5.300 беше на 40 дена
    На 6 месеци 7.100
    На 7 месеци 7.200.
    Скакулец :D
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mom's_life

    Mom's_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2021
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.919
    Пол:
    Женски
    Јас воведов цело јајце наеднаш.
    Првиот пат залче две, вториот пат колку сакаше како кајгана и третиот пат во мафин.
    Скоро се што е од појак алерген имам дадено, а сега направи 8 месеци и фала богу добро помина.
     
    На Kikikikiri0405 и DaisyDream им се допаѓа ова.
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.897
    Допаѓања:
    12.264
    Пол:
    Женски
    Со двете деца почнав на точно 4 месеца, по своја воља. Првото беше едвај 4ипол кила во тој момент, второто скоро 8кг, и двајцата само на доење. Ова послабово сега има 5 год, ни како бебе нејќеше да јаде и сега нејќе да јаде. Ова дебелово сега има 5 месеца и јаде доручек 100-120 гр, и ручек 60-80гр.
    По моето искуство, само затоа што не качува со млеко, не очекувај дека ќе качува многу повеќе со храна. Првово дете што не јадеше беше родена 3кила, на година беше 8ипол кила, и сега на 5ипол години е 16кила. И очекувам цел живот да е ситна. Едноставно родена е нејадач. Тоа што рано почнав со цврста храна ништо не смени. Да не правам муабет дека цел оброк над 100гр каша сигурно не јадеше до кај 7-8месеца.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  10. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    646
    Пол:
    Женски
    Мајки воведувањето на први оброци го направивте со пасирана или блендирана храна?
     
  11. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.345
    Пол:
    Женски
    Зависо колкаво е бебко. Ние рано дека почнавме, блендирана. Ако е 6+ , можеш и пасирана. Гледам по BLW на 6 месечни даваат цел копан да тегнат :lol:
    Ќе видиш и каква текстура сака повеќе бебето.
     
    На TammiB5 и Mihaela123456 им се допаѓа ова.
  12. Phoeniix

    Phoeniix Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2023
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
  13. #£¥₩

    #£¥₩ Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2023
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Мајки кога почнавте со сокчина?Моето е 6++ супер си пие вода и немав намера да му давам сокчина ама сите околу ми зборуват да давам па реков да ве прашам,кашички си јади супер напредува дури и 1кг сме повеќе од што треба лакомо си е од мало како крофне е.Дали правам грешка што не давам сокчина?
    Вода пие секој ден различно од 60-120мл.Пред 2 дена веќе почнаавме да имаме и еден оброк
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Peperutka17

    Peperutka17 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2024
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Moeto e 8 meseci uste ne pie sokcinja,samo voda I doenje.Ponudiv ednas ne sakase sok I od togas ne sum kupila pak
     
    На #£¥₩ му/ѝ се допаѓа ова.
  15. #£¥₩

    #£¥₩ Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2023
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Мајка фала ти за советите пробав направив потечна каша и си почна веќе 2 дена имаме 1 оброк
     
    На Fenix05 и Peperutka17 им се допаѓа ова.
  16. #£¥₩

    #£¥₩ Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2023
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Фала мајка
     
  17. Mandela

    Mandela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2022
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.640
    Пол:
    Женски
    Нареден пат кога ќе ти рече некој да даваш сокче прашај зошто треба да даваш сокче на 6 месечно бебе, кој е бенефитот за бебето, да слушнеш баш што одговор ќе ти дадат.

    Мојот има 20 месеци, сок не сум давала, ниту па сака да пие. Вода пие само.
     
    На FitGirlK, Miss666, #£¥₩ и 2 други им се допаѓа ова.
  18. #£¥₩

    #£¥₩ Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2023
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Мене ми е најбитно да јади тоа што треба според возраста и да пие вода.Супер си пие вода ја сака и не сакам да му давам сокчина па да не ми пие вода после ништо не сум постигнала ако ги слушам, затоа сакав сите вас да ве прашам искусни мајки за да знам дали добро постапувам.
     
    На FitGirlK, Kikikikiri0405, Mandela и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.897
    Допаѓања:
    12.264
    Пол:
    Женски
    Нема да остане без сокови во животот, ама ако сега не го научиш вода да пие, никогаш нема. Барем до годината нема потреба никаква од сок, па и после тоа јас само домашен цеден сум давала. Обичен купечки сок почна да пие после 3 години, и тој со вода го разредував.
     
    На Fenix05 и #£¥₩ им се допаѓа ова.
  20. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.183
    Допаѓања:
    7.647
    Пол:
    Женски
    Јас се нервирам не сака вода никако, чудно му е па испушта некои звуци со фацки "Гггаааа"
    И на вакцина и нашиот педијатар ми рекоа е добро де цица надокнадува, ама сакам да му ја створам таа навика... не дава да му доближам ништо до уста што не е цице или лажиче. Некапечко клунче,капечко клунче, чаша наша, шише негово, сè ми фрла. Давам со лажичка илии некако 3 4 капки од најобично шише со цуца оние што се на Роса, Нела Критис. Ама како да засака повеќе?
    Ќе пробам трикот со цевката, да пробам шприц или?