1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.897
    Допаѓања:
    12.264
    Пол:
    Женски
    Само тоа што мора да се вари, го варам. Дури и морков свеж давам дека може свеж, дека сега правам скроз блендирано и се оди во нутрибулет. Со првото дете кога почнав парчиња го варев и овошјето за да може да го јаде без да се блендира. Ама пак варев од функционалност, а не дека му треба варење. Особено овој период од годината кога има убаво овошје подобро ми е свежо.
    Можеби варено е полесно на стомакот кога првпат пробуваат, ама свежото овошје е подобро заради влакната за дигестија.
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    7.656
    Пол:
    Женски
    Да не не е гладна?
    Количински може и е и млеко премногу. Моево вчера прв пат телешко да проба абе кога фати со гримаси за повраќање, запечати уста, не сака да чуе. Оставив чекав следна дремка 3.5ч гладен му се фати, ја искрка во еден здив
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bellaa1234

    Bellaa1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Majki koi vidovi na ovosje prvpat gi dadovte?
     
  4. kozuf

    kozuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    327
    Дали давате од вчера зготвен ручек, или предолго е така? Направив леќа со зеленчук и за утре да има, али сега на мисла сум дали да давам.
     
  5. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    420
    Мајки кога воведувате месо го давате за појадок или за ручек? :D
     
  6. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    913
    Пол:
    Женски
    Za pojadok :D ne mi ide logiscno znam ama mi bese posigurno ako ima reakcija da imam vreme poveke da reagiram porano
     
    На Nataliii му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    7.656
    Пол:
    Женски
    Ручек мајче, појадок овошно, ручек зеленчук со месо околу 13-14ч обично ручка
     
    На Nataliii му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.379
    Допаѓања:
    24.945
    Пол:
    Женски
    Ручек. Во деновите кога не јаде јајце давам месо за ручек.
     
    На Nataliii му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.123
    Допаѓања:
    18.237
    Јабоко,круша,слива,банана
     
    На Bellaa1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bellaa1234

    Bellaa1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    A od zelencuk?
     
  11. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.217
    Допаѓања:
    6.630
    @Kikikikiri0405 Многу брзаш со воведувањево нови работи според мене. Многу е рано на бебе 7 месеци и млечно и жолчка и месо дa има воведено.:o Чекај малце ти многу напред замина :D
    И што не е гладно тоа башка, плус овие работи бебе од 7 месеци не ги поднесува, рано е. Едно по едно.

    Јас денеска грашок првпат ќе и дадам, со батат и морков во комбинација.
     
    На Kikikikiri0405 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  12. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    692
    Пол:
    Женски
    Бебе наполни вчера 4 месеци. Роден е 3120г а сега има 6700г. Од почеток е само на адаптирано. Докторот ми вика да почнам веќе со каши, јаболко, банана, круша, ориз, пченка. Нели р малку рано?
    И како да давам, по еден оброк само како замена? На колку време да ги заменувам кашите наместо млеко? Пример наутро наместо млеко каша и после цел ден само млеко? Кога се преминува од 1 на 2 каши во денот како замена за млеко? И дали правите и одма давате или може да стојат кашите пример час два па после да дадам?
     
  13. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    913
    Пол:
    Женски
    Се водам според таа табела која ја има овде низ група, немам ништо плус дадено освен диња и лубеница, а за жолка ми беше препорака од педијатар. А за јадење незнам денеска јаде супер, има некои периоди каде јаде многу и периоди кога јаде помалку, оставам поголем простор мегу млеко и оброк.
    Може избрзав со жолчка, ама од септември ми почнува в градинка и кога веќе добив препорака и од педијатар дадив.
     
  14. Butterfly30

    Butterfly30 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2024
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Не со каши него со вкусови пробување ( по две три лажички овошје и зеленчук). Сигурно мислел на тоа .
    И ние почнавме со вкусови негде 4+ па додека ги испробавме основните и стигнеме до оброк дојдовме до 5 месеци .
     
    На Ena05 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Butterfly30

    Butterfly30 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2024
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    И јас дадов млечни , месо на 7 месеци . Жолчка скоро 8 месеци
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    7.656
    Пол:
    Женски
    Ќе прашам и овде. 7месеци има ручек и од пред 3 дена воведов како ужина мини доручек му доаѓа не знам, не јаде сеуште многу количински. 100тина грама околу 9.30-10 и 130тина гр околу 14ч. Тогаш место цицање јаде, на растојание 2ч. Дали грешам некаде па да е гладно бебево и за тоа да се буди ноќе на 2ч?
    Колку пати треба да цица на 7месеци? Ме плаче,не бара денски јас гледам да му дадам од 2 до 3ч ама не цица нешто премногу периодов...се бориме со сè
    Мајки што имате поголемки дечиња, на 9месеци како треБа да правам кога ќе тргнам на работа за млеко? Да цица околу 6.45, јас би се враќала 4.30-5 дома. Да молзам,ад,што?
     
    На Nataliii му/ѝ се допаѓа ова.
  17. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.345
    Пол:
    Женски
    И мене тоа ме интересира. Јас на 8.5 месеци ќе се вратам на работа.
    На 2 минути е свекрвче од работното место, можам да тркнам да го надојам, ама дали е тоа паметно.
    Да се молзам не планирам, ни имам време ни млеко. Не знам.
    Исто и за Ад ми спомнаа, ама дали ќе прифати. Пие по 5капки вода од чашка за ракија. За месец и пол се надевам ќе пропие од нешто.
    Јас па цел ден ќе бидам отсутна, и на специјализација и на работа по една смена. Журка. Значи сабајле и вечер е изводливо да цица. Једино во меѓувреме да претрчам од работа, ама и тоа баш тогаш може нема да можам. Уф.

    И за оброциве не знам од кога воведувате вечера (тие порано со храна што почнавте) .
    На 4+++ со вкусови, на 5++ имаше доручек, од 6+ мислам беше, јаде и ручек.
    Сега е 7+. Дали да давам вечера?

    @Fenix05 Овој дење цица - сабајле кога станува, па некаде пред втора дремка, и после уште еднаш околу 16-17часот, и пред вечерно спиење. Значи 4 пати. А ноќе исто на 2 часа :rofl:
     
    На Kikikikiri0405 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  18. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    7.656
    Пол:
    Женски
    Кога ќе те прочитам дека е исто од една страна ми олеснува од друга викам ова Јануарскиве во калап да не ги правеле со исти маки што сме :rofl: ама добро е што не проаѓам само јас низ ова. :hug: одма одев на варијанта немам млеко
     
    На Nataliii и Kikikikiri0405 им се допаѓа ова.
  19. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.345
    Пол:
    Женски
    Жими се што и да пишеш , и јас си викам, добро е не е до моево :D Јарци бе. 8-| Се спремаат за 6ти скок. А мислам и забиве ги мачат. Овој цуцлава не ја пушта од мука.
     
    На Dejzi.2 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  20. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    913
    Пол:
    Женски


    Кај мене до пред неколку дена вода јок, иато се мислев што и како ке правам. Почна од обичен филзан да пие и тоа незз како и понудив и затоа и земав најобочно шише со дупчиња како го креваш тече, пошто со клунче несакаше. Од една капка на ден стигнавме до 50мл. Ми кажаа дека во градинка даваат обично тетрапак, се мислев за такво да продолжам дека сепак таму ке и го даваат оти страв ми е од грчеви запек дали воопшто и ке го сака ад, се додека имам млеко ке молзам ама со оглед дека преку сабота сум 12 саати на работа незз како ке биде.

    Него колку вода треба мин и давам негде овде читав според кг, ама неможам да најда
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.