1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Dejzi.2

    Dejzi.2 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2024
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Со големото кога тргна на градинка (на една година) не ми дозволија да праќам ништо од дома. Ниту каши ниту млеко. Претпоставувам дека и за ова ќе биде така (иако ќе биде само 8 месеци), мада ќе инсистирам да праќам ад барем за еден оброк. Инаку во 8ипол некаде имаат доручек, накај 11 имаат ручек. Во 14ч имаат ужинка, па сега незнам кај би го вметнале млекото. Инаку планирам да давам млеко сабајле пред градинка и обавезно после градинка.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bellaa1234

    Bellaa1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Fala ti premnogu na iscrpniot odgovor
     
    На LeL15 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    8.359
    Пол:
    Женски
    Koga pocnavte da davate uzinki i sto? Zamena za mleko li? Si ima tri glavni obroci i izmegju pie ad. Nie koga jademe obavezno bara plus od naseto i koj sto jade i ona iskoristuva :D Sladoled obavezno si delime dur ne se izede cel ne prestanuva so mrcenje nemoze da pomine samo so eden dva liza :) Sakam da vovedam uzinka ama so mlekovo neznam dali edno mleko da zamenam so uzinkata ili izmegju da i davam zoso taka ke i dojde na saat ipol jadenje/pienje.... Neznam kako pravev so golemiov cicase on koga sakase ama malovo mi e so ad...
     
  4. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    7.656
    Пол:
    Женски
    Е ај сега памет дајте ми. Домашно мало пиле,моиве го смрзале цело пред да ми го дадат и сега не можам да поделам по оброци за да си користам за бебе, немам ни како да исечам камен смрзнато. Ако го одмрзнам и сварам, смеам сварено да замрзнам па вадам или отиде воз да направам за утре само каша за него и чорба за нас? (facepalm)


    Ептен му се плашам на месово
     
  5. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.897
    Допаѓања:
    12.264
    Пол:
    Женски
    Еднаш замрзнато и одмрзнато јас не би мрзнела пак, ни за возрасните а уште помалку за бебе. Искористете го пилето за еден ручек. А за бебе јас земам свежо, го сечам и варам на мали парчиња, па ги мрзнам парчињата сварени, само да се одмрзнат и да се јадат. Заедно со зеленчукот да се повари 10мин доста му е.
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    7.656
    Пол:
    Женски
    Свежи домашни пилиња се купени ама моите без да ме прашаат ги замрзнале. Секако ќе направам за еден ручек ќе му одвојам утре па за следно ќе двојам со време додека е свежо. Не сум варела па да стои замрзнато месо затоа и прашувам, колку смее да стои смрзната зготвена храна?
     
  7. jance

    jance Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    96
    Можам ли пример, као праски/касии сливи шо му праам смути и грозјето да го шлапнам? Незнам како да му дадам поинаку, од семката ке се удави, ако ја расечам го нејке овошјето така, сака да држи цело и гризе.
     
  8. T.iv

    T.iv Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2024
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Може совети како да се справам со бебе нејадач, исцрпени ми се сите опции. Очајна сум веќе.
     
  9. Mom's_life

    Mom's_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2021
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.919
    Пол:
    Женски
    Како мајка на дете од бебе нејадач само да ти кажам да не се нервираш, не е до тебе. 3 години наполни само на леб живее и ручекот од градинка. Не сака ни да проба нешто ново.
    Нуди различно (пасирано, парчиња, потопло, поладно, потечно ако е на блендирано, само посебни вкусови не се заедно), може нешто ќе упали, а може и не. Има деца јадачи и нејадачи, какво ќе ни се падне така ќе правиме. :)
     
    На LiquidLuna и T.iv им се допаѓа ова.
  10. Bellaa1234

    Bellaa1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Majki zitarki vo koj mesec dadovte I koja?
    Prviot obrok vi e ovosen?(dorucokot)?
     
  11. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    991
    Допаѓања:
    1.567
    Пол:
    Женски
    Јас смрзнував варен петел со помалку водичка во која се варел. Инаку менував три води.
     
  12. ANITA.sk123

    ANITA.sk123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    32
    Мајки ајде една мала помош
    Треба да почнеме со вкусови 4 месеци сме. Е сега докторката нимкажа две недели да пробува за ручек зеленчук вкусови потоа две недели овошје посабајле ама не сфатив дали од кога ке ги проба зеленчуците да продолжиме да ги јаде за ручек а во меѓувреме да се пробува и овошје или треба две медели само зеленчук па после само овошје или како? И од кога се почнува да се мешаат повеќе работи во каша ?
     
  13. Macimaxi3

    Macimaxi3 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2023
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Здр ке ве замолам млада мајка сум и незнам како да му го комбинирам дома јадењеѕо му купував каши ама сега сакам дома да почнам да му давам па да ми кажете некои примери што и како сте правеле веќе сме 8 месеци.
     
  14. Peperutka17

    Peperutka17 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2024
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Jas stavam izlupeno grojze vo smukalka I semkite GI vadam sekako
     
  15. Peperutka17

    Peperutka17 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2024
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Jas ovaka pravam:
    Nakaj 08 se bidi
    Okolju 09:30-10:00 davam dorucek ovosje blenirano,palenta,lepce I puter I sl.
    Nakaj 12:30 cica I zaspiva do kaj 14:30 ili 15:00 najkasno stanuva
    Posle rucekot 15:30-16:00
    Do vecerata davam uzinka ovosje vo smukalka ili samo krastavica ili patligan
    Vecera nakaj 19:30 I posle setame nadvor
    Uzinka moze nekogas nekogas I ne
    21:30 ili 22:00 zaspiva so cicanje
    Sok ne pie samo voda poretko,za dva dena 9 meseci ke bide
     
    Последна измена: 15 август 2024
    На Butterfly30, Kikikikiri0405 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  16. Macimaxi3

    Macimaxi3 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2023
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Dali se odmolzuvate i da mu stavate vo hranata.
     
  17. Peperutka17

    Peperutka17 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2024
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Ne kasite GI pravam so voda I od Denes imam dozvola da davam so kravjo razredeno mleko
     
  18. Macimaxi3

    Macimaxi3 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2023
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Mene mi rekoa so formula ama jas mu kupuvav kasi nekogash i doma mu pravev ama formula ne stavav i zatoa prasuvam pa sme nemale problemi do sea.
     
  19. Peperutka17

    Peperutka17 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2024
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Vcera i napraviv so ad ama ne jadese voopsto
     
  20. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Женски
    Исто правевме и ние со тоа што јас прво почнав овошје два дена, па зеленчук два ама продолживме само со зеленчуци прво. Кога имаше повеќе различни пробано почнав да му мешам и за ручек да давам, а овошје пробуваше нови вкусови сабајлечки, и уште така тераме ново овошје му давам сабајлечки да проба или мешам веќе пробани неколку во каша, можеш така да пробаш и ти.