1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    692
    Пол:
    Женски
    Дали ако бебето е 4 ипол месеци и еден оброк му е заменет со овошна каша треба да му се дава и вода веќе?
     
  2. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    420
    Од рубриката прашања кои ме мачат:
    1. Колку дена давате нова намирница?
    2. Не можам да најдам домашно пилешко, може ли да купам био и такво да дадам?
     
  3. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    7.658
    Пол:
    Женски
    Кој овес го давате, бебе 7++ прв пат ќе воведам. Дали е подобро овес да го варам или овесни снегулки? (Нели ги хејтаат тие ептен)
    @Nataliii мајче јас 2 дена макс од млечниве давам, дрѕго се по еден ден.. е глутени, јајце, путер од јатки тоа мислам полека ќе терам до 3 дена (ептен ми фуфка)
    Домашно пиле ако не најдеш има каша од пилешко чисто на Холе во Зегин, или најди од оние пилињана што пишува дека се демек небоцкани
     
  4. Thor

    Thor Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    803
    Пол:
    Женски
    Јас иста недоумица имав ама кога барав лупен овес на сите што ги најдов пишуваше дека содржи глутен и заоа земав безглутенски овесни снегулки. Ги варам кратко, пуштаат слуз па мешам со овошје
     
  5. #£¥₩

    #£¥₩ Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2023
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Мајки дали ги имате користено овие за 7+ . Едното пакување прочитав содржи глутен.
     

    Прикачени фајлови:

  6. BoNaNa123

    BoNaNa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Сега сме на два оброка. Е сега кога воведувате нова намирница ја давате одсабајле? Јас планирам да дадм телешко се уште не сме пробале но сега ако го дадам ќе треба да го дадам за доручек? Некако ќе му ги измешам доручек и ручек или нема врска?
     
  7. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    420
    Овес јас давам на хип инстант безглутенски ама мислам дека во Мк го нема.
    Месо исто само 2 дена даваше, некаде прочитав дека треба една недела да се воведува, некаде прочитав еден ден даваш еден пауза и на крај од многу читање главата :Dме заболе.
     
  8. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Женски
    Има на Холе овес исто како што има и Семолина, ориз и други житарки, јас земав од Зегин и ќе дадам деновиве. После тоа планирам да барам од дм безглутенските снегулки па такви да давам, ама овие инстант житарките и за на одмор и за брз оброк се стварно топ.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    7.658
    Пол:
    Женски
    Епа упс хахахахаххх
    Јас 3 4 дена во недела гледам месо да има. А давав по 2 дена. Проба и теленце и пиленце и мисирче :wasntme: арен е вака 8кг пробивме :D
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    420
    Хахахха и јас дадов телешко само 2 дена и отпосле го прочитав тоа. И мојава е околу 8 кила само што сега е многууу поактивна и ќе качува на килажа бавно. Само нека се живи и здрави :D се откажав од фактот дека ќе јаде :D
     
    На Fenix05 и Kikikikiri0405 им се допаѓа ова.
  11. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    824
    Допаѓања:
    913
    Пол:
    Женски
    Значи нрзнам што да правам и како беебе почнива ако не од 2ри од 10-15 септември фиксно в градинка, незнам како да дадам белка и кравјо млеко, ми фуфка да не направе реакција незнам дали белката диретно или преку пр. Тарана или како. Да не дадам па ич не бива ако веќе направе недај боже реакција подобро мене дома отколку в градинка и незнам како да правам некоја со сличен проблем :D


    И да дали некоја го пробала она као да намачкаш на ноже белка и ако нема црвенило нешто слично нема да пшојаве реакција, јас ја намачкав нема ништо околу пола саат појавено
     
  12. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    7.658
    Пол:
    Женски
    Дали ова просо е ок да го земам?
    Screenshot_20240821_074844_Chrome.jpg
    Без глутен пишува
     
  13. meri24

    meri24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    539
    Пол:
    Женски
    Dajte predlog za rucek na bebe od 7+++,vejke neznam sto da davam se mislam istoto go vrtam...
     
  14. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    7.658
    Пол:
    Женски
    Фаворит на моево
    Тиквица, брокула,мисиркино. Некогаш додавам морков и ориз.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  15. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.345
    Пол:
    Женски
    Од кое мисиркино зема?

    Моево дете како ќе му прдне така јаде . Вчера бучкуруш еден цел го мавна (тиквица, брокула, модар домат, карфиол, морков, компир, пиперка).
    А сфатив кромид ако има не ја јаде и готово.
     
  16. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    7.658
    Пол:
    Женски
    Земав од верото мисиркин стек хмммм да не беше перутнина или виндија едно од тие го поделив по 50гр и замрзнав. Вчера јас го отепав со комбинацијата
    Кромид,зелена пиперка, тиква,брокула,морков :wasntme: ја изеде ама после кенкаше изгледа го болеше меше, мене киноа ичч не ми сака
     
  17. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.345
    Пол:
    Женски
    Ааа, боље мих од мене си оправила :rofl:
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. #£¥₩

    #£¥₩ Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2023
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Јас давам вакво просо на бебушот, баш денес со банана и направив за појадок,го сака немаме проблем.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Женски
    Со што житарки комбинирате ручек? Немаме пробано жолчка и месо сеуште, само со ориз јадеше до сега па денес му дадов семолина со брокула, пашканат и тиквица, дека сабајлево ми поврати палента со јаболко и слива кога му дадов да проба прв пат палента :(
    Исто така изеде многу повеќе денес, 370 грама била кашата само отвараше уста ми е страв да не го прејадам;(
     
  20. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    7.658
    Пол:
    Женски
    Семолина,гриз не е 7+ во глутенските? Пред тоа можеш просо, ориз, пченка/палента, киноа, амарант...