1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Женски
    Моево е 6+ и јаде семолина на холе веќе неколку дена, во аптека препрашав 15 пати дали сигурно е се без глутен кога купував житарки и евеее сега да не ми кажеше ти немаше да препроверам се можно на интернет. Ми се плаче ;( одма пишав на педијатарката дали да прекинеме, морав да се исповедам:rofl:;(
     
  2. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Женски
    За секој што дал предвреме ко мене - ми врати педијатарот дека не е ништо страшно и да продолжам да му давам, многу мала количина имало глутен :) важно се преплашив па памет за друг пат за воведување намирници:rofl::rofl::rofl:
     
    На Kikikikiri0405 и Coldheart им се допаѓа ова.
  3. Coldheart

    Coldheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2022
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Само што купив вчера и јас за бебе 6 месеци и мене во аптека ми рекоа нема глутен. Разговоров денес како порачан :D
     
    На LeL15 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.903
    Допаѓања:
    12.271
    Пол:
    Женски
    На наше поднебје интолеранција на глутен е ретка. На двете деца им давав семолина мегу првите намирници.
     
    На LeL15 и DaisyDream им се допаѓа ова.
  5. FitGirlK

    FitGirlK Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Semolina значи пченичен гриз и содржи глутен. Постои и пченкарен (гриз или пченкарно брашно или палента) кој не содржи глутен. Може да се најде и оризов гриз или дома да го смелете во блендер исто ќе му дојде. Глутен се дава 7+.
     
    На Kikikikiri0405 и LeL15 им се допаѓа ова.
  6. Dpokahontas

    Dpokahontas Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Како давате урми и од која возраст?
     
  7. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    2.455
    Пол:
    Женски
    Кога почнавте со вкусови? Педијатарот ми рече на полни 4 месеци дојди да ти објаснам како да почниш со вкусови. Не се почнува на полни 6 месеци? Бебето беше на комбинирана исхрана сега пие само ад. На последната контрола имаше ставено 900гр. за еден месец, претходната контрола 1кг за месец. Јас мислам дека добро си качува килажа, не знам зошто толку рано да почнуваме.

    Какви тањирчиња и лажички користите? Знам пластика треба да се избегнува но не сум многу упатена за други работи, се ми е ново:D.

    Како приготвувате? Варено, на пареа, готови кашички купувате?
     
  8. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Женски
    Јас на 5 месеци и една недела почнав да му давам, ама индивидуално е имам другарка што почна од 4 месеци без совет од никој, сама така си одлучи и бебето прифати ептен добро.
    За тањирчиња и лажички јас силиконски купив, имаш и за нарачување од разни страници ама имаш и по бебешкиве продавници и аптеки. Јас од почеток почнав домашни да му давам, варам во тенџерче и пасирам или блендирам со рачен блендер, ама имаше и работи што ги проба купечки (брокула и тиква купив кашички, не можев да најдам свежи), исто и му земав од Зегин за викендов кашичка со спанаќ да проба дека свеж не наоѓам.
     
  9. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    2.455
    Пол:
    Женски
    Ваков рачен имам ама користен е за нас, може смешно е ама ќе прашам :Dда не треба нов за бебо?
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_3674.jpeg
      IMG_3674.jpeg
      Големина на фајлот:
      63,6 KB
      Прегледи:
      14
  10. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Женски
    Таман работа, истиот користете го:D
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  11. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    8.359
    Пол:
    Женски
    Kus kus kako pravite? Ne sum pravela do sega ni za golemiot ni za nas, zemav za malovo da probam.
    Inaku majki ve citam ova trebalo toa netrebalo od volku meseci od onolku meseci..i jas bev takva so prvoto pa i beter bev. Opustete se, uzivajte vo nivnoto detstvo dur trepnete hamburger ke jadat. Toa go nauciv so dve sosem razlicni deca vo pogled na hranata. Malovo uste nama godina letovo bato se i vovede od sladoled do sirenje :rofl::inlove:
     
    На Evangeliaa22, baguf4e, Kikikikiri0405 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.346
    Пол:
    Женски
    Jas dadov preku sirup od urmi, vo nekoja pokisela ovosna kasa malce dodavam. Inace na 7+++ prv pat dadov.
     
    На Dpokahontas му/ѝ се допаѓа ова.
  13. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    646
    Пол:
    Женски
    Мајки здраво,
    До сега бебе проба морков, тиквичка, тиква, јаболко, праска, авокадо, банана и крушка. Ми останаа за проба компир и брокула но некако не ми се брзаа со нив. Е сега бидејќи за неколку дена не очекува вакцина.. би останала со истиве намирници што ги има пробано..
    сакав да ми препорачате со што мешате тиквичка (ми остана цела во фрижидер :lol:), и што им биле омилени мешавини на вашите малечки?
     
  14. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Женски
    Јас давам тиквица со морков, со морков и брокула, со пашканат, сладок компир исто можеш да измешаш. Од ова што си дала реално и нема многу избор за комбинација бидејќи повеќе овошја имате пробано, ама тиквица има опција со што сакаш понатаму да даваш, моево јаде тиквица и морков по 4-5 пати неделно некад.
     
    На TammiB5 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. meri24

    meri24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    539
    Пол:
    Женски
    Svez bebu spanak vo tineks ke si najdis
     
  16. Missmaza

    Missmaza Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    415
    Пол:
    Женски
    Majki grasok, od koga davate. Nie za nekoj den 7 meseca polnime. Po internet sekade razlicno. Pedijatar vika moze
     
  17. Coldheart

    Coldheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2022
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Мајки, бебињата кога се само со оброк доручек смеам ли првиот оброк да го давам кашичка? Бидејќи моето некогаш станува покасно околу 8:30. Му давам прво млеко па дремнува па после кашичка му дојде веќе како ручек. Не знам дали е некој проблем за некој ден сме на педијатар, ќе прашам, но еве да се консултирам не можам да чекам толку цело време го мислам дали е ок.
     
  18. Dejzi.2

    Dejzi.2 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2024
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Тестенини од кој месец почнавте да давате? И од кои?
     
  19. Evdoxia

    Evdoxia Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2012
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    :hai:Мајки,колку ви пијат (од прилика) млекце малечките откако воведивте и втор оброк?
     
  20. #£¥₩

    #£¥₩ Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2023
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    3 пати во текот на денот по 150мл и 1 во текот на ноќта накај 3-4 часот
     
    На Evdoxia му/ѝ се допаѓа ова.