1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.639
    Допаѓања:
    1.459
    Пол:
    Женски
    Mn zagrizena, sinko izede okolu 50 gr za dorucek a skoro 6++. Dajte idei za dorucek.
     
  2. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    7.993
    Пол:
    Женски
    -Јаболко,овес,слива,круша.
    -Пченка,урда или гр.јогурт, круша.
    -Банана, слива, праска.
    -Киноа/просо, јаболче, малце сируп од урма,слива.

    Не секој ден им се јаде исто, скок,нервоза од заби, спиени неспиени, не се секирај. Понуди за 30тина мин пак.
     
    На LeL15 и Besbes24 им се допаѓа ова.
  3. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со @Fenix05 милион работи може да се причина ама на ова горе плус може да е и текстурата на кашите. Моево не сака течни каши, сака погусто и сите доручеци што се со житарки гледам да му се погусти, ручеци исто. Ако блендираш, пробај пасирај му ги кашите или обратно ако си пасирала до сега пробај потечно да дадеш.
    Доручек ни е секогаш житарка со било какво овошје, некогаш е едно само некогаш повеќе зависи што имам дома (слива му давам само во комбинација со друго овошје затоа што мене па сливата не ми ја сака сама по себе).
    Исто зависи и од распоредот, кога му даваш доручек? Ние сме на ад, и сабајле рано кога ќе стане пие прво млеко, па или презаспива или седи буден саат време и има дремка, нудам доручек дури после станување од спиење (2-3 часа размак се фаќа). Исто правам и со ручек, дремнува околу 2-3 и дури накај 4 давам ручек кога ќе стане гладен од спиење.
    Педијатарот така не советуваше, тајната на успешен оброк е бебе да е наспано и гладно.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  4. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Следам.
    Ние сме на доење, 5 и пол месеци почнав со вкусови, три дена јаболка, три круша. Сега се мислам дали утре да ги измешам или да проба морков...Некако не сака многу, со вилушка пасирам немам блендер.
    Тие шо блендирате шо блендер користите? И кога му давате вкус да проба? Јас после првата дремка, ама мислам подобро да пробам ко ќе стане да цица па да замине пола саат саат па да проба?
    Инаку ги сечкам на мали парчиња излупено и варам 10 15 мин.
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. deasmamas

    deasmamas Активен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2024
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    186
    Рачен блендер, го имам на делимано ама било кој ќе ти заврши работа. Сигурно ќе примате вакцина на 6м, избегнувај нови вкусови 3 дена пред и после вакцина. Додека не заменува храната оброк, не е многу важна количината. Јас прв пат кога воведував вкус, го давав како сокче цедено, по препорака на педијатарот за да го навикне вкусот. Првиот месец посебно е за навика на вкусови. Не треба да е стресно, ако не сака баш тогаш, понуди за пол час, само да е пред пладне. Со среќа
     
    На warrior му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.639
    Допаѓања:
    1.459
    Пол:
    Женски
    Au majka so ne probav pasirani so viljuska, so blender potecni pomalce tecni. Toj jadi ama kolicinski barem mene mi se cini malku. Stanuva otprilika kaj 7 pa kaj 8 imame dorucek pa kaj 9 i ness mleko i spie. Rucek kaj 1 pa mleko pak pa spie. E denes izede polovina cinija zelencuk i oriz za rucek pa mleko ne piese. Se najade, se gledase po bebe si zaspa samiot i spiese skoro 2 saati. Dali moze vlijaese deka bese so kovid ne znam. Banana krusa praska jabolko se probano ednas gi sakase sega ne. Za dorucek obicno davam od kasite pa nekogas dodavam ovosje. Bas gledav na youtube gi mesaat. Se nadevam ke se popravi.
     
  7. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    836
    Допаѓања:
    938
    Пол:
    Женски
    Nekoja ovde da mi kaze dokolku dava parcinja idei za soleno jadenje, beba neke kasi a i dadam da dzaka nesto jade kasi 2 3 lazicki i tolku. Barav vo temata za blw ama striktno nekoi idei ne najdov
     
  8. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    7.993
    Пол:
    Женски
    Еве корисен профил
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    33.835
    Пол:
    Женски
    Мора доктор да даде знак за пробување на вкусови или може и сама да поччнам да си давам овој месец ќе правиме 5м.
    Мое молзено и ад пијат комбинирано.
     
  10. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    12.546
    Пол:
    Женски
    Можеш и сама да почнеш. Генерално доктори препорачуваат порано да се почне ако бебе напредува премногу или премалку, ама во просек сите почнуваат на околу 5-6мес.
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  11. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    33.835
    Пол:
    Женски
    A по колку се даваше како оди по колку лажички. Све имам заборавено одмана синко беше бебе поминаа дуро 8 г
     
  12. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    12.546
    Пол:
    Женски
    Само првпат вкус сум давала по 2-3 лажички, да се пази на реакција. После тоа колку сака бебе. Првото дете не јадеше повеќе од 50-70гр дури и до сила, второво сега од старт јадеше скоро 100гр.
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  13. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.584
    Допаѓања:
    1.130
    Колку време стои брокулата свежа? Зедов една китка за пробување вкус па дали би издржала 3 дена или да ја обарам и во замрзнивач? Дали е во ред два дена пробуваме нов вкус по 2-3 лажички а третиот ден мешам со една намирница претходно пробана?
     
  14. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Вари одма и пакувај, а за пробување јас така правев на почеток, прво 2 дена само по себе после во каша мешано.
     
    На malecko5 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Missmaza

    Missmaza Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    416
    Пол:
    Женски
    Zolcka probuvame. Lolku pati vo nedelata davate za proba i kombinacii za nea
     
  16. Barbie 12

    Barbie 12 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Bebe e 5 + ,pocnavme so vkusovi . Do sega ima probano jabolko ,krusa ,oriz i morkov. Po 2 3 lazicki , vekje 1 nedela .
    Prasanjeto mi e koga da pocnam po cel obrok ( dorucek ) da mu davam . I shto sledno da probame :)
     
  17. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    902
    Пол:
    Женски
    Праска, авокадо, тиквичка, банана, брокула, пашканат, тиква, слива..
    Можеш да почнеш и да ги мешаш со вкусови пример јаболко + банана и слично. Јас после 2-3 недели мислам дека му воведов доручек прво ги пробуваше сите едно по едно да не му дојде премногу на мешето. Чим забележиш дека јаде, воведи му. Би требало околу 125грама да му биде оброкот.
     
    На Evangeliaa22 и Barbie 12 им се допаѓа ова.
  18. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    902
    Пол:
    Женски
    Мајки,
    Колку временски ги чувате кашичките?
    Бидејќи шетаме сабајлечки и поради шетањето, па додека се вратиме дома, многу касно ме фаќа да му дадам доручек. А сакам да му направам и да ја ставам тегличката во ташна и да му ја дадам таман после дремката ( отприлика 2-3 часа покасно). Сте чувале ли временски толку долго? Колку можам да ја чувам веќе изблендирана храна во тегла?
     
  19. Barbie 12

    Barbie 12 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    A kolku vreme probuvase eden ist vkus ? Mi rekoa po 3 dena ama ako ima nekoja alergija bi trebalo odma da pojavi reakcija , ne mi e logicno tri dena da se ceka i eden vkus da davam .
     
  20. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    902
    Пол:
    Женски
    3 дена му давав и јас ахаха. Но 3 дена му давав морков, тиквичка, банана, брокула и тиква… јаболко, круша, праска, после вториот ден ги мешав со уште еден вкус. можеш да ги воведеш и сл мешавина на вкус кој веќе го имате пробано, така не би му било досадно. На пример, кај нас лично, авокадото никако не го прифати освен со банана, па не го јадеше чисто 3 дена исто и праската..