1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. T.iv

    T.iv Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2024
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Предложете предлог за комбинации со тарана но да не е млечен производ ?
     
  2. hana@@

    hana@@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2020
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    kakov griz davate?
    8 + sme
     
  3. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Давам јогурт со свежо овошје, блендирано и житарки, или на пример гриз варам со вода погусто, па го блендирам со овошје и Ад млеко.
    На подравка, од времето што е. Со бебе сликичка ...
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    @Bannana благодарам! Дали може да ми дадеш инструкции за подготовката на гризот?
    Сакам да прашам и за грицки, ми спомена д-р дека може јогурт со грицки, само не смоки. Постојат грицки без сол? :wasntme:
     
  5. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Има инструкции на паковањето за сооднос вода/гриз. Јас го варам малку подолго за да биде погусто ( одприлика 5 мин.). Грицки немам давано, но знам има во ДМ за бебиња
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    772
    Допаѓања:
    726
    Пол:
    Женски
    Мајки ве поздравувам! Здравје од утре почнуваме со вкусови. Ни дадоа листа на овошја и како да се внесува. Некој екстра совет? Почнуваме вака:
    Круша, слива, кајсија, праска, тиква, тиквичка, морков, jаболко и банана. Напишано е и како да се внесе и да се стигне до 100гр. Дали вие ги мешате? Или мора стрикно да е еден вкус?
     
  7. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.584
    Допаѓања:
    1.130
    Може слика од листата што ви ја дале? Нас педијатарот ништо не ни дал.
     
  8. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.227
    Допаѓања:
    6.648
    @Trupko цвеклото се вари со лушпата заедно за да не смени боја и да не губи хранливи состојки. Јас го варам пола саат. После тоа го лупам сечам на коцки и редам во послужавник и во замрзнувач. Откако ќе се замрзнат во шластична кеса ги ставам и враќам во замрзнувач. Вадам по потреба по 2-3 коцки за еден оброк. Ние сме со кашички. Вие бидејќи јадите парчиња јас би го сварила цвеклото и потоа би исечила на лентички па само да си ги фати и да си ги стави во уста. :)
    @Fenix05 и јас планирам да дадам жолчка нареднава недела. Мене педијатарот ми рече ако немате историја на алергии во блиска фамилија не мора со 1/8 да почнуваш почни слободно со,1/4. Па така и планирам. Само не знам во која комбинација да ја дадам. Кажи ако знаеш.:)Со млечно ете не требало да се комбинира поради железото што го содржи жолчката. Со месо не, со овошје не, е со што :wasntme:
    Исто и глутен немам дадено и не знам со што да почнам.
     
    На Kikikikiri0405, Trupko и DaisyDream им се допаѓа ова.
  9. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.990
    Допаѓања:
    76.350
    Пол:
    Женски
    Јас жолчка на сите три со пасирана банана им мешав, не се осеќа на вкус и не лепи.
    Со друго никогаш не сум ја мешала зашто вака ми била успешно протната :D
    За глутенот со лебче почнав пошто ме гледаше како јадам и му дадов да проба.
     
    На Kikikikiri0405 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  10. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    7.993
    Пол:
    Женски
    Офф не знам ние сме следна недела на одмор па ќе почнеме од 16ти, баш ќе прашам ќе ти пишам. Гледам со палента комбинираат. Види и starting.solids на инста се добри
     
  11. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.845
    Допаѓања:
    4.442
    Пол:
    Женски
    Мајки, бебе 8 месеци.

    Воведувам и вечера, ама немам идеи.
    Докторката вика млечна ноќна каша.
    Да молзам нема толку. АД не сака. Освен инстант кашине млечни, што можам да дадам? И какво млеко содржат тие?
    Млечни му воведов, јогурт, урда, павлака, грчки, котиџ...
     
  12. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Да пишам тука јас прв пат видов, може некој од вас веќе и видел и купувал. Освен класичните кашички за бебиња во дм од 125-190г, имаат и големи тегли различни миксови овошја, 100% овошје иста конзистенција и густина како и кашичките, како на сликава од 360г. Имаат рок на употреба 3 дена по отварање, стојат кај мармаладите.
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_0963.jpeg
      IMG_0963.jpeg
      Големина на фајлот:
      211,4 KB
      Прегледи:
      30
    На Kikikikiri0405, Bannana и DaisyDream им се допаѓа ова.
  13. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.845
    Допаѓања:
    4.442
    Пол:
    Женски
    Сега ке почнете само со вкусови. Тоа значи по неколку лажички, мах пола тегличка од малите на Хипп (тоа е околу 60гр) или две супени лажици. Повекето според оваа табела се водиме, и матичната мене истите намирници ми ги кажа. Обично повеќето советуваат по 3 дена од еден вкус, за ако даде реакција од тип на алергија, да знаеш од што е. Но, јас по 2 дена давав. Тоа сепак како ќе ти каже д-р. Ако бебето е 6 месеци, можеш да почнеш со пасирана храна со вилушка, или BLW ако пдиш ќе си читнеш по нет за тоа.
    Варено обавезно за почеток. Свежо само авокадо и банана. И лубеница и диња.

    Ако е бебе 4-5 месеци, блендирај. Со малце водичка од каде што се варело, или ако додаваш, да не е тоа од чешма, јас Бебелан земав, сега Роса.
    За конзистенција ке видиш, зависи од бебето. Многу не прифатиле блендирано, а сакале парченца и обратно. Јас блендирана давав, пошто се давеше мојов парче ако осети (8м сеуште е таков). Можеш да купиш готови неколку за почеток колку да осетиш структура.
    Некој почнуваат со понеутрални вкусови, или зеленчук, па продолжуваат со овошје. Јас давав наизменично, што ми дојдеше на памет, секако според списокот на дозволени намирници.
    Откако ке ги поминете тие проби на вкусови, ке почнеш со воведување на оброк-доручек. Јас го давам после прва дремка. Тоа го правам со 2/3 овошје или зеленчук, и со 1/3 житарка. Или пола-пола, како ќе ставев зависи. Вкупно околу 120 грама давав тогаш, една мала тегличка од Хипп. Од житарки, за почеток безглутенски. Тоа се пченка (палента), ориз и просо. После еден месец, до месец и пол од воведување доручек, ке почнеш со втор оброк-ручек.

    Значи сепак се зависи колкаво е бебето и со кое темпо ќе одите ке ви каже педијатар. И штом почнете храна, ке почнеш и вода да нудиш. Прочитав дека правилото е колку месеци е бебе, толку мл.
    Пример 6 месеци, 60мл вода дневно.
    Мојов сеуште толку не пие, едвај 20мл во ден преку сила, ама цица и надоместува.

    Брокула и тиквичка самостојно не ги сакаше, па ги воведов подоцна во комбинација со друг зеленчук што ми беше веќе пробан (компир на пример).
    За проба, еднаш на ден. До 14h се препораките, за да не има реакција па навреме да се реагира.
    На почетокот може бебето нема да е воодушевено, ама ќе стигне таму. Синко сега, кога му местам лигавче веќе почнува да припаѓа од возбуда дека ќе јаде. :D
    Инаку, мерам на вага, или како што кажав тегличките на Hipp ми се ориентација. Една мала тегличка е 125гр. Варам пасирам, полнам тегличе.
    Малку потешко одеше и какањето. Цела недела по малце, и во недела не частеше со експлозија до врат :D Така првите неколку недели додека се навикна на поцврста столица веројатно. Круша, слива, праска помагаат за дигестија.
    А ориз, банана, и сладок компир може да направат запек.


    Еве сама си се ископирав од претходно, ме мрзи на ново да куцам :D

    П.С. Зависи што, јаболко круша чисто го давав, а тиквичка брокула ги мешав. Пробај со чисто првиот ден без мешање, да видиш како вкус дали ќе го сака, а после можеш да мешаш со веќе пробани...

    @LeL15 Која цена се овие?
     
    На ina..ina, Kikikikiri0405, .baby.love. и 4 други им се допаѓа ова.
  14. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    59 денари :D дури десет денари се поевтини од бебешките:D
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    2.669
    Пол:
    Женски
    Мајка може листата да ми ја пратиш?
     
  16. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.048
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Женски
    Vareno/peceno jabolko, krusa..mozes bilo koe ovoshje.
     
    На T.iv му/ѝ се допаѓа ова.
  17. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.584
    Допаѓања:
    1.130
    Две недели како пробуваме вкусови ама цело време плука не стигаме ни до 3 лажички. 6+ сме се надевам дека ќе пројаде. Зеленчук поминавме почнавме со овошје јаболко само вчера и денес ама пак плука. Дали да ги поминам овошјата па да вметнам житарици или може и сега да пробам?
     
  18. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    772
    Допаѓања:
    726
    Пол:
    Женски
    Мојов исто вришти пишти. Стигнавме банана 11 лажички едвај со млеко мое. Денес круша, тотален неуспех. Како да не е спремен, воопшто не покажува интерес. Утре 6 месеци правиме. Не знам што се прави во вакви моменти. Исто сакам да прашм за вакцина, треба во понеделник да прими, дали тој ден да прерипаме вкусови или како оди
     
    На malecko5 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Coldheart

    Coldheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2022
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Нас ни кажаа откако ќе прими вакцина 2-3 дена да не пробува нови вкусови и да јаде тоа што има пробано.

    Туку јас друг проблем имам. Моето ќе јаде кашичка околу 150гр пр. Палента и овошје. Јаде бавно со молење. И после буквално еден час плаче како да нема јадено пет дена и морам млеко да дадам да се смири. Си велам можеби овошјата за доручек не држат и се мислам да вклучам бисквити веќе да видам дали ќе биде најаден барем 2 часа. Ова мачење ми е веќе барем млекото да го пие како што треба, но и тоа пиеме пола час, се друго е поинтересено.
     
  20. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.584
    Допаѓања:
    1.130
    Не знам да пробам со измолзено млеко може ќе и се свиѓаат повеќе.