1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Ние сме 7 месеци и имаме 3 оброци со 3 млека (2 се 180мл, и едно пред спиење 210мл). Јас давам на 2-3 саати размак, ако не го изеде цел оброк некад сака порано млеко да пие па се фаќаат скоро секад меѓу 2 и 3 саати, со тоа што кога ќе стане сабајле одма давам доручек, после тоа млеко.

    доручек-млеко-ручек-млеко-вечера-млеко
     
    На DaisyDream, Missmaza и TammiB5 им се допаѓа ова.
  2. Missmaza

    Missmaza Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    416
    Пол:
    Женски
    Pa ko ke pocnam 3 obrok taka ke pravam. Sabajle dorucek vo kolku otprilika davas i navecer vecera vo kolku. Nie zaspivame od 19:30 do 21 najkasno zavisi so dremkite. Nz ,jas greska da ne pravam prvo mleko so davam. Davav i jas edno 210. Ama 10 ipol kg e, i da ne mu dojde mn si vikam. Sea gledam ok e i vaka cela nok ja prespiva. Nekogas i 150 navecer
     
  3. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Кога јадеше по два оброци и јас давав прво млекце сабајле па тек после тоа доручек. Инаку секој ден е различно ама отприлика станува меѓу 7 и 8 сабајле, тогаш доручек давам, па млеко после 3 саати. Ручек околу 14:00, млеко 16:40-17:00, вечера околу 19:00 и млеко пред спиење околу 21:00 и нешто. Нормално знае и ова да варира ама горе доле вака е.
     
    На DaisyDream и Missmaza им се допаѓа ова.
  4. Anngelss

    Anngelss Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2023
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Здраво ме интересира доколку пилешко месо не може да се пронајде домашно, кое купечко го земате замрзнато? Малата има 11 месеци, досега имавме пилешко домашно внесено, повеќе не можеме да најдиме да купиме.
     
  5. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Вие што сте вовеле веќе киноа, дали во пелена се гледа до толку? :|
    му дадов пред некој ден прв пат и следната кака имаше баш зрната од киноа во неа, му немам пак дадено од тогаш
     
  6. jasna0305

    jasna0305 Активен член

    Се зачлени на:
    29 август 2024
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Матичната ни препорача да почнеме со вкусови од следна недела, ќе биде 5 месеци. Може ли некој совет како почнувавте, што дававте прво и колку време пробувате па воведовте прв оброк? Го читав прирачникот од институтот за јавно здравје и не ми беше баш од помош
     
  7. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    12.546
    Пол:
    Женски
    Да не не биле сварени убаво? Сега на бебево не му имам сеуште дадено, ама од првото дете не се сеќавам дека имала зрна во каката. Само кога беше поголема, зрна и лушпи од пченка.
     
  8. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Сварена беше и блендана дури ама имаше по некое неизблендано зрно, и каката после полна. Читав по гугл мн луѓе истово прашуваат ама не знам страв ми е да не му прави нелагодност:( следен пат и дупло ќе ја варам па ќе видам..
     
  9. Missmaza

    Missmaza Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    416
    Пол:
    Женски
    Dobro utro. Iskusni majki aj ve molam prosvetlete me. Od okolunata bliskite mi velat nz, ne se sekavam,ke vidis ...
    Bebe 7,5 meseci za 10 dena 8 ke pravime. Ima 2 obroka dorucek i rucek i 3 pati mleko pie. E sea mn rano mu e poslednoto mleko 18,19 h se vodam po rucekot. I nekogas se budi preku nok i mislam deka mu e malku. Prasanjeto mi e.
    1. Od koga da vovedam 3 obrok vecera?
    2. Uzinka od koga vovedovte od koj mesec i koga ja davate izmegu posledni obroci kako.
    Neso zbunka sum nz zaso taka. Inaku 180 ml pie mleko i super napreduva
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.921
    Допаѓања:
    68.988
    Пол:
    Женски
    Ужинка после годинка. Трет оброк когс ќе наполни 8 месеци, зависи кога сте вовеле прв оброк. Сепак бебе е да не се разбуди во текот на ноќта ако последен оброк му е во 18-19 часот. Пробај пред да легнеш ти околу 10-11 часот да му дадеш пак млекве додека спие.
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Моево има и вечера од 6+++, ама беше по препорака од педијатар и сега за сега сме ок се надевам така ќе остане, инаку се што читам околу 8 месеци се воведува вечерата. Е сега, кога имаше 2 оброци само давав 4 млека, а сега од кога има и вечера пие по 3 на ден, 2 по 180мл и едно од 210мл пред спиење. Уште едно млекце ако му дадеш покасно може нема да се буди навечер.
     
  12. Missmaza

    Missmaza Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    416
    Пол:
    Женски
    Prv na 6 i 1 nedela. Vtor na 7+ edna nedela. I tret obrok taka posle 8. Pa pie 3 pati po 180 ml. E moze pred legnuvanje pomalku da dadam. Obicno prespiva cela nok. Ama nekolku noki ko nemirno spie se budi zaspiva. Moze i zabite da go macat ama sepak i rano mu e posledniot obrok
     
    На macka91 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Missmaza

    Missmaza Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    416
    Пол:
    Женски
    Taka i planiram. Obicno ne se budi ovie denovi neso taka ama moze i zabite go macat
     
  14. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.921
    Допаѓања:
    68.988
    Пол:
    Женски
    Мојата за 12 дена прави 8 месеци, два оброка имаме, трет на 8 ипол ќе и воведам. Има денови преспива цела вечер, има денови се буди ќе и дадам да цица и продолжува.
     
  15. Bellaa1234

    Bellaa1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    735
    Допаѓања:
    871
    Пол:
    Женски
    Majki koga go vovedivte spanakot, karfiolot, blitvata I zitaricite? Mnogu podeleni mislenja Ima, pedijatarot nibrece duri na 7zitarici a nislam e prekasno.
    Dali kasickata so zelencuk e okej da se dava kaj 10hsabajle ili ne? Zasto sw trudan da vovedam prv obrok.
    Dali obrokot moze da se dojade do posle ako bebe ne izede se naednas?
    Nikogas ne mi dojaduva taa kolicina od 100g vo teglenceto zasto celo vreme cica se uspiva so cicanje I nz kako da izbalansiram. Soveti?
     
  16. Missmaza

    Missmaza Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    416
    Пол:
    Женски
    Jas dodeka bevme so 1 obrok naizmenicno davav i ovosje, Zelencuk,meso. Eden den davav ovosje, eden den zelencuk,pa zelencuk i meso. I postepeno vmetn7vav nova namirnica so veke probani. Od sabajle bese taa sema. Sega so 2 obroka,od sabajle ovosje ili ovosje i zitarki ,a popladne rucek so Zelencuk i meso,mlecni proizvodi... Za dojaduvanje nz , jas bi go ostavila pa za nekoe vre6mleko da dadam. Ama nz moeto dosega se si izede. Nz dali i za semata e taka pravilno kaj nas se pokaza ok. Neka spodelat idr iskustva.pa ke vides kako ke odgovara so tvoeto bebce
     
  17. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.340
    Допаѓања:
    95.385
    На таа возраст толку цврсти оброци се премногу.
    Толку мало, а претупането со храна.
    До 1 година млекото треба да доминира во исхраната, цврста храна кое колку јаде, секое различно зависно од детето.
    Ова само совет, не сум педијатар, ама имав бебе и доста читав околу исхраната.

    @Besbes24 , денот на бебето треба да започнува со млеко, не директно доручек.
     
    На ivi1987, .baby.love., macka91 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.639
    Допаѓања:
    1.459
    Пол:
    Женски
    Iskreno majka glavata veke haos mi e okolu hranata, istovremeno citam i na mak i albanski i angliski. Mozebi gresam no ako davam mleko kaj 9 koga dorucek koga rucek koga uzina koga ke vovedam pa koga vecera. Mozebi ne znam jas da balansiram, neiskusna ama dosega vovedov skoro se osven jajce pa bebe se prifati. A okolu casovite taka me sovetuvase pedijatar iskreno.
     
  19. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.340
    Допаѓања:
    95.385
    Malo e za uzini, tie idat posle godinata, ke davas mleko odma stom stane, pa po 2 saati minimum dorucek.
    Toa moze da prifati, sto razbira, novo mu e, vkusno mu e, ama ednostavno e premnogu za negovoto malo stomace.
    I neka bidam drska, ama pa sto deka pedijatar te sovetuval, ne site doktori se doktori, zatoa I za poseriozni zdravstveni situacii (nevrzano so bebe /dete) se baraat poveke mislenja, oti ne sekoj e za veruvanje.
     
    На Bannana, Besbes24 и macka91 им се допаѓа ова.
  20. Missmaza

    Missmaza Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    416
    Пол:
    Женски
    Abe i nie togas 8. Pa zaedno rodenden ke slavime vo ist termin sme se porodile. Kade se poragase