1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    812
    Допаѓања:
    2.614
    Пол:
    Женски
    Avokadoto e najdobro so banana, pola avokado so lazica izdelkajgo samo zoltion del i pola banana pasirana... idealen dorucek, ostanatiot del jas go krkam na 7m i go dadov
     
    На ada21 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Авокадото е меѓу првите намирници за воведување дохрана. Може и од неполни 6мес да се дава. Авокадото ти е неутрално и со салати иде комбинација. Значи слободно можеш да го комбинираш и со некој зеленчуци. Од зеленчук го комбинирам со спанаќ, блитва, морков, цвекло итн. Од овошје со све го комбинирам најчесто со тиква или со некоја покисела овошка за да малку неутрализира. . И со сите житарки :киноа,амарант, просо,овес, јачмен и рж.
    Имаш рецепти за со авокадо на јутуб и на гугле рецепти за бебиња.
     
    На Marija_Magdalena, eli25 и ada21 им се допаѓа ова.
  3. Aneta92

    Aneta92 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2016
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички. 8+ сме и сакам на бебе со ручекот денес да му дадам малку леб. Кој го давате вие? Ако не е за тука прашањето преместете.
     
  4. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    Рецепти за со авокадо знам еден куп , ама не за бебе :lol: омилено ми е мене :inlove:
    Фала ви на советите , дадов во комбинација со палента и банана:hug:
     
    На stevemila, Marija_Magdalena, sofi2107 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    812
    Допаѓања:
    2.614
    Пол:
    Женски
    Jas pocnav so dvopek na 7 m a leb domasen

    Majki, od koga pocnavte so grav? I so sto go kombinirate? A i pogore prasav za finger foods koga vovedovte?
    Pasteta od grav?
     
    Последна измена од модератор: 22 февруари 2018
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    грав после година дадов јас
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Баш сега те прашав во темата за мени да не ви е рано за грав. Немате ни 8мес гледам за ручек имате грав. Ние сме 11мес скоро и грав сеуште не сум дала и немам намера да дадам набрзо. Гравот е многу тежок поготово за бебе од неполни 8мес па и 8мес да е. Педијатарот наш грав и зелка препорачува тек после 1г. Сепак ти најубаво си знаеш мада не сум сретнала педијатар што дозволува грав на таа возраст. Те читнав и внатрешни органи т.е. пилешки џигер даваш. Не се мешам сепак најубаво си знаеш ти ама сакав само да ти пренесам совет и мислење. И тоа пред 1г не се препорачуваат внатрешни органи од животинско потекло. Ако сум грешка нека ме корегира некој од поискусните.
    Паштета од грав? Што е тоа?
    Ако мислиш на паштета паштета еве ме 38г никогаш паштета не сум јадела. Најнездрава храна. Извини.
    Фингер фуд кога бебе ќе знае да џвака и да го врти парчето во уста т.е. да не голта парчиња зашто недај Боже може да дојде до гушење. После 10-11м е најсоодветно време мада сепак зависи и од самото дете може и после 1+г. Бебе кога ќе фаќа со две прстиња од парчето значи е спремно, обично до 9-10мес сеуште со дланката фаќаат т.е со цело раче. Кога ќе почне со палец и показалец да фаќа парченца, да џвака и врти храна во уста и не голта дур не изџвака....тогаш е дете спремно. Ова не се однесува на бисквита и сл. туку на оброк фингер фуд каде бебе само ќе јаде парчиња исецкана храна. Мали сте уште за фингер фуд, полека ќе поминат брзо месеците и ќе јадете и така и забавно ќе ви биде.
     
    На TheSecret, eli25, ada21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    812
    Допаѓања:
    2.614
    Пол:
    Женски
    E fala ali sepak se raboti za 10 tina zrna ali ova e vtor pat sho i davam pa ne znaes kako go jade, uste da imase uste ke jadese heh fala na sovetite, pedijatarov pak ni veli sve davajte, (mislam deka e vreme da go smenam, i taka pred penzija e) a dzigerot ednas i go dadov i toa edno parcence malo...pojke mi strav od meso i jajca otkolku od zelencuk i grav
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Ако се домашни јајца и месо нема зашто да ти е страв. Гравот не е стдашен ама е тежок за нивниот метаболизам и за меше.
    Јас од 6+по препорака на педијатарот почнавме со жолчка поради опаѓањето на хемоглобинот и 1мес според препораките и совети ја воведував. Супер прифати и до сеа на ништо нетолерантност/алергија па ни црвенило не покажал. Само јајцата ги набавувам домашни од проверен човек.
     
    На eli25 и Marija_Magdalena им се допаѓа ова.
  10. Mia.milicka

    Mia.milicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    205
    Мајки, дали може спанаќ да воведам на 7+? Ако да, како да го спремам и колку да ставам за почеток? Дома имам авокадо, морковче, ориз. Можам ли да направам таква комбинација? Фала ви
     
  11. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    812
    Допаѓања:
    2.614
    Пол:
    Женски
    Da imame i nie domasni jajca i meso(pilesko, zajacko, svinsko) mislam svekormi ima hehe a i gravot ni e domasen kako i mnogu dr zelencuci, i kaj nas hemoglobinot bese slab, ali kako si rastat taka raste i toj :) a sto se odnesuva do finger foods da znam procitav na internet ali me interesirase iskustvo kakvo imate, onie so postari decinja neka spodelat :)
     
  12. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    За спанаќот во ремедика ми рекоа да го воведам на 5+ а матичната ми рече 7+ Мислам да смееш
     
    На Mia.milicka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. love make up

    love make up Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички, 6+ е синко, дали ставате некое масло во кашичките? Кај да најдам рецепти за кашички (освен бебе готвач ) ? И дали е за загрижување, денес е 5 ти ден од како не се "какил" :(
     
  14. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Vikaat normalno e do 7 dena, jas ne bi izdrzala. Daj mu sliva, makar vodicka/sokce od sliva.
    Maslo od pocetok na dohrana, maslinovo, podocna kokosovo i nekolku pati leneno.
    Za maslinovo na 250 gr kasa, edna lazicka maslinovo se stava.
    Recepti: Sto bi jadela ti, toa i na bebe davaj mu, mislam na slednovo, ako ne bi jadela piperka so palenta, nemoj ni nemu.
    Jas licno palenta so jabolko i tikva ednas mu napraviv, ja probav, ne mi se dopadna i ja frliv, mu dadov druga kasha. Ama toa sum jas, palenta cel zivot so kiselo mleko sum jadela, pa blagata varijanta ne mi odi. Vodi se po tebe i nema da zgresis :)
     
    Последна измена: 22 февруари 2018
    На sofi2107, forumce, stevemila и 2 други им се допаѓа ова.
  15. love make up

    love make up Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    А дали ладно цедено маслиново (прочитав некаде не треба ладно цедено ) .... Му сварив денес компотче од суви сливи, но се уште ништо :( . . . Пробав нежно и топломер во газето , и тоа без успех...
     
  16. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    984
    Пол:
    Женски
    Истото би го пишала и јас, и јас не мешам многу вкусови прво ја не би го јадела а не оа на бебе да му дадам бема шанси, ете за пример и јас палентата на пример ја давам само со кисело млеко или јогурт со друго никако.
     
    На eli25, stevemila, Mari-Ja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    Домати и пиперки од колку месеци се воведуваат?
     
  18. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    E toa e vekje nauka, dali ladno ili toplo go cedele :?:
    Ne znam iskreno.
    Na bebi stapce namackaj krema za gaze i pak nezno probaj. Posle masazi pravete, vozenje tocak itn.
    Ne sum imala takva maka, tuka ne mozam mn da ti pomognam. Toa pisuvam jas sto bi napravila...

    Edit: ete forumce pomogna. Eve slika od moeto.
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена: 22 февруари 2018
    На love make up и stevemila им се допаѓа ова.
  19. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    На шишето од маслиновото треба да пишува extra virgin, тоа било најквалитетно
     
    На love make up, Mari-Ja и stevemila им се допаѓа ова.
  20. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    984
    Пол:
    Женски
    На ад е или на мајчино млеко?