1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    Другарка на синчето за 5ти бдеј му направи торта од овошје за во градинка. Детево се одра од плачење не сакаше да иде, си сакаше крембанани и што ти ја знам, не му дозволи, па другарите и мајтап си играа со него. Никогаш повеќе не почасти другари во школо, 8год е сега, не и не дава да носи нешто :|
     
    На Sexybaby86, stevemila, mal.ecka и 5 други им се допаѓа ова.
  2. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Зашо бе така има прават на децата. Како отфрлено од средината да биде ? :( греота е. Па и мое мислење е дека полошо им прават. Тоа дете утре при првите пари наместо геврече со јорурт ќе купи чоколадо. И што постигнавме? Се набутало чоколадо а сепак е гладно (facepalm)
     
    На Skorpija25, forumce, Dalia93 и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Во Веро Џамбо, во прашалници си отидов. Ок од сега си знам :)
     
    Последна измена од модератор: 15 септември 2018
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Гревче :(

    И јас одамна не коментирам таму. Отварам повремено да најдам идеја за ручек или колачи.
    Еднаш не сакаа да ми ја објават една статија зошто спанаќот се јаде со кисело млеко, а тие упорни се дека не се комбинирало така ради тоа што железото немало да се врзе. |(

    Заклучок: нема да ги следам :)
    Овој пат ќе си консултирам и педијатар кога ќе почнеме со дохрана.
     
    На Chantal, Sexybaby86, stevemila и 7 други им се допаѓа ова.
  5. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Секој втор коментар е “мењај педијатар” демек врска немал ако советува со вкусови да се почне пред 6месеци и со купени кашички. Да не зборам за рецептите од 20 зеленчуци што се лајкувани како откритие
     
    На forumce, stevemila, Kitten и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    7.278
    Пол:
    Женски
    Предлог вечера со јогурт?
     
  7. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Одамна ја напуштив групата. Премногу беше за мојот желудник и ставови.:D

    Мојот е уште недела полни 7.
    Немам дадено уште глутен, жолчка, бобинки, цитруси и млечни.
    Се друго мислам проба. За ова се спремам сега полека да дадам од се, освен бобинки може за нив ќе почекам. Жолчката на крај. Сега млечни и глутен.

    Гледам да јаде одбрано,да не е било што, домашно зготвено ,евентуално хип и холе вршат работа За на брзинка. Ама не драматизирам околу тоа. Давам се што сметам дека треба да јаде.
     
    На Sexybaby86, pile30, stevemila и 7 други им се допаѓа ова.
  8. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Сега вечеравме јогурт малце овесни снегулки и една банана. Маф!
     
    На Majjja, pile30, stevemila и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Marmarin

    Marmarin Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    12.947
    Пол:
    Женски
    И на моево тоа му е омилено. Па и мене, многу ми е убо. :)
    Исто и јогурт со лепче многу сака, брза вечера.
     
    На Majjja, pile30, stevemila и 4 други им се допаѓа ова.
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Се помешано?
     
  11. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Мазно блендирано |(
     
    На pile30, Leo_29, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    346
    Пол:
    Женски
    Zenski nekolku prasanja :) Na kolku meseci vovedovte mlecni proizvodi: urda, k.mleko, mocarela?mene pedijatarot mi rece na 7, a bebe gotvac vika 8. Znam deka Bebe gotvac ne e mn.relevantno, ne se ni doktori ni nutricionisti, ama pa site razlicno kazuvaat. Dvajca pedijatri skroz razlicno. Edniot mi vika oves na 6,5 drugiot oves na 8 bidejki sodrzel gluten. Vie koga dadovre oves? I koga boranija, grasok, leka i drugi zrnesti? Fala odnapred :)
     
  13. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    И јас се водам по бебе готвач ама ориентационо за да знам која намирница по која иде, а не скроз како што пишува таму бидејќи е малку претерано. Млечни производи дадов на 8, овесни снегулки на 6 и пол, боранија и црвена леќа на 7, грашок и грав на 9. Не се потресувај многу за воведувањето само ќе следиш за алергија и готово. До 1 година освен белка и јагоди бебето треба се да јаде.
     
    На Autumn_, kukla21 и Carpe Diem New им се допаѓа ова.
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    На 7 млекчни продукти дадов. За глутен новите препораки се да се дава порано. Едно време чекале до 9+ дури. Јас дадов до кај 8ми некаде и "каснев". Ама дека лето и ваму-таму бевме, па ми се одложи доста воведувањето.
    Не се ограничувај многу по табели. Секаде различно е. Еве Американската асоцијација на педијатри препорачува со житарки да се почне исхраната. Кај нас со овошје/зеленчук. Реши кого ќе "слушаш" и терај. Јас една докторка решив да следам и терам така :)
     
    На Carpe Diem New и fana им се допаѓа ова.
  15. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Јас дадов црвена леќа на моја рака, педијатар ми рече покасно дека е склон на грчеви а бебе е 10+ и викам ај да пробам. Завчера му ставив околу 5 грама вечерта закенка неколку пати но ништо страшно. Вчера, 10грама, јадеше вчера околу 15h, до вечерта супер ама ноќеска неколку пати се будеше со плачки и прткаше. Можно ли е да е реакција од леќата? Денски мака нема, се смее, пее, "муабети"
     
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Леќата би требало брзо да се вари. Така реагира само деновите кога јадеше леќа или и друг пат? Ако е првото не му давај леќа, па пробај пак по некое време.
     
    На pile30 и fana им се допаѓа ова.
  17. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Кога се почнува со сол, скоро сме годинка и денес ставив малку во зеленчукова каша во обид да ја изеде, со мевце или риба си јаде ама само зеленчук одбива подолго време. Денес ја излапа цела.
    Исто така, кога воведувавте ужинки, уште сме на двапати млеко и три оброци. Ретко некое бисквитче ако не се дојал за појдок или две Лино смоки кога се дружиме (за да не му пикаат Стоби флипс).
    И последно, десерт! Од кога и што може да е десерт. Сум давала неколку пати овошје после ручек ама или овошен јогурт, од кога Животинско царство?
    Ако прашав се ова кај здравиве храни и деца на фб ќе ме исфрлеа од група, сол се знае од 3години а наместо чоколада, урми кокосово и рогач :rofl:
     
    На mal.ecka, kukla21, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.562
    Пол:
    Женски
    Не се согласувам сол да се даде после 3 години затоа што јодот во обичната јодирана сол е значаен елемент и најмногу го има во неа. Малата ми е точно годинка и овие недела две ставам по малку сол во храната, исто така понекогаш и' давам од нашето јадење а таму има сол. Солта е потребна во умерени количини и тоа ќе ти го каже педијатарот. Ужинка исто од 11+ воведов, најчесто некое овошје, смоки или бисквити, пудинг на нестле неколку пати дадов, исто и чоколадо на 11+ дадов ама по малце за проба. Овошје после ручек имам читано дека не се дава, поради некои си причини, ни јас не јадам овошје после ручек, туку за ужинка.
     
    На stevemila, mal.ecka, emkaemka и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Забележуваш ли промена во тоа дали повеќе го сака вкусот на храната со солта, ме интересира што да очекувам зашто еве подолго време кога ручекот беше само зеленчук остануваше гладен па со подој се дојадуваше, а не може секој ден мевце да јаде
     
  20. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.562
    Пол:
    Женски
    Повеќе јаде кога јадењето е со сол
     
    На Autumn_ му/ѝ се допаѓа ова.