1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Во што чувате кашички? Бебе јаде 50-100 грама, ама најмалку што успев да извадам од блендерот е 150 грама, и тоа со триста маки. Ако е помалку од 200 ми се лепи само на чашата и не се блендира. А не сакам да фрлам. И онака јаде истото цел ден, тек сега почна со пробување, да направам повеќе и да поделам на три пати за цел ден. Не ми се купуваат готови каши само заради тегличката, и не сакам да ја чувам тазе направената каша на отворено. Има негде теглички со соодветна големина, како што се купечките каши?
     
  2. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Јас на 5 м почнав со проба и давам само еднаш. Кога ќе дава 2 пати, за некој ден ќе биде здравје тоа, ќе давам различно.
    Планирам на утро овошна, на пладне зеленчукова и на вечер млечна, а на крај и 1 ужинка.
     
    На babydust и happygirl им се допаѓа ова.
  3. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    Majki na bliznaci @kostarika, @Feodora po kolku lazici proso stavate vo voda za dve kashi,neli segde pisuva dve lazici so 200ml voda e sega deka za dve deca duplo li da stavam
     
  4. kostarika

    kostarika Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    2.127
    Јас
    отприлика ставам и вода и просо и за две деца , ако ми остане просо го давам за вечера ако може и за ручек ама некако повеќе ми иде со доручек и вечера не знам зошто :)
     
    На lavica82 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    Znaci moze da stoi ako ostane jas pa frlav
     
  6. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.948
    Допаѓања:
    20.770
    Откако ќе завршиме со првичното пробување вкусови и треба да дадам оброк, во кој дел од денот, доручек, ручек или вечера?
    Ако се појави алергија од некоја храна, треба да се води на доктор или е моментално и поминува?
    И има ли некоја со бебе од 5 да дава од тие овесни каши на нестле или хип 4+ што се,
     
  7. kostarika

    kostarika Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    2.127
    Гледам да не останува затоа пто тоа барем брзо се прави ама ако остане ништо не му е , не се расипува тоа.
     
    На lavica82 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kostarika

    kostarika Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    2.127
    Алер
    гија се појавува со знаци како црвенило што шета по кожата , значи сега е црвено на стомачето а потоа малку погоре итн . Нема гушење и други работи што сме ги гледале по филмовите особено ако дадеш една две лажички од новата намирница и секој ден зголемуваш по малку . Загоа расоблечи бебе да се олади , ако треба замиј го со млака вода и прати ситуација , ама би требало да е толку од реакции.
     
    На hello-kitty.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    Искрено јас произволно ставам и секогаш ми излегува вишок, но не се знае како се расположени за јадење, па подобро да ми остани отколку да сакаат уште. Во случај да не се изеде јас го фрлам, преферирам пресно тогаш напраено.
     
    На lavica82 и karak им се допаѓа ова.
  10. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    За првото немаш сликано состав, второто е полно со адитиви, со вештачки засладувач, дефинитивно не би го дала на дете под годинка, евентуално како десерт после годинка, ама во исклучителни ситуации.
     
  11. НМарија

    НМарија Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2015
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Дечки хелоу, да ве консултирам и вас. Денес бевме на преглед за 12 месеци и докторката рече дека од година може да се јаде веќе се, само полека да воведувам по една нова намирница. Ок е ова? Вие знаете за некои рестрикции после година? Освен мед секако
     
  12. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    ОК е, треба полека се да проба.
    Освен печурки и морски плодови, матичната ми рече тие се 2+ и свинско не.
    12+ јас дадов мед.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    А зошто се тогаш направени за деца од 10 месеци не ми е јасно
     
  14. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  15. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Да се продаваат.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kostarika

    kostarika Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    2.127
    Затоа што има секакви купци , не сркој верува илиги почитува правилата што ги кажуваат докторите.кај мене свекрва миза именден на син ми му купи торта и сакаше да ја пробал барем а тој има единаесет месеци сега , значи тогаш имал помалку . Секакви има.
     
  17. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Зошто деца од десет месеци тоа може да го јадат, дозволено, испитано и сертифицирано. Сепак е тоа нестле.
    Ова ти е налик кока кола, сите велат штетна е али и после 100 години е најпродавана и барана.
    Се е до лична перцепција ти во што веруваш.

    Јас нестле не би дала од принципи, тестираат врз животни сеуште. Така да како фирма ми се ништожни и не би им купила производи.
     
    На lavica82, Gaga.sk и Milaаа991 им се допаѓа ова.
  18. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас пред нецели 2 недели почнав со вкусови, супер ги прифаќа досега дадените намирници и нема алергиски реакции. Почнав со 5¬6 лажички, па продолжи по третина од кашичките да јаде и сега по пола почна веќе да ги јаде на едно јадење(мерка ми се тегличките од хип). После 10 до 15 мин плаче, давам млеко некогаш ќе испие 90,а неретко и 120 мл ги пие. И така почнувајќи од оброкот во 13 ч па се до последниот оброк во 23ч. Дилемата ми е следна: Кога да сметам дека е воведен цел оброк? И дали следните оброци да останат само на млеко? Што ако плаче за кашичка? Бидејќи ми се има случено млекото да не и е доволно. Си мислам да не ја прејадувам, но досега ниту повратила, ниту пукнала лажичка, столицата и е во ред... Знам дека втор или трет оброк се воведуваат постепено, а малава крка цел ден. Во текот на денот може и кашичка и пол да изеде плус редовните оброци со млеко не ги прескока. Не знам дали постапуваме правилно.. Едноставно го следам детето и така давам исхрана. На педијатар сме за две недели. :wasntme:
     
  19. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Мајки од каде купувате овошје и зеленчук?
     
  20. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.720
    Допаѓања:
    122.044
    Штом ќе изеде 100,120 гр сметај оброк. За почеток мало тегле хипп
     
    На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.