1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на јајце

Дискусија во 'Бебе' започната од Skorpija989, 8 јануари 2018.

  1. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Јас лично не купувам јајца , по тоа што ми имаат кажувано знам дека имало БИО јајца и кај нас , а колку е вистина дека има ете навистина не знам .
     
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ај баш прашај кои се био во мк
     
    На ❤️Sneze❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    346
    Пол:
    Женски
    Nedelata koga voveduvate zolcka ne davate nisto novo taka? Mene pedijatarot mi rece preku eden den 1/8, pa 1/4, 1/2 itn do cela, pa nema slobodni dva dena za nov vkus :)
     
  4. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    Да така правев.
     
    На Carpe Diem New му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    346
    Пол:
    Женски
    Fala na odgovor :)
     
  6. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    4.711
    Пол:
    Женски
    какви јајца давате, селски или од маркет?
     
  7. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Јас давам купечки од маркет @macalavica по совет од педијатар. Ми рече дека домашните се појаки, поконцентрирани, па подоцна се даваат, после годинка. За почеток купечки, но да се од една иста фирма, да не се менуваат еднаш едни, другпат други.

    Баш ме интересира дали давате домашни јајца и дали имале бебињата некаква реакција од нив? Мене строго ми беше посочено да не давам домашни заради јачината :wasntme: Јас планирам домашни да давам откако бебка ќе проба и белка, засега сме само со жолчка, рано ни е.
     
  8. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    4.711
    Пол:
    Женски
    Јас дадов жолчка од селски јајца, прво 2 пати 1/8 па 2 пати 1/4 и толку, сега се мислам да продолжам со купечки бидејки сески неможам да најдам.Бебе немаше никаква реакција.
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @macalavica па штом од селските немало никаков проблем, мислам дека од купечкиве па ич ќе нема. Јас би дала за да не го прекинам воведувањето штом сте стигнале до 1/4 :)

    Едит: Да прашам, за белка морам ли да чекам до година или може малку порано? И како се воведува, да дадам директно продукт што содржи цело јајце, или постепено се воведува како жолчката?
     
  10. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    4.711
    Пол:
    Женски
    За белка педијатарот ми рече дека исто се воведува по шема како и жолчка, после 1 година,преку еден ден, 2 пати 1/8, па 2 пати 1/4, па два пати 1/2 и после цело јајце.
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @macalavica така и мислев, дека е исто. Фала ти :)
     
  12. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Јас воведов на 11 месеци точно преку кифлички,не ми покажа реакција и следниот пат цело јајце му дадов
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.825
    Пол:
    Женски
    Од старт и со двајцата почнав со домашни јајца, си имаме ние кокошки. Реакција никаква немаше. Малово секој втор ден јаде варено јајце за појадок. Нема логика да се појаки, кога домашниве кокошки се пуштени слободно да шетаат, не се хранат посебно, нема концентрати и хормони. Барем нашиве. Јадат поинаква храна и не толку богата како овие што се хранети со концентрати.
     
    На Lolipop23, emkaemka и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас давам селски цело време. Освен хормони, не гледам зошто би давала купечк пред донашни.

    Ми носи по еколку неделно колешка на работа. За не дај боже имам нарачано и од бе орг.
     
    На Lolipop23, eli25 и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  15. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Јас немам домашни, немам од свој да земам, а не ми се земаат од било каде. Во Бе орг какви се @kukla21 ?
     
  16. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    @Sexybaby86 за белка мене педијатарот ми рече да воведам преку нешто шт о содржи белка,пример кифличка. Ако нема реакција значи е ок.
    А за јајца и јас купувам домашни само,мене ми дадоа па контра совет.
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Сите различно кажуваат, затоа јас ја слушам само Симонида. Нејзе одбрав да ја слушам, ни матична, ни никој друг, оти не можам крај да им фатам @eli25. Да имав проверено место од каде да земам, би земала, ама од пазар не ми се купува, што ги знам какви се, а и Симонида вика дека за почеток подобро е со купечки, во смисла дека нели се контролирани при производство и сл. За понатаму и она вика дека треба домашни (откако ќе се воведе цело јајце), па еве уште белка да воведеме и да барам некој проверен за домашни јајца. Кокошки земаме домашни ние, ама од Куманово, јајца од таму не можам да носам до Скопје, штознам...
     
  18. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    @Sexybaby86 давам само домашни и јас имам чуено дека се појаки, ама како појаки немам појма. Педијатар ми рече ако имаш сигурен извор за домашни такви давај, ако не како и тебе ти рекле така и Драгана кажа.
    Ако од Ку ти се сигурни зошто да не би зимала, ако е ептен тазе и две недели во фрижидер може да седат, они може и повеќе ама ај нели е бебе.

    Јас воведов белка преку кифличка, несвесно му ја дадов, па му дадов уште 2-3пати ден за ден и немаше реакција, па наредно му ставив 3тинка белка, денес повеќе од пола ќе е, па задутре цело јајце.
    Не знам некако не ми идеше цела од старт да ја дадам, па вака решив, а никој не ми посочил како, уствари не сум ни прашала :)
     
    На mariz, Sexybaby86 и kukla21 им се допаѓа ова.
  19. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ок. Како органски се продаваат. На лик не се лични, ама убави се на вкус.

    Мене Станка ми има кажано не мора да се следи 1/8, 1/4 и сл. Битно е да е малку по малку. Тоа осмини, чеѕвртини го смислиле како шема за "малку по малку".
     
    На mal.ecka и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.697
    Допаѓања:
    72.589
    Пол:
    Женски
    И јас така ја воведов по некоја моја шема, до цела не сме стигнале, нареден пат ке биде цела :)
    Јас со тикварник и ја воведов, дадов некоја лажичка да проба.. :)
     
    На Sexybaby86 и emkaemka им се допаѓа ова.