1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вода

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од BojanaLegija, 24 јуни 2014.

 1. BojanaLegija

  BojanaLegija Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2014
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  64
  Спортувам кошарка, па ми треба повеќе вода, нели? Често кога ке се наведнам ми крцкаат колената и скоро секогаш ме болат нозете. Татко ми вели дека тоа е бидејќи не пијам доволно вода. Затоа ова лето одлучив да пијам повеќе вода, па исто така трчам секој ден од сабалје во парк. Според вас, колку чаши, литри е доволно да се пие во текот на еден ден? Имам 13 години. :)
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.890
  Пол:
  Женски
  Преку бубрезите дневно се исфрла од 1 литар до 1,5 литри вода денвно.И плус тоа што потиш,преку дишењето.Возрасните треба да примаат околу 2500 мл на ден,децата повеќе.Бидејќи се повеќе активни.Но и да не заборавиме во храната која ја внесуваме,содржи вода.Преку летниов период,јади што е можно повеќе овошје и зеленчку кои содржат,повеќе вода.Типиченни примери краставицата и бостанот. :) Се надевам ти подобјаснив..
   
  На Lolo5 и BojanaLegija им се допаѓа ова.
 3. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.972
  Пол:
  Женски
  Не сум љубител на газирани пијалоци и сокови со конзерванси,ама водата ми е незаменлив пијалок.
  Шишето вода ми е постојан придружник на прошетките низ град :)
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.875
  Пол:
  Женски
  Лелее јас од како забременив водата ми мирисаше неубаво а итешка ми беше за пиење :tmi: еве ден денес сеуште исто ја чуствувам,ми треба повеке да внесувам а јас едвај 2чаши во денот а треба многу повеке вода нинако да имам портреба а сакам да пијам бидејки знам му фали на телово.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. m3a3c3a3

  m3a3c3a3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2011
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  259
  Можеби сте слушнале дека недостатокот на вода влијае на кожата, очите, косата, телесната тежина и ноктите. Но дали сте виделе каков би бил изгледот на човекот кога организмот не добива доволно вода?
  Овој инфографик што го пренесе MindBodyGreen го покажува токму ова, со симетричен пресек на лицето, илустрирајќи ја дехидрираната и хидрираната страна.
  преземено од попара.мк
  Иначе и јас имам подочнаци и бев во аптека и се распрашував за крема и аптекарката ми рече само вода и тоа 2-3 литри денот,џабе биле креми. Пробав ама не можев :worried:. Јас не внесувам ни приближно од количината што ми е потребна. Освен тоа и целулитот се топи од внесување на вода,ама ете што да правам. :(
   

  Прикачени фајлови:

  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Rawr

  Rawr Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2014
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  38
  Летово богами како сум тргната ништо не јадам само вода си пијам и краставици мхмхмх.. :D
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.352
  Допаѓања:
  9.228
  Пол:
  Женски
  Вода многу пијам :):)
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. fificaaa

  fificaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  475
  Пол:
  Женски
  И јас пијам многу вода , барем 2 литри дневно , али сликава погоре ме подзагрижи малце... :(
   
  На luna. и Lolo5 им се допаѓа ова.
 9. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.459
  Пол:
  Женски
  Водата помага и за подобрување на притисокот. Кога притисокот ми е низок пијам 2 чаши вода и после тоа се чувствувам подобро.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Heart *21*

  Heart *21* Активен член

  Се зачлени на:
  30 март 2015
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  144
  Пол:
  Женски
  Јас дневно пијам 3 литри вода, 1 литар зелен чај и 1 литар сок од цитрон и сите само викаат дека см внесувала многу течности ама мене ми е супер од кога пијам толку течности имам идеална тежина, тело без целулит и чисто лице :)
   
  На Lolo5 и BojanaLegija им се допаѓа ова.
 11. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.522
  Допаѓања:
  72.389
  Пол:
  Женски
  Не пијам доволно вода, а знам дека треба.
   
  На Lolo5 и LUCERKA им се допаѓа ова.
 12. Lolo5

  Lolo5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2017
  Пораки:
  508
  Допаѓања:
  794
  Пол:
  Женски
  И јас морам да внесувам повеќе вода. Некогаш заборавам да се напијам цел ден, и поради дехидрацијата ужасно ме боли главата.
   
 13. Lady_021

  Lady_021 Активен член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2017
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  54
  Пол:
  Женски
  pijam vo neograniceni kolicini :)
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.707
  Пол:
  Женски
  Се трудам да пијам негазирана во препорачливи количини.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.
 15. butterflu

  butterflu Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2017
  Пораки:
  744
  Допаѓања:
  558
  Пол:
  Женски
  Pijam negazirana po 2 litra
   
 16. Sahlene

  Sahlene Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2015
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.219
  Пол:
  Женски
  И јас сум спортсκи тип и пијам вода. :D Неκогаш помалκу а, неκогаш повеќе-κога сум жедна. :D :D
   
 17. Guns N` Roses

  Guns N` Roses Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  3.649
  Допаѓања:
  16.048
  Пол:
  Женски
  Се обидувам да пијам вода барем 2L дневно
   
 18. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  61.205
  Пијам вода само кога ќе почуствувам дека ми се пие, не се налевам со сила. Некои денови заборавам да се напијам и ми текнува дури по јадење :tmi: Газирана вода не пијам воопшто, минерална во шише само кога морам т.е. кога не сум дома, а дома си пијам од чешма.
   
 19. Beautiful Dreams

  Beautiful Dreams Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2022
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  1.916
  Пол:
  Женски
  Летово пиев премногу,сега едвај чашка-две дневно
   
 20. Puellapulchra

  Puellapulchra Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2022
  Пораки:
  2.021
  Допаѓања:
  5.946
  Пол:
  Женски
  Вода пијам 3 литри на ден8-|