1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Водење љубов или обичен секс?

Дискусија во 'Секс' започната од RouZi, 31 јануари 2010.

  1. Lili.87

    Lili.87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    3
    Не реков дека ти треба да го прифатиш моето сфаќање и нормално е секој да има различно сваќање во врска со секс или водење љубов.Тоа е мојот начин на гледање на оваа тема.Поздравче срцка...
     
  2. stella83

    stella83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    129
    Така е, секој си има различно сфаќање. :) Поздравче до тебе мила.
     
  3. plavusha

    plavusha Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    124
    хаха и дветеееее, па едно без друго не одиии :lol:
     
  4. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    Зависи од ситуацијата и расположението. :inlove: |-)
     
  5. macki4kaaaa

    macki4kaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    nema vrska dali e seks ili vodenje lubov vazno e da te zadovoli :P :P vodenje lubov ne znaci deka mn se sakat tuku i dvajcata glumat :P:P a inace lubovta ne postoi toa e improvizacja
    [mod-kirilica:298fg39f][/mod-kirilica:298fg39f]
    [mod-tekst:298fg39f][/mod-tekst:298fg39f]
     
  6. red

    red Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    водење љубов и секс се 2 различни нешта според мене, бидејќи љубов се води со некој шо го сакаш значи има емоции, а секс имаш со некој шо го гледаш само како пенис т.е. ти е само за задоволување на потребитее позз
     
  7. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.138
    Допаѓања:
    88.586
    Пол:
    Женски
    Е ај објаснете ми со еден ист човек-значи дечко ви, маж ви еднаш имате секс, а друг пат водите љубов, како така? Па нели го сакате, како тогаш само во водењето љубов има љубов, а во сексот е само страста? Епа јас си имам секс, не водам љубов, а и зборот ми е многу глупав.
     
  8. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Глупости, самиот акт без разлика дали е со љубов или не, се вика секс.
    демек ако е нежно и ако го сакаш водите љубов?! Како и да е, вие имате секс!!!!
     
    На Мистер_89 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Секс е само задоволство, без чувства и ништо повеќе, додека водење љубов е задоволување со чувства, емотивност, страсност, целосно предавање на саканата личност :) Така да дефинитивно водење љубов :inlove:
     
    На buce82 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Далеку од тоа дека неможеш да имаш секс со дечко во кој си заљубена бидејки за мене сексот е малку погруб постраствен поенергичен ,за разлика од водењето љубов каде има подолга предигра со љубење галење повеке нежност па така да се зависи од расположението а најбитно е задоволството и оргазмот се случило и да се почне со водење љубов а да се заврши со секс зависи како ке се одвива текот на играта ч)
     
  11. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    Со оглед на тоа дека во последно време сум многу разнежнета од која причина не знам :^) почнав да размислувам на темава.
    Заклучив дека сум многу романтична душа, што баш и не сака да го прифати тој факт :tmi: . Според многу тука изјаснети водење љубов=мисионерска поза. Ми интересира дали некој има дожвеано оргазам во мисионерска поза? Јас не! А и колку што сум запознаена е доста тешко. Епа значи секс без оргазам не може да биде подобар од секс со оргазам :?: Така да и покрај мојата романтична настроеност во последно време пак го бирам сексот.

    Што ми требаше да коментирам на темава, ќе треба да одам кај дечко ми сега. :$
     
  12. vrc-prc

    vrc-prc Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    7
    водење љубов...со некој шо го сакаш и шо те сака.....уфф совршено...секс можи со било кој,ама ова
     
  13. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Секако дека водењето на љубов е многу подобро отколку обичен секс на кој подоцна не се ни сеќаваш. Водењето на љубов е исполнето со емоции, чувства бидејќи си со партнерот кој те сака и почитува. И самиот збор љубов означува нешто возвишено, нешто свето, нешто што можеш само да го почувствуваш и да го доживееш, така да сум за водење на љубов отколку секс.
    За добар секс једите кекс :D
     
  14. easyyyyy

    easyyyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    175
    водење љубов...со некој шо го сакаш и шо те сака..... :inlove: :inlove: :inlove: :$
     
  15. IJAE

    IJAE Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    799
    Дефинитивно водење љубов со саканиот нема нешто поубаво од тоа...
     
  16. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Водење љубов со бебушот мој.......ммммм тоа го обожавам. А за секс без љубов не сакам ни да помислам :puke:
     
  17. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Според мене разликата помеѓу секс и водење љубов е тоа што:

    -Сексот е човечка потреба и може секс да се има со личност спрема која не гаиш емоции, туку едноставно служи за задоволување на потребите, можда сурово но јас така гледам на тоа.

    -Водењето љубов според мене е секс со личност спрема која гаиш емоции, односно покрај задоволувањето на физичката потреба од секс се вклучени и емоциите, кои играат голема улога...

    Што значи водење љубов не е еднакво на мисионерска поза, баш напротив тое е едно шаренило од бакнежи, прегратки,воздишки, самиот сексуален чин и т.н. а сексот е само она последното од претходно набројаното.
    Јас лично секогаш сум за водење љубов, едноставно не можам да имам секс а да не бидам водена од емоции, едноставно водењето љубов мене ме препородува, ме опушта и носи на седмо небо.
    :inlove: :inlove: :inlove:
    П.С. И јас понекогаш го викам секс, она што го сметам за водење љубов но мислам дека разјаснив што овие два поими представуваат според мене.
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Зависи од расположението,но Водењето љубов има поголема предност ;)
     
  19. elena1826

    elena1826 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    секако водење на љубовв тоа е најубаво несто ако тоа е со партнер ѕто го ѕакаѕ но мозе да се слуЧи и секс онака само ;)
     
  20. Antonija123

    Antonija123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2011
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    73
    За мене ова се два различни термини за еден ист чин само кој како повеќе милува и на кого како му одговара така си го нарекува. Јас не можам да одам во кревет со некој кој не ме привлекува физички и пред се психички (а физичката привлечност зависи од психичката), а пребирлива сум и не секој може да ме привлече. Јас не верувам во љубов (од типот на Ромео и Јулија, сечење вени и посилни и од светот) туку само во оваа привлечност што ја споменав која луѓето ете ја нарекле љубов, но која порано или подоцна ќе исчезне и нема повеќе да постои како во првобитната форма. Сега, задоволување на нагони преку односи со некој кон кого не ја чувствувам оваа привлечност и страст не е за мене(колку и да е во тренд тоа денеска), едноставно затоа што сметам дека сум над тоа. Водење љубов- романтичарски термин, Секс- нелогичен термин (секс на англиски значи пол), па како би звучело "Ајде да имаме пол", така? Знам дека е скратеница од sexual relation преведено на нашки полов однос, само онака, почнав да филозофирам. Сакав да кажам дека чинот на интимни односи е еден, само што некои тоа си го прават и со некој што не им значи ништо само колку да си ја задоволеле потребата кога веќе не може да се исконтролира, а некои стриктно само со човек кој што им значи