Водење љубов или обичен секс?

Дискусија во 'Секс' започната од RouZi, 31 јануари 2010.

 1. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.705
  Сексот е потреба, единствената разлика со "водењето љубов" e тоа што тука се вклучени и чувствата.
  Кај мене водењето љубов има предност, сепак се што се прави со чувство е поубаво. :$
   
  На si.exs му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Antonija123

  Antonija123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  71
  Ќе се цитирам себеси затоа што заборавив да додадам дека тоа што го викаат само секс т.е полов однос кај хомо-сапиенсите, според мене и не е баш некоја потреба или нагон кој не може да се исконтролира, како што се биолошките потреби како на пример потребата за храна, вода, вршење нужда и т.н., така што не би ги ставила на исто ниво
   
 3. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.559
  Сексот не е случајно класифициран во првата група нагони кои треба да бидат задоволени. Секако дека не е сосема исто ако останеме без воздух - што реално е прашање на минути или вода - прашање на денови или пак - храна - до 2 месеци краен максимум. Ама, немањето секс предизвикува реални проблеми кај машко - болка и чувство на натежнатост во тестисите, потоа и кај двата пола - раздразливост, варијации во крвен притисок, анксиозност, главоболки и секако фрустрации на психолошки план. Сексуалната апстиненција е нездрава за секоја сексуално зрела индивидуа :!: - факт.

  Околу темава мене терминиве не ми значат искрено ништо посебно. Си го сакам чинот и искрено во живот не сум го употребила терминот водење љубов во конверзација или при самиот акт со мој партнер ни-ед-наш ни па во мислите мои онака - ќе водам љубов вечерва :^) , што не значи дека не сум имала чувства притоа поради тоа што ми изостанала терминологијава што според мене ми е за во романтична литература, ок може некои од вас и си го употребуваат терминот во секојдневен говор што донекаде и се сомневам.

  И да, јас сум приврзаник на груб значи не на обичен секс :D . Додека мене ми е убаво во самиот чин не ми смета да го наречам и со најшироко употребуваното име во народниот сленг, така да не се губам во преводот и не се припотресувам околу именувањето на чинот.
   
  На Trendafilka и TeddyGrey им се допаѓа ова.
 4. Antonija123

  Antonija123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  71
  Прашање е кој воопшто ги извршил тие класификации, науката варира во зависност од приликите и неприликите на одредена епоха, исто така постојат различни правци и различни школи, ако некоја од нив ја класифицира во првата група нагони, некоја не ја класифицира на тој начин. Дoдека за едни научници и експерти ова е единствената вистина, за други истото е неоснована теза, за едни држи вода, за други е ноторна глупост. Па и жените во подалечното минато биле далеку помалку сексуално активни од жените денес, па не верувам дека сите тие имале психички проблеми и фрустрации или проблеми со крвниот притисок или што и да е. Исто така и денеска постојат повозрасни луѓе со неразвиен сексуален живот па ни тие ги немаат горе-наведените проблеми. На крај постојат и монаси, монахињи, евнуси и ред други свештени или верски лица кои живеат во апстиненција (не дека јас го одобрувам таквиот начин на живот, не го ни осудувам) факт е дека тие така егзистираат целиот свој живот.
  Како и да е јас го напишав истото затоа што неодамна од 15-годишно девојче ја слушнав токму физичката потреба за секс која била научно докажана |( како изговор за честото менување на партнери и промискуитет (под често подразбирам пречесто, а неинформираноста на сексуален план кај неа е друго не е мој проблем нејзиниот начин на живот, доста и се нејзините кои се нервираат со неа ), само сакав да кажам дека младината е информирана очигледно само за она нив што ги интересира, и од некои теории си влечат погрешни заклучоци,а не го напишав ова затоа што ја оправдувам апстиненцијата, баш напротив јас уживам во сексот, нормално со човек кон кој како што кажав чувствувам привлечност на физички и на психички план.


  што се однесува до терминологијата, јас ги избегнувам и двата поими во секојдневниот говор, т.е ги употребувам само кога е неопходно да се споменат. Башка посимпатично ми е кога онаа работа ќе ја наречам чисто "онаа работа", "тоа" или нешто слично.
   
 5. N.A.T.A.S.A

  N.A.T.A.S.A Нов член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  475
  Водење Љубов со саканиот!
   
 6. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.559
  Антонија, симптомите кои ти ги наведов се резултат на медицински испитувања, не ги истресов од ракав.
  Луѓето кои се осудени на апстиненција не знам како се носат со тоа, меѓутоа никој не може да тврди дека немаат било кој од посочените симптоми или некој сосема друг симптом, пак ќе повторам апстиненцијата не е здрава за возрасна сексуално зрела личност од било кој пол.

  Не ми беше целта да барам оправдувања за промискуитет на луѓе од било која возраст, во секој случај секој лично си ги сноси последиците на својата сексуална (не)активност каква и да е таа.

  Околу самата терминологија да се вратам мене чинот не ми е ништо повалкан ако го употребам изразот секс, бидејќи иако поголемиот дел се повикале на изразот водење љубов веројатно во контекст на тоа дека означува нешто повозвишено и поморално и подостоинствено отколку „само имање обичен секс„ ми е како украсување само фигуративно на чинот кој во основа е ист. Според мене нема корелација меѓу терминиве и вклученост на чувствата ама баш никаква. Скоро сите тврдат дека имаат секогаш или понекогаш див секс на другата тема, овде па сите љубов воделе. Сексот е пред се‘ нагон и ако почнеме чинот да го уништуваме со романтични бајки( о, колку прекрасна е месечината дури тој ги милува моите гради и бескрајно ме љуби додека полека води љубов во мисионерска со мене) најчесто во цела таа поезија она што ќе изостане ќе е - оргазмот.
   
 7. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.576
  Допаѓања:
  99.831
  Шеф сале,ај ќе ве молам едно,а може и 5-6 од второто,ама веднаш.
  Ок,чао.
   
  На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Antonija123

  Antonija123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  71
  ^^Вака сега, не реков дека некој тука истресол нешто од ракав (исто не реков дека некој тука го оправдувал промискуитетот, само објаснив зошто го вметнав тоа што го напишав претходно), во врска со симптомите не може да се тврди дека сите оние кои апстинираат имаат некој симптом, исто како што не може да се тврди дека апстиненцијата не е здрава во никој случај, сум ги проучувала овие работи ништо не може да ме убеди дека сите оние кои од најразлични причини останале без сексуален партнер заработиле здравствен проблем (физички или психички :!: особено не женскиот пол),е сега околу анксиозноста што се јавува воглавно кај помлади лица, она што сум го сретнала баш во вакви истражувања е дека таа е резултат на притисокот што модерното општество го наметнува и стравот да не се биде посочуван со прст или дека ќе има некој друг проблем баш поради недостатокот на сексуален живот. Значи се е до притисокот што единката сама си го создава. А апстиненцијата сама по себе ретко кога може да предизвика сериозен проблем (пак ќе речам особено кај жените).
  И ајде сега најверојатно ова е последното што ќе го напишам тука, знам дека беше оф топик но се почувствував повикана да одговорам.
   
 9. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.315
  Со оглед на тоа дека јас не би имала секс со некого кој не ми е стабилен партнер, сепак и јас би сакала да дадам мое мислење за секс и водење љубов... со истиот партнер :!:

  Без разлика на поза и интензитет, самиот чин не го класифицирам како секс и водење љубов лично под тие критериуми, единствено би земала во предвид како дошло до него. Значи ако партнерот мој сака, а јас не сум баш на таа фреквенција, но со оглед на оној животински нагон за кој сите зборат дека е основна потреба како апетит за јадење, јас се расположам и бидне работа, тоа би го рекла дека секс беше.
  Водењето љубов според мене почнува саати пред самиот чин, со помали изливи на специјално внимание и екстра нежност кон партнерот, и кога двајцата знаеме што не чека по некое време :$ и едвај чекаме да го дочекаме. :lol:
   
 10. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.200
  Допаѓања:
  43.269
  Пол:
  Женски
  Оф мори мајко... Луѓе мои
  Како и да го кажеш исто му се фаќа...
   
  На Мистер_89 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. deer

  deer Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2011
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  34
  Што се однесува до темата секс или водење љубов сите одбраа водење љубов нели? а зборуаа како неможат без секс малтене ако не се ебат една недела паѓаат по улици, а забораваат дека водењето љубов не секогаш завршува со самиот чин туку водење љубо може да биде и само гушкање и бакнување, водењето љубов е размена на нежности а не самиот секс.
   
  Последна измена од модератор: 12 мај 2017
 12. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.770
  Ау една љубов у
  начукај ми го до крај срце, да те осетам јако
  , шо да ви кажувам :D

  Не знам за вас, али јас водам љубов после сексот, евентуално нали, ако има место за љубов, ако не - се облекувам и здраво ма здраво праам војнички поздрав.
  Мислам на оние галешки и глупости, муабети, скокоткања, гугуткања и слично.

  Ова гарант некоја жена го измислила изразов „водење љубов“. Ма се кладам! :D
   
  На Ena05, reddevill, anuskaNESTLE и 2 други им се допаѓа ова.
 13. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.500
  Deer возраста која си ја навела во твоите информации точна е?
  Си била досега сексуално активна?
   
 14. deer

  deer Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2011
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  34
  Да сексуално сум активна, од неполни 15 години а сега имам скоро 17 имам доста поминато за овие годинии доста проучувано на таа тема, мојата прва мастурбација беше на крајот на 8 одделение и отогаш може да се каже дека сум сексуално активна. Во почетокот се разбира почнав со запознавање на сопственото тело (мастурбација) па подоцна и на спротивниот пол со допири (дркање) па дури потоа орален па на крајот некаде кон средината на 15 сетата годиа се впуштив и во делот на сексуални односи, така да имам поминато доста исто така имам сменето поприлично партнери и доро знам што е добар секс и што е водење љубов.
   
 15. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.270
  Инаку со партнерот може на прсти да избројам колку пати сме рекле водевме љубов. Секс бре кратко јасно, појасно амин. Плус од Јапан преку Сибир до Америка па доле Нов Зеланд до Чиле и Зимбабме у средина, секој ќе те разбере ако речеш секс!
  Некој па кога ќе ми рече јас водам љубов не секс. Ај беај, на ти го, дај ми го едно исто. Ко божем ако ми рече сакаш љубов да водиме јас ќе се топам? А да ми рече секс ќе се навредам?
  Свашта. Чинот сеедно како се вика, битен е партнерот и доживувањето.
   
  Последна измена од модератор: 12 мај 2017
  На Мистер_89 и tinkerbelll им се допаѓа ова.
 16. daddys.princess

  daddys.princess Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2011
  Пораки:
  988
  Допаѓања:
  317
  па водење љубов,ама некогаш сакам и обичен секс,зависи кога како :)
   
 17. girl23

  girl23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  28
  Зависи од момент,расположение,.....се случувало да не сме се виделе подолго време и тоа да било мешавина од љубов,страс и секс,...има моменти кога мачорот знае да изненади со романтични вечери и џез музика....па тогаш обратна е ситуацијата...се е полека и спонтано,насмевки,бавни подвизи и пенетрирања,...подпивнати или нешто занесени ....абе лигавења на куп. :angel: :rofl:
   
  На reddevill му/ѝ се допаѓа ова.
 18. dryad

  dryad Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2011
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  54
  сексот си е СЕКС нема тука водење љубов или обичен секс кога е истото значи секс.
  дал е понежно ил со галкање пак завршуе во вагина ил па е хард секс исти К у 2 пр. :!:
  Сепак се раководиме според животинските инстинкти и покрајтоашто од животните не дели повисоката стапка на еволуирана свест.
   
 19. WildCherry

  WildCherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.167
  Makin' love to dawn .... :inlove:
   
 20. blosson

  blosson Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  246
  Пол:
  Женски
  Водење љубов,и јас така мислам :inlove: :* :inlove: