babylove овошни кашички

Воена Академија "Генерал Михаило Апостолски" - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од Vitorija, 16 март 2012.

 1. Vitorija

  Vitorija Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  602
  [​IMG] Воената академија е единствена воена високо-образовна и научна институција во Република Македонија чија основна задача е да школува, оспособува и усовршува офицерски кадар за АРМ и да се бави со Научноистражувачка дејност за потребите на одбраната согласно со закон.

  Дејност на воената академија

  Воената академија врши образовна и научноистражувачка дејност. Според Законот, на Воена академија се реализираат и остваруваат:

  * Додипломски студии за офицери на АРМ
  * Постдипломски студии (ПДС) за стручно усовршување (специјализација) за командни и штабни должности
  * Постдипломски студии (ПДС) за научно усовршување (магистратура) и докторат на науки
  * Стручно оспособување офицери за службите на АРМ во траење до 1 година
  * Курсеви и други форми на перманентно образование
  * Научноистражувачка дејност (НИР)
  * Школување на резервен офицерски кадар

  Универзитетската диплома на студентите што ќе го завршуваат школувањето на ВА ќе биде верифицирана во земјата, што ќе им овозможи на питомците и студентите да имаат признаено занимање и можност за понатамошна едукација во образовниот ситем на Република Македонија и странски држави членки на Болоњскиот процес.

  Мислам дека нема ваква тема, па тука може да дискутираат сите заинтересирани а може ќе се најде и лично некој питомец при ВА за подобра информираност. Мене ова ми беше голема желба (по стапките на тато) ама за жал критериумите се доста строги...
   
 2. Morti27

  Morti27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  11
  Знае ли некој да ми каже дали е точно тоа дека на Воената Aкадемија уписите се на 2 години ? Bлагодарам однапред.
   
 3. pamelche

  pamelche Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  10.565
  Овде да се запишам ми е животна желба, само премногу биле строги примените. :doh:
   
 4. mrs.Styles

  mrs.Styles Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  7
  Дали некој знае да ми каже дали оваа година има уписи :) Благодарам однапред
   
  На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Carolin.

  Carolin. Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2014
  Пораки:
  656
  Допаѓања:
  12.097
  Пол:
  Женски
  Дали некоја од вас планира да оди тука девојхки?? Има уписи годинаваа.. :)
   
 6. AnaKlarc

  AnaKlarc Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2014
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  155
  Пол:
  Женски
  Кои се критериумите, знае некој?
   
 7. Carolin.

  Carolin. Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2014
  Пораки:
  656
  Допаѓања:
  12.097
  Пол:
  Женски
 8. bojana20

  bojana20 Активен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2018
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Планира некој да се запише годинава???
   
 9. Afrodite¥

  Afrodite¥ Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2017
  Пораки:
  474
  Допаѓања:
  2.968
  Пол:
  Женски
  Нели требаше вчера да излезе конкурсот? Да не знае некој точен датум?
   
 10. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  6.467
  Допаѓања:
  109.457
  Пол:
  Женски
  Сестра ми предаде документи на 15 август. Од нареднава недела почнуваат тестирањата.
   
 11. Cece.s12

  Cece.s12 Нов член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2021
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здравоо.. Нова сум на сајтов, би сакала да знам дали висината и тежината играат некаква улога во запишувањето во Воената академија?!